Evolúcia v životnom štýle: Táto dedina bojuje proti možnej ekonomickej kríze a vie, ako na to! + Iračan vo Viedni znásilnil chlapca, prípad vyvolal veľké pobúrenie

PARÍŽ – V obci Ungersheim, ktorá má 2200 obyvateľov a leží v departemente Horný Rýn asi 20 kilometrov od Mylhúz, sa teraz koná trh. Žiadny miestny pamätník nevie o tom, že by to tak skôr bývalo. Ale dnes tu každé piatkové ráno zeleninárska farma pôsobiaca v obci od roku 2012, úplne nová miestna konzerváreň, rovnako ako predavač vajec vystavujú a predávajú svoju produkciu na námestí pred radnicou.
image001 (5)
Slovenská vedkyňa o nebezpečných vakcínach a imunite: Medzi ľuďmi sa šíria poplašné správy!

Cieľom Ungersheimu je zabezpečiť potravinovú sebestačnosť obce a vytvoriť miestnu produkciu „od zrna po tanier“, teda ponúkať obyvateľom lokálne potraviny. Dnes sa potraviny, ktoré jeme, dovážajú stovky a niekedy aj tisíce kilometrov väčšinou kamiónom.

„V prípade krízy, najmä ropnej, by sme sa mohli vzápätí ocitnúť na holičkách. Sme obklopení stovkou hektárov poľnohospodárskej pôdy, ktorá je ale vyhradená monokultúram, ako je obilie alebo kukurica, určeným na export,“ hovorí starosta obce Jean-Claude Mensch.

Obecná rada sa rozhodla s týmto paradoxom skoncovať a v roku 2012 začala využívať časť zo 40 hektárov poľnohospodárskej pôdy, ktorá jej patrí, aby prispela k výžive obyvateľstva. Založila biozeleninárstvo Jardins du Trèfle rouge (Záhrady červenej ďateliny), ktoré zamestnáva 25 osôb. Toto zeleninárstvo teraz už produkuje asi 30 ton sezónnej zeleniny ročne. Svoje výrobky neponúka len na piatkových trhoch, ale týždenne pripravuje 150 košíkov zeleniny, ktoré predáva domácnostiam v obci a v okolí. Denne tiež dodáva potraviny miestnej škole.

Evolúcia v životnom štýle:
Obec sa už v roku 2009 rozhodla podávať školákom stopercentnú bio stravu a dnes si želá, aby ich jedlo bolo vyrobené na mieste a aby pochádzalo z miestnych potravín. Nová bio kuchyňa, ktorá funguje od jari 2014, pripravuje 500 jedál denne a zásobuje školskú jedáleň v obci, ale aj školy v okolí. „To preto, aby sme zaistili ekonomickú rovnováhu,“ cituje denník Le Monde starostu Menscha.

Vlani v auguste tu začala prevádzku konzerváreň, kde pracuje šesť miestnych dôchodcov. Produkuje týždenne 600 až 1000 pohárov s prebytkami zo zeleninárstva a ďalšej zeleniny.

Obec, ktorá bude nakoniec obrábať šesť hektárov, rozvíja nielen bio poľnohospodárstvo, ale aj produkciu bez neobnoviteľnej energie. „Pracujeme s dvoma koňmi, nepoužívame na hnojenie žiadnu chémiu, len organický materiál pochádzajúci z obce. A zavlažovanie, ktoré čoskoro uvedieme do prevádzky, bude fungovať na základe solárnej energie,“ vysvetľuje mladý farmár Jean-Sébastien Cuisnier. Obec tiež plánuje, že ponúkne dobrovoľníkom prácu pri zbere výmenou za zeleninu a ovocie za nízku cenu.

Evolúcia v životnom štýle:
Tieto iniciatívy obce prijímajú jej obyvatelia väčšinou kladne. „Dobrým argumentom sú kvalita a čerstvosť potravín,“ uisťuje Lucile Zwingelsteinová, ktorá pripravuje koše dodávané zo zeleninárstva Jardins du Trèfle rouge. „Dnes ľudia chcú zdravé produkty,“ potvrdzuje obyvateľka obce Valérie Stoesserová. A na nákup zeleniny nemusia jazdiť automobilom. To je zaujímavé, najmä pre mnohých starých ľudí, ktorí si môžu kúpiť čerstvú zeleninu v obci, uvádza.

