Islamský štát trýzni ženy brutálnym nástrojom. Stačí, ak si nezakryjú hlavu. + Lekár prostredníctvom animácie ukázal svetu, ako v skutočnosti vyzerajú potraty

Islamský štát je pod tlak nepriateľov a na spravovanom území sa uchyľuje k čoraz brutálnejším praktikám.
Islamský štát trýzni ženy brutálnym nástrojom. Stačí, ak si nezakryjú hlavu
Obyvatelia irackého Mosulu trpia pod nadvládou Islamského štátu. Džihádisti, ktorým sa v poslednej dobe po vojenskej stránke príliš nedarí, siahajú po stále sadistickejších nástrojoch mučenia.

Miestnym ženám, ktoré náhodou porušia prísny kódex obliekania, teraz naháňajú hrôzu kovové čeľuste, ktorými im islamisti vytrhávajú kusy mäsa z tela, píše portál iDnes.cz.
[edsanimate animation=“pulse“ delay=“4″ infinite_animation=“yes“ animate_on=““ ]

Vycisteny letak

[/edsanimate]

Iracké mesto Mosul je od júna roku 2014 pod nadvládou džihádistov z Islamského štátu. Predošlú prosperitu po jeho nástupe vystriedalo násilie, zúfalstvo obyčajných ľudí, život v chudobných podmienkach a neustály strach o život. Islamisti si stanovili vlastný systém zvrhlých zákonov. Akýkoľvek prehrešok je tvrdo trestaný. Na dennom poriadku sú verejné popravy aj bičovanie.

V posledných mesiacoch straší najmä mosulské ženy nový spôsob trestu za nedodržiavanie predpísaného odevu.

Zo ženy totiž podľa nariadenia Islamského štátu nesmie byť vidieť takmer nič. Z domu navyše môžu vychádzať výhradne v sprievode mužov. Trestom za nedodržiavanie týchto pravidiel im teraz je nasadenie špeciálneho kovového mučiaceho nástroja, ktorý miestni prezývajú hryzač, píše server The Independent.

Ten možno prirovnať k pasci na medvede. Žene sa zareže do mäsa a nie je výnimkou, že po jeho nasadení zostávajú hlboké jazvy a vytrhnuté kusy svaloviny.
Pozvanka

„Hryzač sa pre nás stal nočnou morou. Moju sestru takto potrestali minulý mesiac len za to, že si doma zabudla rukavice,“ opisuje 22-ročná Sýrčanka Fatima, ktorej sa z Mosulu podarilo utiecť a teraz žije v tábore na území kontrolovanom kurdskými jednotkami.

Málo jedla a korupcia

Z Mosulu v posledných týždňoch uteká čoraz viac ľudí. Podmienky v meste sú otrasné. Miestni trpia nedostatkom vody, jedla i dlhými výpadkami dodávok elektriny. Islamisti totiž odrezali väčšinu dodávok potravín z Turecka a zvyšku Sýrie. S tým súvisí raketový rast cien. „Vlani vystačilo 500 dolárov na to, aby som uživil rodinu, teraz by som potreboval dolárov tisíc. Ceny vzrástli dvakrát až trikrát,“ opisuje jeden z mužov, ktorí z Mosulu utiekli.

„Ja by som všetko to zlé zaobchádzanie a nedostatok jedla zvládla, keď ale začal hladovať môj 11-mesačný chlapček, nemohla som už v Mosule zostať,“ spomína Fatima. Výživa pre malé deti podľa nej bola nedostatkovým tovarom. Ryža stála desať dolárov za kilo. Kvôli nedostatku vody sa potom do problému dostali tiež poľnohospodári, ktorí nemohli zavlažovať svoje polia.

Islamský štát sa v poslednej dobe dostáva pod tlak postupujúcich jednotiek pešmergov, kurdských ozbrojencov z milícií YPG aj sýrskej a irackej armády. Veľkou ranou pre islamistov sú tiež nálety Spojených štátov a Ruska. Tie tvrdo dopadajú najmä na väčšie sídla, ktoré ovláda Islamský štát. Ten obsadené mesta drží len za cenu nemalých strát.

