Tlačová správa AZN k Európskemu dňu za voľnú nedeľu: Práca počas nedele je znakom chudoby a nie bohatstva

V nedeľu 6. marca si už po štvrtýkrát pripomenieme Európsky deň za voľnú nedeľu. Aliancia za nedeľu – Slovensko, o. z. (ďalej len AZN) pri tejto príležitosti pravidelne vydáva tlačovú správu, aby upozornila na hrubé porušovania tohto základného ľudského práva na jeden deň odpočinku po celotýždennej práci, ku ktorému dochádza u veľkého množstva občanov Slovenskej republiky.

azn

„Medzinárodný deň voľnej nedele“ sa odvodil z dátumu, keď cisár Konštantín Veľký v roku 321 vyhlásil nedeľu za voľný deň. Tento rok je to presne 1695 rokov. Dnes sa voľná nedeľa stala výsadou len pre vyvolených.

Podľa údajov Eurostatu za rok 2012 patria Slováci k najchudobnejším v Európskej únii, hoci ich pracovný týždeň je spomedzi členských štátov EÚ druhý najdlhší a v práci trávia priemerne 40,9 hodiny týždenne. Podľa týchto údajov Eurostatu stojí hodina práce vo Švédsku napríklad až 39 eur! V eurozóne sa za hodinu práce platí v priemere 28 eur a v rámci celej EÚ 23,4 eura. V Grécku napríklad vychádza hodinová mzda na 14,9 eur. U nás je to 8,3 eura. To nie je spravodlivá mzda, ale existenčná mzda. Takáto mzda neumožňuje drvivej väčšine občanov Slovenskej republiky získať majetok – kapitál.

Ako keby to nestačilo, občania Slovenska najviac pracujú aj počas nedele a v noci! Táto nežiaduca práca má za následok rozpad rodín, lebo mnohé mladé rodiny nemajú ani jeden deň v týždni čas na to, aby sa mohli spolu porozprávať. Manželia, ktorí pracujú aj počas nedele nemajú čas na seba navzájom, ani na svoje deti. Rodiny nemajú čas ani na to, aby sa mohli aspoň jeden deň v týždni stretávať. Koľko tisíc občanov Slovenskej republiky si z frustrácie z chudoby už siahlo na život? Koľko dôchodcov muselo zomrieť, lebo nemali peniaze na lieky?
Kto zastaví toto novodobé otrokárstvo na Slovensku? Je slovenský občan druhoradým občanom EÚ?

KBS predložila vybraným politickým stranám podnety – Desatoro pre lepšie Slovensko, medzi ktoré patrí aj obmedzenie nedeľnej práce. Zástupcov AZN na toto stretnutie samozrejme nepozvala.
AZN v súčasnosti organizuje petíciu za prijatie zákona na ochranu nedele, pod ktorú sa podpísalo už takmer 80 000 občanov SR. Aj napriek prísľubom ju KBS do dnešného dňa nijako nepodporila. Vyzývame preto všetkých ľudí dobrej vôle na dokončenie zberu podpisov pod petíciu za prijatie zákona na ochranu nedele.

Hárok na stiahnutie

Anton Čulen, predseda AZN

Tento obsah bol zaradený v Domáce, Názory, komentáre, Slovania, Správy, Zahraničné, Zo života Cirkvi. Zálohujte si trvalý odkaz.