Aby obec povzbudila obyvateľov ku konzumácii miestnych potravín, zaviedla vlani v júli miestnu menu nazvanú radis. Platba v radisoch umožňuje využívať nižšie ceny. „Viem, že všetky tieto iniciatívy vyžadujú evolúciu v životnom štýle a kultúrny vývoj, ktorý nemožno nastoliť dekrétom a ktorý vyžaduje čas,“ hovorí starosta Jean-Claude Mensch.

http://www.topky.sk/cl/13/1525155/Evolucia-v-zivotnom-style–Tato-dedina-bojuje-proti-moznej-ekonomickej-krize-a-vie–ako-na-to-

 

Iračan vo Viedni znásilnil chlapca, prípad vyvolal veľké pobúrenie

Veľké pobúrenie v Rakúsku vyvolal prípad irackého žiadateľa o azyl, ktorý vo verejnom bazéne vo Viedni znásilnil desaťročného chlapca. Prípad sa stal v decembri, ale zverejnený bol údajne s ohľadom na ochranu identity obete až v závere tohto týždňa. Norbert Hofer, ktorý za nacionalisticky orientovanú Slobodnú stranu Rakúska (FPÖ) kandiduje na rakúskeho prezidenta, vyzval na okamžité vyhostenie páchateľa.

Hnev Rakúšanov znásobila aj Iračanova obhajoba. Ten sa k činu bezprostredne priznal a svoje správanie vysvetlil tým, že bol sexuálne frustrovaný, lebo štyri mesiace nemal pohlavný styk. Dvadsaťročný muž, ktorý prišiel do Rakúska v septembri, mal vraj naposledy sa ženou pomer v Iraku, ale nie so svojou manželkou. Tá bola podľa neho po narodení ich dcéry neustále chorá.

„Niečo také je v celej krajine zakázané,“ odpovedal podľa vyšetrovateľov Iračan na otázku, či je znásilňovanie detí v Iraku možné. Povedal tiež, že si je vedomý, akú strašnú chybu urobil, keď podľahol prebytočnej sexuálnej energii.

Čítajte viac:

Z karnevalu v Kolíne nad Rýnom hlásia sexuálne útoky
Znásilnený chlapec sa v bazéne zoznámil s 15-ročným chlapcom, ktorého Iračan sprevádzal. Ten nakoniec svoju obeť zatiahol na toalety a po čine odišiel späť do bazéna, kde skákal zo skokanskej veže. Tu ho tiež polícia zadržala. Chlapec musel byť kvôli utrpeným zraneniam ošetrený v nemocnici. „Keď sa údajný žiadateľ o azyl takto chová, nemá žiadne právo na budúcnosť v Rakúsku a musí byť okamžite vyhostený,“ uviedol v sobotňajšom vyhlásení Hofer.

Ostré komentáre zanechali tiež čitatelia v diskusiách pod internetovými článkami. „Je jasné, že keď bol Iračan štyri mesiace bez sexu, tak je úplne normálne siahnuť po malom chlapcovi,“ napísal ironicky jeden z nich s tým, že dúfa, že páchateľ nebude len vyhostený.

Správanie utečencov je v centre záujmu médií i verejnosti po silvestrovských incidentoch v západonemeckom Kolíne nad Rýnom, kde sa udiali početné prípady obťažovania žien. Podľa predbežných záverov policajného vyšetrovania boli páchatelia prisťahovalci a veľkú časť tvorili žiadatelia o azyl.

http://spravy.pravda.sk/svet/clanok/382647-iracan-vo-viedni-znasilnil-chlapca-pripad-vyvolal-velke-poburenie/

Tento obsah bol zaradený v Domáce, Názory, komentáre, Slovania, Správy, Zahraničné, Zo života Cirkvi. Zálohujte si trvalý odkaz.