Kyril I.: „Rusko hlavným obrancom kresťanov“. + Biskupi: Utečenecká kríza ukazuje konštrukčné chyby EÚ

Kyril I.: „Rusko hlavným obrancom kresťanov“

Moskva, 8.3.2016 (kath.net/KNA) 018 892 – Rusko sa podľa názoru pravoslávneho moskovského patriarchu v súčasnosti zasadzuje za ochranu kresťanov ako sotva nejaká iná krajina. «Rusko dnes vystupuje možno ako hlavná sila, ktorá bráni kresťanov na celom svete», povedal Kyril I. podľa ruských médií z pondelka pri posviacke nového kostola Štátneho inštitútu pre medzinárodné vzťahy.

Kuba pápež patriarcha Kirill stretnutie

Kuba pápež patriarcha Kirill stretnutie

Študentom Moskovskej univerzity pre diplomatov zdôraznil, že k obhajovaniu ruských záujmov patrí «ochrana pravoslávnej viery, kresťanskej viery». Patriarcha povedal, že ho teší, že spoločne s pápežom Františkom sa pri historickom stretnutí na Kube vo februári zasadzoval za práva kresťanov. -zg-

Kanada: „Návrh eutanázie by mal nami ‚hlboko otriasť’“

Toronto, 9.3.2016 (kath.net/LSN/jg) 018 899 – Správa kanadského parlamentného výboru o eutanázii by mala katolíkmi „hlboko otriasť“, ako napísal kardinál Christopher Collins, arcibiskup Toronta, v otvorenom liste, ktorý sa 5. a 6. marca čítal vo všetkých farnostiach arcibiskupstva.
Správu predložili do parlamentu 25. februára a má stanoviť rámcové podmienky nových zákonov o eutanázii a asistovanej samovražde.
Návrhy správy (21) okrem iného uvádzajú, že psychologické ochorenia samotné sa majú uznať ako dostatočné dôvody eutanázie. Ľuďom s degeneratívnymi syndrómami ako demencia sa má dovoliť určiť si čas usmrtenia a nakoniec sa odporúča sprístupniť eutanáziu aj deťom!
Všetky verejne financované nemocnice – vrátane katolíckych – majú mať povinnosť pacientov usmrtiť, ak ich želanie zomrieť zodpovedá novým smerniciam. Lekári, ktorí eutanáziu sami nechcú realizovať, majú mať povinnosť odporúčať pacientov iným lekárom, ktorí sú ochotní ju vykonať.
„Je neuveriteľné, že sme dospeli takto ďaleko,“ povedal kardinál Collins pre Catholic Register. Vyzval všetkých katolíkov, aby písali svojím poslancom i premiérovi a upozornili na problémy tejto správy. Ďalej odporúčal podporu platformy „Coalition for Healthcare and Conscience“ (Koalícia pre zdravotnú starostlivosť a svedomie) – združenie kresťanských zdravotníckych zariadení a viac ako 5000 lekárov. -zg-

 

USA: Prominentní katolíci proti Trumpovi

New York, 9.3.2016 (kath.net/jg) 018 898 – Asi tri desiatky prominentných katolíkov v USA podpísali výzvu Georga Weigela a Róberta Georga, ktorá Donalda Trumpa označuje ako „očividne nevhodného“ pre úrad prezidenta USA.
„Ak by sa tento republikánsky kandidát dostal do prezidentských volieb v novembri, bolo by to nebezpečenstvo pre ochranu rodiny, života a náboženskej slobody,“ uvádza sa vo výzve v internetovom vydaní „National Review“.
„Trumpova volebná kampaň voviedla politiku v USA do nových hĺbok vulgárnosti,“ uvádzajú Weigel a George vzhľadom na Trumpove vyjadrenia. „On oslovuje rasistické obavy a predsudky, žiada mučenie podozrivých z teroru a zavraždenie rodín teroristov. To je v rozpore s katolíckou náukou a prinesie to hanbu na USA.“
Signatárom v Trumpovej kampani ďalej chýbajú priznania k ochrane života, rodiny, slobody svedomia a náboženstva, ako aj k princípu subsidiarity. -zg-

 

