Slovensko po voľbách? V hre je jednofarebná vláda aj pat. Može vyhrať Fico aj Kotleba

BRATISLAVA – Kým politický analytik Ján Baránek vidí stále možnosť pokračovania jednofarebnej vlády, sociológ Martin Slosiarik považuje túto úvahu za skôr irelevantnú. Obaja analytici, ktorí zároveň vedú agentúry zaoberajúce sa prieskumami verejnej mienky, zhodnotili vývoj preferencií politických strán. V sobotu sa začalo dvojtýždňové embargo na predvolebné prieskumy.
kotleba-markiza2-600x350
Analytik Ján Baránek vidí stále možnosť pokračovania jednofarebnej vlády. Zdroj:Martin Domok/PLUS 7 DNÍ
„Generálny záver je, že víťazom volieb bude Smer-SD. Ide o to, či nájde koaličného partnera. Možno však uvažovať aj o tom, či bude zostavovať vládu sám. Ani v roku 2012 tomu prieskumy nenapovedali, preto je to stále v hre.

Smer-SD kulminoval na jeseň 2015, potom trochu začal klesať. Je to však zradné, lebo v roku 2012 mali preferencie 30 či 35 percent a vo voľbách mali 44 percent,“ povedal šéf agentúry Polis Baránek.

Môže sa to skončiť aj patom
Slosiarik tvrdí, že ešte v novembri bol presvedčený, že Smer-SD môže jednofarebnú vládu zopakovať.

„Na téme utečencov dokázala vládna strana výrazne mobilizovať voličov a preferencie boli na úrovni 40 percent. Ale príchod domácich tém, ako zdravotníctvo, školstvo a korupčné kauzy, náskok Smeru-SD zúžil. Aktuálne akoby sa k sebe približovali dva bloky – Smer-SD a SNS ako potenciálni koaliční partneri a stredopravé strany. Je to ale relatívne, záleží, koľko hlasov vo voľbách prepadne. Situácia je otvorená, ale otázka jednofarebnej vlády je skôr irelevantná,“ uviedol šéf agentúry Focus.

Voľby čitateľov Aktuálne.sk: Najviac prekvapili SaS, Kollár a Kotleba

Baránek aj Slosiarik pripúšťajú aj patovú situáciu, keď oba bloky budú mať vyrovnané sily. „Ak sa parlament vyskladá tak, že v ňom budú pravicové strany bez ochoty spolupracovať so Smerom-SD, môžu byť predčasné voľby. To je ale scenár, ktorý vyžaduje istú zostavu parlamentu a istú dohodu opozičných lídrov,“ konštatoval Baránek.

On sám za najmenej pravdepodobnú alternatívu považuje vládu bez Smeru-SD. „To tiež závisí od toho, kto sa dostane do parlamentu. Béla Bugár (Most-Híd) povedal, že nepôjde s OĽaNO, neviem, ako je na tom OĽaNO s Radoslavom Procházkom (#Sieť). Ak by sa tam dostala SMK, neviem, či sú schopní vládnuť s Mostom-Híd. Je tam veľa otáznikov,“ podotkol Baránek.

Smer-SD ide dole, SNS stúpa

Evidentný nárast vidí pri SNS, mierny pokles zase pri KDH. „SNS bola dlho pod piatimi percentami, až vlani začala rásť. Nie je to ale prekvapujúce, berú si späť svojich voličov, ktorých mali. Pokles pri KDH je zaujímavý, lebo to vyzerá, že odchádzajú aj voliči tvrdého jadra, a to už je nebezpečné,“ pripustil Baránek.

Posledný prieskum Focusu: Smer by tesne vytvoril vládu so SNS
Slosiarik si nárast SNS vysvetľuje práve poklesom podpory vládnej strany. „Smer-SD išiel dole a na jeho prepade najviac zarobila práve SNS,“ tvrdí. Za stratou preferencií v prípade KDH zase vidí vznik nových konzervatívnych projektov ako #Sieť či OĽaNO-NOVA. „KDH musí zvádzať boj so Smerom-SD aj s SNS. Časť voličov hnutia sú aj ľudia v dôchodkovom veku, pričom sociálne balíčky sú niečo, na čo môžu reagovať. Elektorát KDH je pokúšaný z viacerých strán a KDH je možno v najťažšej situácii v porovnaní s minulosťou,“ upozornil Slosiarik.Zákaz zverejňovať prieskumy

Skutočnosť, že pred týmito voľbami platí po prvý raz dvojtýždňové embargo na prieskumy verejnej mienky, vnímajú analytici rôzne. „Považujem to za dobrý krok. Je to vynútené opatrenie vyplývajúce z predchádzajúcich volieb a podozrení z manipulácie s percentami. Keď sa to opatrenie zavádzalo, musel som s tým, žiaľ, súhlasiť, lebo to má opodstatnenie,“ priznal Baránek.

