Prieskum agentúry AKO: Najvernejších voličov má Smer-SD, Kotleba a OĽaNO-NOVA. + Pápežovo lietadlo terčom laserového útoku

Naopak najmenej stabilných voličov majú strany #Sieť a SaS
Najvernejších voličov má strana Smer-SD. Dvaja z troch jej voličov už za žiadnych okolností svoje rozhodnutie odovzdať jej hlas pred nadchádzajúcimi marcovými parlamentnými voľbami nezmenia, ukázal aktuálny prieskum agentúry AKO.

voľby-6-1024x480

Verných voličov má aj strana Kotleba – Ľudová strana Naše Slovensko a hnutie OĽaNO-NOVA. Pevnosť rozhodnutia deklarovalo šesť z desiatich voličov Mariana Kotlebu a takmer polovica z voličov OĽaNO-NOVA. Zároveň ale každý desiaty volič hnutia tvrdí, že je veľmi náchylný voliť niekoho iného.

Prečo mi svedomie nedovolí voliť KDH

Najmenej stabilných voličov majú strany #Sieť a SaS. Osem z desiatich súčasných voličov #Siete pripustilo ešte možnú zmenu rozhodnutia. U voličov SaS je takýchto váhajúcich sedem z desiatich. Najvyšší podiel voličov extrémne náchylných na zmenu súčasnej preferencie má hnutie Sme rodina-Boris Kollár (13 %). Odchodom sú ohrozené aj strany SNS, KDH a čiastočne aj Most-Híd, odhalil prieskum.

 

Anton Čulen: V MENE NÁRODA


Prieskum agentúra AKO realizovala telefonicky od 12. do 18. februára na vzorke 1200 respondentov. Tým, ktorí uviedli konkrétnu politickú stranu, bola položená aj otázka: “Vybrali ste si jednu z politických strán. Ako pevné je toto vaše rozhodnutie?”.


http://www.hlavnespravy.sk/prieskum-agentury-ako-najvernejsich-volicov-ma-smer-sd-kotleba-a-olano-nova/746436

 

Biskupi Európy a Blízkeho Východu o utečencoch

Viedeň, 16.02.2016 (KAP) 018 816 – „Čelíme kríze s mnohými tvárami“ – pod týmto mottom sa konalo stretnutie biskupov a cirkevných odborníkov na migráciu, ktoré organizovala Komisia biskupských konferencií EÚ (COMECE) v rakúskom kláštore Heiligenkreuz. Účastníci prišli z celej Európy aj z Blízkeho Východu. Na podujatie pozval koordinátor COMECE pre útek, migráciu a integráciu diecézny biskup Ägidius Zsifkovics z Eisenstadtu.
„Utrpenie mužov, žien a detí nás nabáda k otvorenej a konštruktívnej diskusii, „ povedal biskup Zsifkovics. To, že do Heiligenkreuzu prišli toľkí zástupcovia cirkví, je „mocné znamenie“ kresťanskej jednomyseľnosti, ako dodal.
Na neverejnej konferencii si mohli biskupi otvorene a v chránenom priestore vymeniť skúsenosti a postoje, ktoré mohli byť iste aj kontroverzné. „Príspevky do diskusie účastníkov z pôvodných, tranzitných a cieľových krajín utečencov sú aj odzrkadlením ich rozdielnych politických a sociálnych realít,“ povedal biskup Zsifkovics. Cieľom je pravdaže „bok po boku kráčať do budúcnosti“, ako zdôraznil.


Situácia utečencov v Európe zamestnáva COMECE už dlho. Už v decembri biskup Zsifkovics z poverenia COMECE pripravil zásadný dokument na túto tému, ktorý prezident COMECE, kardinál Reinhard Marx odoslal inštitúciám EÚ, ako aj hlavám štátov a vlád EÚ.
Konferencia v Heiligenkreuzi bola podľa Komisie biskupov EÚ „ďalším krokom v úsilí Katolíckej cirkvi aktívne a konštruktívne prispieť k politickej a spoločenskej diskusii“.
Výsledky konferencie sa majú prezentovať na plenárnom zasadnutí COMECE počiatkom marca v Bruseli. Tam sa majú potom vyvodiť konkrétne závery, ako povedal generálny sekretár COMECE Patrick Daly v utorok.
Do Heiligenkreuzu prišli o. i. kardináli, biskupi a ďalší cirkevní predstavitelia zo Sýrie, Iraku, Grécka, Maďarska, Chorvátska, Bulharska, Macedónska, Srbska, Nemecka, Rakúska a Škandinávie. Prítomný bol napríklad maďarský prímas, kardinál Peter Erdő, chaldejský katolícky patriarcha Rafael Louis Sako a chaldejský katolícky biskup z Aleppa, Antoine Audo SJ. -zg-