Biskupi: Utečenecká kríza ukazuje konštrukčné chyby EÚ

Brusel, 8.3.2016 (KAP) 018 894 – „Súčasná utečenecká kríza zjavuje konštrukčné chyby Európskej únie a potrebu korekcie jej integračného procesu.“ Tak opísal druhý generálny sekretár Komisie biskupských konferencií EÚ (COMECE), Michael Kuhn, priebeh rokovaní EÚ s Tureckom o prístupe k utečencom.
„EÚ bola v ostatných desaťročiach silne poznačená iba hospodárskou integráciou namiesto pravej politickej integrácie. Tým závisí riešenie problému utečencov v konečnom dôsledku „od dobrej vôle a ochoty ich prijímať zo strany členských štátov“, ako vyhlásil rakúsky teológ v utorok pre Rádio Vatikán.
V Bruseli sídliaca COMECE bola prítomná ako pozorovateľ na rokovaniach EÚ s Tureckom o prístupe k utečencom z Blízkeho Východu. V princípe je všetkým jasné, že Turecko na základe svojej geografickej polohy zohráva „kľúčovú úlohu“ pri riešení utečeneckej otázky – zvlášť preto, že utečenci sa vyhýbajú „Hot spotom“ pre ich prijímanie a registráciu na gréckych ostrovoch, ako vysvetlil Kuhn. Turecko však samo nevie, ako má s utečencami zaobchádzať, pretože väčšina z nich aj tak mieri do západnej Európy.
„Rôzne predstavy“ v rámci Európy o prístupe k utečencom možno nájsť aj medzi katolíckymi biskupmi, ako povedal viedenský expert. Ako jednotní sú biskupi v princípe ľudského prístupu k utečencom, tak veľmi sú rozdielne ich pohľady na to, čo treba robiť, a aké vysoké by príslušné počty utečencov mohli byť. Biskupi Západu tu žiadajú predovšetkým „postupné prijímanie utečencov“, biskupi zo strednej, južnej a východnej Európy naproti tomu sú skôr za „ich rýchly presun cez svoje krajiny“.
V pondelok sa hlavy a premiéri štátov EÚ v Bruseli radili o návrate utečencov do Turecka. Na poslanie ľudí naspäť do inej krajiny je potrebné tam zabezpečiť celkovú ochranu v zmysle práv národov. Rokovania však nepriniesli konkrétny výsledok a odložili ich na budúci týždeň.

 

Kresťanské školy nesmú učiť deti utečencov

Bremen, 8.3.2016 (kath.net/idea) 018 893 – V nemeckom meste Bremen nesmú kresťanské školy zriaďovať nijaké integračné triedy pre deti utečencov. Rozhodla o tom bremenská frakcia socialistickej strany SPD. Ako povedala senátorka pre vzdelávanie, Annette Kempová, pre evanjelickú agentúru „idea“, viaceré školy boli ochotné ponúknuť prípravné triedy pre deti utečencov. Medzi nimi – katolícka Škola sv. Jána, Slobodná evanjelická škola vyznania a dve Waldorfské školy. Dokonca aj senátorka Claudia Bogedanová (SPD) tieto iniciatívy privítala. No vo svojej frakcii nenašla pochopenie.
Kempová: „V politickom priestore nebol potrebný konsenzus pre túto cestu.“ Hovorca pre vzdelávanie občianskej frakcie SPD, Mustafa Güngör, hovoril pre agentúru „idea“ o „teoretickej diskusii“. Vyhlásil, že doteraz nemal k dispozícii nijakú serióznu ponuku súkromných škôl, o ktorej by sa dalo hlasovať. A dodal: „Ešte stále sú mnohé otázky otvorené.“
V médiách sa uvádzalo, že politici SPD sa obávajú náboženského ovládania detí utečencov, lebo tie neslobodno nútiť navštevovať kresťanskú školu. V meste Bremen vládne koalícia SPD a Zväzu 90/Zelení.

CDU: Škandalózny prístup
Rozhodnutie školského orgánu naráža na ostrú kritiku krajinskej predsedníčky Evanjelickej pracovnej komisie CDU Bremen, poslankyne nemeckého parlamentu Elisabeth Motschmannovej. Ako povedala pre „ideu“ až 600 detí utečencov ešte nemá miesto v školách v Bremene.
„Im sa nesmie pomáhať. To je škandál. Rozhodnutie SPD je motivované predovšetkým ideologicky. Práve kresťanské školy sú kvalifikované, aby sprostredkovali dôležité hodnoty. Chcú prispieť k tomu, aby deti utečencov boli integrované do našej spoločnosti a za to sú diskriminované,“ povedala Motschmannová. -zg-

Tento obsah bol zaradený v Domáce, Názory, komentáre, Slovania, Správy, Zahraničné, Zo života Cirkvi. Zálohujte si trvalý odkaz.