Pozvoľný rozklad Islamského štátu sa prejavuje tiež na rastúcej korupcii naprieč kalifátom. Je to dobre viditeľné aj na tom, že kedysi takmer nepriepustné hranice miest ovládaných islamistami teraz bežne prekračujú aj desiatky ľudí. „Hrozili nám, že nás zabijú, ak prekročíme brány Mosulu,“ spomína bývalý riaditeľ miestnej školy, ktorý si však zo strachu pred možnou odplatou neželal uviesť svoje meno.

S útekom do bezpečia ľuďom z Mosulu pomáhajú pašeráci, ktorí si za prepašovanie jedného človeka berú asi 400 až 500 dolárov. Časť peňazí ide pritom vo forme úplatkov do vrecka členom Islamského štátu, ktorí prižmúria oči pri ochrane hraníc Mosulu. Pašeráci sa zhodujú, že so správnym obnosom peňazí nie je ani vo vojnovom Iraku nič problémom.

Chystá sa oslobodenie Mosulu?

Mosul je druhým najväčším mestom Iraku a vôbec najväčším mestom v moci Islamského štátu. Pred vojnou mal s predmestiami takmer dva milióny obyvateľov, zhruba pol milióna ušlo v lete 2014, keď mesto obsadili ozbrojenci IS. Medzi utečencami sa ocitli aj desiatky tisíc kresťanov.

Mosul je dôležitý aj pre svoje ropné polia, jedny z najväčších na irackom severe, čo z nich robí predmet sporu medzi bagdadskou vládou a autonómnym irackým Kurdistanom. O deľbu príjmov z ropy sa napokon títo dvaja spojenci z donútenia často sporia. A úlohu hrá aj najväčšia priehrada v Iraku, ktorá je kľúčová pre vodné hospodárstvo krajiny. Dva mesiace po dobytí Mosulu sa jej v auguste 2014 zmocnil IS.
voľby-6-1024x480
Strategickej dôležitosti Mosulu sú si vedomí aj protivníci Islamského štátu. Nie náhodou po minuloročných bojových úspechoch z Kobané, Tikrítu a Sindžáru americký generál pôsobiaci v Iraku Mark Odom vyhlásil, že Mosul je ďalším logickým krokom v boji proti Islamskému štátu.

http://hnonline.sk/svet/592817-islamsky-stat-tryzni-zeny-brutalnym-nastrojom-staci-ak-si-nezakryju-hlavu

 

Lekár prostredníctvom animácie ukázal svetu, ako v skutočnosti vyzerajú potraty

Lekár, ktorý sám uskutočnil stovky potratov, prehovoril

Gynekológ Anthony Levantino, ktorý počas svojej praxe uskutočnil viac než 1200 potratov, sa rozhodol prehovoriť. So svojím tímom vyrobili animovanú sériu videí, ktoré ukazujú, ako v skutočnosti procedúra potratu vyzerá v jednotlivých štádiách tehotenstva.

Dieťa v maternici v období prvého trimestra tehotenstva. Lekár práve zavádza katéter, ktorým vysaje dieťa 10-20x väčšou silou než má vysávač, ktorý máte bežne doma
Dieťa v maternici v období prvého trimestra tehotenstva. Lekár práve zavádza katéter, ktorým vysaje dieťa 10-20x väčšou silou než má vysávač, ktorý máte bežne doma

Ako povedal, cieľom je konečne zlomiť rétoriku zástancov potratov, ktorí klamú ženy a celý svet o “zhluku buniek”. Vo videu nezobrazil skutočné obete potratov, ale ich veľmi vernú animáciu, na základe ktorej si divák vie uvedomiť, akú hrôzu tieto deti počas potratu prežívajú.