 

Austrália: Plebiscit o «homosexuálnom manželstve»

Austrálski kresťania sa obávajú udania. Politik udal arcibiskupa na antidiskriminačnej komisii za rozoslanie pastierskeho listu o rodine.

Sydney, 17.2.2016 (kath.net/KNA) 018 822 – V súvislosti s plánovaným referendom o „manželstvách“ rovnakých pohlaví austrálski kresťania sa obávajú vlny obžalôb:
«Obávame sa, že ľudí v Austrálii obžalujú na komisii pre ľudské práva iba preto, že sa zasadzujú za manželstvo muža a ženy a za právo detí byť milované jedným otcom a jednou matkou a byť nimi vychovávané», povedal riaditeľ Austrálskej kresťanskej lobby (ACL), Lyle Shelton, pre austrálsky vysielač ABC v utorok. Súčasne sa vyslovil za zrušenie antidiskriminačných zákonov, ktoré zakazujú diskrimináciu na základe pohlavia a sexuálnej orientácie. Zdôraznil, že treba zabezpečiť, aby protivníci homosexuálneho „manželstva“ mohli otvorene a slobodne hovoriť.
Shelton poukázal na prípad katolíckeho arcibiskupa z Hobartu, Juliana Charlesa Porteousa. Politik austrálskych zelených udal arcibiskupa Porteousa v novembri na antidiskriminačnej komisii za rozoslanie pastierskeho listu Biskupskej konferencie Austrálie s názvom «Nijaké experimenty s manželstvom» na školy.
Austrálska vláda ohlásila referendum o zavedení „manželstva“ pre páry rovnakých pohlaví. Doteraz však neoznámila ani konkrétne znenie otázok, ani termín hlasovania. –zg-

 

„Nemecko by malo zatvoriť hranice“

Berlín, 17.2.2016 (kath.net/idea) 018 820 – „Vzhľadom na masívny príliv utečencov by malo Nemecko zatvoriť svoje hranice a apelovať na všetky moslimské krajiny sveta, aby utečencov prijímali.“ Žiadal to židovský publicista Henryk M. Broder z Berlína v príspevku pre noviny „Welt“. Podľa jeho názoru odsúvanie ľudí bez perspektívy zostať v Nemecku, bude trvať roky a stáť miliardy. Ak sa zatvoria hranice a prestanú sa ľudia odsúvať naspäť, môže sa tento problém stať prehľadnejším.
Broder obvinil kancelárku Angelu Merkelovú (CDU), že sa síce „tvrdo“ drží svojho kurzu otvorených hraníc, no súčasne sa robí „zástankyňou politiky otáčacích dverí“. Na jednej strane očakáva, že sa utečenci budú rýchlo integrovať. No keď nastane v Sýrii znova pokoj a tzv. Islamský štát bude porazený, mali by sa znova vrátiť domov. To je teda „extrémne atraktívna ‚perspektíva možnosti žiť v Nemecku’“, vyhlásil Broder ironicky. Predstava, že je možné polovicu alebo dve tretiny prisťahovalcov poslať naspäť tam, odkiaľ došli, alebo odsunúť do krajiny, ktorá by bola ochotná ich prijať, je „podlá, drahá a prakticky neuskutočniteľná“.
Kancelárka by mala skôr vyzvať 21 štátov Arabskej ligy, aby prijali moslimských utečencov, ako uviedol Broder. Ostro kritizoval aj Saudskú Arábiu. Krajina ponúkla financovanie stavby 200 mešít v Nemecku príp. v Európe. Súčasne však odmieta poskytnúť „vhodný prínos k riešeniu utečeneckej krízy“. Pritom by Saudská Arábia mohla luxusné stanové mestečká okolo Mekky, postavené pre pútnikov, ktoré stoja 11 mesiacov v roku prázdne, otvoriť pre utečencov. „Islam predsa nie je iba náboženstvom pokoja, je aj náboženstvom milosrdenstva a lásky k blížnemu, alebo sa mýlim? Kde zostáva islamská solidarita?“

