Orbán: Sme pod tlakom – marcový summit EÚ sa pokúsi pretlačiť povinné kvóty. Preto voľte Kotlebu. + Priaznivý scenár pre Turecko neexistuje

Orbán uviedol, že maďarská vláda bude hľadať spôsob, ako zabrániť tomu, aby musela kvóty prijať
orban (1)
Maďarsko je pod veľkým tlakom, vyhlásil dnes v súvislosti s otázkou povinného prerozdeľovania utečencov v rámci Európskej únie predseda maďarskej vlády Viktor Orbán. Podľa agentúry MTI premiér v parlamente vyhlásil, že na bruselskom summite o migrácii začiatkom marca sa aj napriek protestu viacerých krajín uskutoční pokus o presadenie kvót.
Pozvánka-TA3-900x450

Ministerský predseda zdôraznil, že minulotýždňový summit EÚ sa prvýkrát priklonil k názoru Maďarska, podľa ktorého treba migrantov zastavovať na hraniciach. “Rok 2016 však nesie v sebe vážne riziko, pretože na summite chcú vlaňajšie septembrové rozhodnutie ministrov vnútra únie o povinných kvótach premeniť na pravidlo,” zdôraznil.
Kotleba Najvyssi casvystupit z EU

Premiér dodal, že Maďarsko s kvótami nesúhlasilo a spolu so Slovenskou republikou napadlo toto rozhodnutie na Súdnom dvore EÚ. “Maďarská vláda v stredu rozhodne, ako zabránime uskutočniť plán presadenia povinných kvót,” povedal Orbán.

http://www.hlavnespravy.sk/orban-sme-pod-tlakom-marcovy-summit-eu-sa-pokusi-pretlacit-povinne-kvoty/747606

 

 

The Washington Post: Priaznivý scenár pre Turecko neexistuje

Pre Turecko začala skutočná “strategická hrôza”: na jeho mestá útočia samovražední atentátnici, na hraniciach je nepokoj a spojenci zjavne ignorujú jeho žiadosti, píše The Washington Post

Vycisteny letak

Len pred štyrmi rokmi sa Turecko pripravovalo na úlohu jedného z hlavných víťazov arabskej jari, USA ho dávali za príklad, v regióne ho považovali za jedného z lídrov. Všetko sa vyvinulo inak, potom čo skrachovali arabské protesty, a geopolitická situácia sa s priebehom sýrskej vojny zmenila. Dnes Rusko rozširuje svoju prítomnosť pozdĺž tureckých hraníc, v Sýrii a Arménsku, a teroristi prenikajúci zo Sýrie zasievajú strach medzi tureckým obyvateľstvom, ekonomika je v depresii, vo vnútri krajiny rastie konfrontácia s Kurdmi, píše sa v článku.

wprost

“Turecko narazilo na rôznostrannú katastrofu. Táto krajina mala dosť problémov v minulosti, ale rozsah dnešných problémov prekročil schopnosť Turecka vysporiadať sa (s ťažkosťami),” cituje The Washington Post profesora medzinárodných vzťahov z univerzity Ipek (Ankara) Gokhana Bacika.

Tento týždeň sa Ankare nepodarilo dosiahnuť bezpodmienečnej podpory svojho hlavného a najväčšieho spojenca USA v konfrontácii so sýrskymi Kurdmi. A tak sa Ankara “ocitla v úplnej izolácii a zablúdila v labyrinte problémov, z ktorých je čiastočne vinná sama,” uvádza WP názor profesora medzinárodných vzťahov Univerzity Kadir Has (Istanbul) Soliho Ozel.

Pretože si pokazilo (Turecko) vzťahy so všetkými natoľko, že teraz nemôže nikoho presvedčiť, aby aspoň niečo (pre neho) urobili. Je to krajina, ktorej slovo už nemá váhu. Blufuje a neplní sľuby. Nedokáže obhájiť svoje najvážnejšie záujmy a má konflikt so všetkými, dokonca s vlastnými spojencami. Pre štát, ktorý bol donedávna vnímaný ako mocná regionálne veľmoc, sú podobné fakty zhubné,” cituje Soliho Ozela vydanie.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan pokračuje vo vyhrážaní začatím vojenskej operácie v Sýrii, nehľadiac na to, že ani občania, ani vojaci ho v tom nepodporujú. Viac než to, nemôže získať podporu USA, ktoré sa obávajú, že Turecko dokáže vyprovokovať konflikt s Ruskom, a nepodporujú ho v bombardovaní sýrskych Kurdov, ktorí účinne bojujú proti Daesh. Erdogan tým tlačí svoju krajinu “stále hlbšie do brlohu, z ktorého niet východu,” píše WP.

Turecký prezident zjavne precenil vlastné sily na svetovej aréne a nevzal do úvahy vplyv všetkých faktorov na svoju stratégiu v Sýrii, uvádza sa v článku.

“Erdogan nezvládol zahraničnú politiku kvôli svojej povýšenosti. V roku 2010 si bol príliš istý tým, že Turecko je obľúbencom všetkých, a to mu stúplo do hlavy. Sú problémy, ktoré osobne nespôsobil, ale za to, ako ich zvláda, musí zodpovedať sám,” uvádza vydanie mienku experta na Turecko z washingtonského Wilsonovho ústavu Henryho Bakera.

Podľa názoru profesora Gohkana Bacika, sa nedá povedať, že sa Turecko zbláznilo a stoj čo stoj sa zapojí do vojny, ale je jasné, že politika Ankary “je veľmi divná a možno spôsobí prekvapenie. Udalosti v Sýrii majú pre Erdogana cenu prežitia, preto sa nič nedá vylúčiť. Pre Turecko nemôže oddnes existovať priaznivý scenár,” cituje Gohkana Bacika WP.

http://www.hlavnespravy.sk/the-washington-post-priaznivy-scenar-pre-turecko-neexistuje/747439

Tento obsah bol zaradený v Domáce, External Videos, Názory, komentáre, Slovania, Správy, Zahraničné, Zo života Cirkvi. Zálohujte si trvalý odkaz.