Aktivistka Lila Roseová k tomu povedala: “po zhliadnutí týchto videí má väčšina ľudí ťažkosti s prijatím toho, že by potrat mal predstavovať zdravotnú starostlivosť, alebo posilňovať postavenie žien”. Za deväť rokov pôsobenia jej organizácie Live Action si uvedomujú, že verejnosť je ešte stále neinformovaná a nevie presne, čo sa deje počas potratu. “Potratári a lobbisti túto procedúru maskujú rôznymi eufemizmami. Hovoria o ukončení či prerušení tehotenstva, o mase buniek, o produkte počatia. Väčšina ľudí nemá tušenia o tom, čo potrat spôsobuje dieťaťu v maternici, ani o tom, ako veľmi je už dieťa počas potratu vyvinuté a už vôbec nie o rizikách pre ženu.”

Roseová ďalej povedala, že potratový priemysel opakovane popiera prítomnosť ľudského dieťaťa v maternici počas tehotenstva. Ako príklad uviedla spoločnosť NARAL, ktorá protestovala proti reklame na pochutiny Doritos počas Super Bowl, v ktorej bola scéna, ako rodičia boli na ultrazvuku, kde bolo jasne vidieť pohyby nenarodeného dieťaťa. Spoločnosť NARAL podala žalobu z dôvodu “poľudšťovania plodu”.

Tieto krátke videá podľa nej určite zmenia debatu o potratoch. “Naše skúsenosti ukázali, že keď niekto vidí realitu o tom, čo potrat vlastne je, len veľmi ťažko sa vráti späť k podporovaniu a ospravedlňovaniu potratov”.

Sériu videí tvoria štyri krátke videá o dĺžke približne 4 minút. V nich lekár prináša medicínske informácie o potrate a pomocou animácie vysvetľuje, čo sa deje vnútri maternice počas tejto procedúry. “Už jednoducho nefunguje obviňovanie tých, čo chcú zastaviť potraty, že sú extrémisti alebo že vedú vojnu proti ženám. Zastaviť potraty nie je ničím radikálnym ale základným postojom ľudskosti a spravodlivosti”, dodáva Roseová.

My vám teraz prinášame video o tom, ako vyzerá medicínsky prevedený potrat v prvom trimestri, ktorý je u nás legálny a denne ho na Slovensku na požiadanie podstúpi v gynekologických ambulanciách približne 40 žien.

http://www.hlavnespravy.sk/lekar-prostrednictvom-animacie-ukazal-svetu-ako-v-skutocnosti-vyzeraju-potraty/748777

 

Dvanásti iránski moslimovia sa z vlastného presvedčenia dali pokrstiť

Dvanásti pokrstení Iránci chcú, aby ich kresťanský život bol jasne viditeľný

Dvanásť bývalých moslimov z Iránu, konkrétne ôsmi mladí muži a dva manželské páry, sa dalo pokrstiť v evanjelickom kostole cirkevnej obce Martina Luthera vo Wittene blízko známejšieho veľkého mesta Bochum.

Diakon Peter Unger poznamenal, že títo ľudia sa kvôli svojmu záujmu o kresťanskú vieru dostali v rodnom Iráne do spoločenských aj osobných ťažkostí. Teraz žijú v jednej telocvični vo Wittene. Miestni farníci im dobrovoľne pomohli a úradne im vybavili pokrstenie a spoločne sa stretávajú na bohoslužbách.

Všetci dvanásti od jesene 2015 usilovne študujú Sväté Písmo a aj na základe toho sa rozhodli pre kresťanstvo. “Chcú, aby ich nová kresťanská viera bola jasne viditeľná,” vraví nadšený diakon Peter Unger. Zároveň oznámil, že obec čoskoro ponúkne ďalšie krstné náuky pre utečencov, ktorí budú mať o to záujem. A záujem vraj aj je.

http://www.hlavnespravy.sk/dvanasti-iranski-moslimovia-sa-z-vlastneho-presvedcenia-dali-pokrstit/748868

Tento obsah bol zaradený v Domáce, Názory, komentáre, Slovania, Správy, Zahraničné, Zo života Cirkvi. Zálohujte si trvalý odkaz.