S akou motiváciou pomáhajú Nemci?
Kriticky vidí Broder ochotu mnohých Nemcov pomáhať. „Komu chcú pomáhať? Utečencom, alebo sebe samým? Môžu byť utečenci istým druhom „kúry čerstvých buniek“ pre strádajúce spoločenstvá? Ide o súcit, o praktizujúcu lásku k blížnemu, alebo o filantropicky okrášlenú obchodnú ideu?“ Ak prijímame ľudí hľadajúcich ochranu iba preto, aby zaplnili medzery v dôchodkovom a sociálnom systéme, nebude to fungovať. Pretože dane azylantov nebudú stačiť na zvládnutie integrácie ich dodatočne pricestovaných žien, detí a starých rodičov. Ak chceme pomáhať z humanitárnych dôvodov, nesmú hrať náklady nijakú úlohu.
Nemecko potrebuje predovšetkým odborníkov a remeselníkov. Tých však nájde „hromady v Španielsku a Grécku“. Týchto občanov EÚ možno aj ľahšie integrovať, „ako ľudí hľadajúcich ochranu, ktorým treba ešte len vysvetliť základné pravidlá spoločnosti, v ktorej nejde o vieru, ale o rovnosť pred zákonom.“ -zg-

 

Cirkevný právnik proti rýchlemu krstu utečencov

Berlín-Viedeň, 17.2.2016 (KAP/KNA) 018 819 – Viedenský katolícky cirkevný právnik Ludger Müller varoval pred prenáhleným krstom nekresťanských utečencov. To by mohlo živiť „podozrenie zdanlivých konverzií“, s ktorými by mohli čakatelia na azyl ľahšie dostať povolenie k pobytu, ako povedal Müller v stredu v Berlíne. Na konferencii cirkevných právnikov vyzval farnosti, aby dodržiavali smernice platiace pre takéto prípady. Biskupská konferencia Rakúska má napríklad jednoročnú prípravu katechumenov na krst.
Müller súčasne označil za ťažké zostaviť pravidlá hodnotenia nábožensky motivovaného krstu. Dôležité je, aby sa toto želanie „nejaký čas osvedčilo“. Cirkevný právnik prednášal na konferencii na Katolíckej akadémii na tému „Náboženská rôznorodosť – výzvy pre štát“. Müller je profesorom cirkevného práva na Katolíckej teologickej fakulte Viedenskej univerzity. Okrem toho je poradcom Pápežskej rady pre výklad textov zákona. -zg-

 

Pápežovo lietadlo terčom laserového útoku

Rím, 17.2.2016 (kath.net/KNA) 018 818 – Lietadlo pápeža Františka sa stalo terčom laserového útoku. Ako oznámila letecká spoločnosť Alitalia v stredu, incident sa odohral už v piatok. Zo zeme nasmerovali laserový lúč na airbus 330, keď klesal na pristávací manéver v Mexiku-City. Na palube lietadla bol pápež František s dvomi desiatkami vatikánskych pracovníkov a letelo s ním aj 70 žurnalistov. Veliteľ Massimiliano Marselli okamžite informoval kontrolné centrum letiska, čo je bežný postup pri takomto útoku. Kontrolná veža v Mexiko-City to oznámila príslušným orgánom. Podľa Alitalie laserom zasiahli aj ďalšie pristávajúce lietadlá. Pápežovo lietadlo bezpečne pristálo. Nikto z posádky ani cestujúcich sa nezranil.
O dva dni neskôr sa muselo lietadlo línie Virgin Atlantic v Londýne krátko po štarte obrátiť po tom, čo niekto zameral laser do kabíny pilotov. Jednému z pilotov ostalo zle.
V r. 2015 registrovalo britské letectvo viac ako 400 takýchto útokov lasermi na lietadlá. Tieto intenzívne lúče dokážu prechodne oslabiť zrak pilotov v najhoršom prípade vedú k oslepnutiu. -zg-

Tento obsah bol zaradený v Domáce, Názory, komentáre, Slovania, Správy, Zahraničné, Zo života Cirkvi. Zálohujte si trvalý odkaz.