Poľský prezident podpísal zákon o zákaze nedeľného predaja. Petíciu AZN za prijatie zákona na ochranu voľnej nedele podpísalo 83 274 občanov Slovenskej republiky

Poľský prezident Andrzej Duda v utorok podpísal zákon, ktorý po prechodnom období povedie k zákazu nedeľného predaja v Poľsku, informovala agentúra AP.

 Návrh zákona predložila vládna strana Právo a spravodlivosť a poslanci ho schválili vlani v novembri. Kým vplyvná poľská katolícka cirkev tento krok privítala, kritici varujú pred negatívnymi dôsledkami pre poľské hospodárstvo. Očakávajú sa aj protesty veľkých západných obchodných reťazcov, na ktoré sa zákon zameriava v prvom rade. Tieto reťazce majú totiž počas víkendov najvyššie tržby.

Zákaz nedeľného predaja sa bude zavádzať postupne: od marca tohto roku by podľa nového zákona mohli byť obchody otvorené len dve nedele v mesiaci. Od roku 2019 by sa potom mohlo predávať len jednu nedeľu v mesiaci a od januára roku 2020 budú obchody zavreté vo všetky nedele. Výnimku budú mať len nákupy pred veľkými sviatkami, ako sú Vianoce alebo Veľká noc. Reštrikcie sa nebudú týkať ani internetových obchodov a pekární.

Duda v utorok na margo nového zákona povedal, že poskytne deťom príležitosť, aby trávili čas so svojimi rodičmi, a personálu v obchodoch zasa dá čas na odpočinok.

Poľský premiér Mateusz Morawiecki sa vyjadril, že prezidentom podpísaný zákon podporuje. Poznamenal tiež, že takéto obmedzenia nedeľného predaja existujú aj v niektorých iných krajinách Európskej únie.

https://www.hlavnespravy.sk/polsky-prezident-podpisal-zakon-o-zakaze-nedelneho-predaja/1294232

 

V Bratislave pochodovali za voľné nedele, podporila ich aj cirkev

V centre Bratislavy bojovalo občianske združenie Aliancia za nedeľu, aby bolo zavedené voľno každú nedeľu. Na pochode nechýbali ani transparenty. Skupinka asi desiatich ľudí sa v nedeľu zišla v centre Bratislavy na druhom ročníku Pochodu za voľnú nedeľu bez práce a tradičnú rodinu, ktorý zorganizovalo občianske združenie Aliancia za nedeľu (AZN).

Priniesli si transparenty

Stretnutie na Hviezdoslavovom námestí odštartovali modlitbou a potom hovorili o tom, aké sú pre ľudí potrebné voľné nedele.

Aktivisti si priniesli aj transparenty s nápismi – „13. mája 2011 – prvý slovenský deň za voľnú nedeľu“ a „Sú dve cesty do biedy – práca v nedeľu a krádež“.

Podporila ich cirkev Potom sa vydali na pochod mestom. Ich snahy na zavedenie voľnej nedele už podporila Rímskokatolícka cirkev, Evanjelická cirkev augsburského vyznania, Reformovaná kresťanská cirkev, Odborový zväz pracovníkov obchodu, Slovenská ľudová strana, Kresťanskosociálna únia Združenia pre ochranu rodiny a ďalšie zoskupenia.

http://www.pluska.sk/regiony/bratislava/v-bratislave-pochodovali-za-volne-nedele-podporila-ich-cirkev.html

 

Predloženie petície občanov SR za prijatie zákona na ochranu voľnej nedele dňa 4. 4. 2017

Aliancia za nedeľu- Slovensko, o.z. (ďalej AZN) organizovala predovšetkým v spolupráci s Odborovým zväzom pracovníkov obchodu a cestovného ruchu ale aj viacerými ďalšími občianskymi združeniami, cirkvami a odborovými organizáciami petíciu za prijatie zákona na ochranu voľnej nedele.

Túto petíciu podporila aj samotná Konfederácia odborových zväzov SR a podpisový hárok petície AZN bol k dispozícii na stiahnutie aj na stránke KOZ SR. V mene AZN chcem poďakovať všetkým občanom Slovenskej republiky ako aj odborovým združeniam, občianskym združeniam, ale aj cirkvám za pomoc pri zbieraní podpisov pod petíciu.

Veríme, že vďaka tejto vašej podpore bude mať aspoň väčšina občanov SR možnosť odpočinúť si po celotýždennej práci a stráviť aspoň jeden deň z týždňa v kruhu svojej rodiny. Vzhľadom na to, že do NRSR bol predložený návrh zákona na ochranu voľnej nedele z dielne ĽSNS, rozhodli sme sa petíciu predložiť do NRSR, aby sme podporili tento návrh zákona na ochranu nedele aj touto občianskou iniciatívou. Veríme, že NRSR sa touto petíciu bude vážne zaoberať a príjme patričné opatrenia na ochranu základného ľudského práva pracujúceho človeka na odpočinok na konci pracovného týždňa.

Touto cestou chcem veľmi pekne poďakovať pani poslankyni za Ľudovú stranu Naše Slovensko MUDr. Natálii Grausovej za jej obetavú pomoc pri spracovaní petičných hárkov na predloženie do NRSR.

Do NRSR predkladáme 4 599 hárkov s podpismi občanov Slovenskej republiky Petíciu za prijatie zákona na ochranu voľnej nedele podpísalo celkovo 83 274 občanov Slovenskej republiky.

Z toho je 77 412 platných podpisov občanov SR

Počet neplatných podpisov bolo 5862

S kresťanským pozdravom, Anton Čulen, predseda AZN