Pozvanka

Slosiarik je však proti. „Politici prieskumy preceňujú ako nástroj ovplyvňovania voličov, na to však neexistujú jasné dôkazy. Ja nie som zástancom takéhoto dlhého moratória. Nechal by som na voličovi, nech sa rozhodne, do akej miery prieskumom verí a do akej miery sa podľa nich bude správať pri voľbe. Výraznú väčšinu voličov však prieskumy neovplyvnia,“ odkázal.

voľby-6-1024x480

Danko: Všetci riešia, či so Smerom, ja riešim program SNS
Obaja sa však zhodli, že veľkú úlohu v zostávajúcom čase kampane zohrajú televízne duely. „Môžu to celé prevrátiť, lebo politika na Slovensku je stále najmä o lídroch, nie o programoch. Ak niektorý líder vybuchne, môže to celej strane ublížiť, a naopak,“ povedal Baránek.

Televízia má aj podľa Slosiarika svoju silu. „Diskusia prebehne a potom sa okolo nej rozprúdi debata na internete. Toto môže mať dosah na váhajúceho alebo nerozhodnutého voliča pre to, aby sa nakoniec rozhodol pre finálnu voľbu,“ uzavrel.

http://aktualne.atlas.sk/slovensko/politika/budeme-mat-opat-jednofarebnu-vladu-analytici-nazoroch-rozchadzaju.html

[edsanimate animation=“pulse“ delay=“4″ infinite_animation=“yes“ animate_on=““ ]

Vycisteny letak

[/edsanimate]

Milí priatelia, ako viete, vláda SR odmietla dať dotácie na VÚC Banská Bystrica z dôvodu vraj “nevhodného” župana Ing. Mariana Kotlebu. Máme na vás prosbu: V týchto dňoch prebieha hlasovanie o dotáciu na opravy fresiek vybratých kostolov na Slovensku. Medzi ne patrí aj kostol sv. Martina v obci Čerín pri B. Bystrici (na obr.). Správcom farnosti je obetavý kňaz a môj kamarát vdp. Dušan Mesík.
3838-cerin_thumb

Kostol sv. Martina je umelecko-historický skvost prevyšujúci celoslovenský význam. Nachádza sa na vyvýšenom mieste nad Čerínom a spolu so zvonicou a obranným kamenným múrom so strieľňami vytvára jedinečnú siluetu po prístupovej ceste od Zvolena, zďaleka viditeľnú /v súčasnej dobe v noci osvetlenú/ Kostol sv. Martina v Čeríne pochádza zo začiatku 14. storočia a je postavený v gotickom slohu.

Nižšie je uvedený link Nadácie Všeobecnej Úverovej Banky, cez ktorú sa hlasuje, ktorý kostol dostane dotácie na reštauráciu fresiek.

ONLINE súboj sa vyostruje medzi Banskou Bystricou (KOTLEBA) a Prešovom (KDH) Hlasujte až do 29. februára 2016! Počet hlasov aktualizovaný každú hodinu! Klikni na:

https://www.vub.sk/fresky/

Čerín
ČERÍN

Kostol sv. Martina, biskupa

Počet hlasov : 3167
VIAC
HLASOVAŤ
*********************************************************************************************************************
Hlasovanie: Otvor si uvedený link, kde nájdeš spôsob ako hlasovať. Potom si klikni hlasovanie na freske Čerín, kostol sv. Martina. Podpor starobylý kostol a naprav tak aj diskrimináciu vlády SR župy Banská Bystrica! Hlasovanie môžeš priebežne sledovať na uvedenej linke. Anton Selecký

http://www.magnificat.sk/aktualne-marian-kotleba-volte-podla-srdca-nie-podla-prieskumov/

Tento obsah bol zaradený v Domáce, Názory, komentáre, Slovania, Správy, Zahraničné, Zo života Cirkvi. Zálohujte si trvalý odkaz.