ChurchMilitant.com: Biskupi zakázali výhradu svedomia vo veci očkovania. Ako lekársky etik som zdesený tým, že biskupi odmietli koncept výhrady vo svedomí,“ povedal pre Church Militant Dr. Niall McCrae

BRATISLAVA, Slovensko (ChurchMilitant.com) – Rozhorčení katolíci zverejnili petíciu proti slovenským biskupom po tom, čo hierarchovia veriacim upreli právo na výhradu vo svedomí odmietnuť vakcíny proti covidu 19, ktoré sú poškvrnené potratmi a ktorých používanie zakazuje aj historický precedens – Norimberský kódex.

Anton Čulen a Anton Selecký počas odovzdávania petície o Výhrade svedomia v NRSR. Petíciu podpísalo viac ako 120 000 občanov SR

„My slovenskí katolíci sme škandalizovaní Vašimi postojmi.“ oznámili vo štvrtok [23. decembra 2021] teológovia, duchovní i laici v internetovej petícii. „Svedomie nemožno nahradiť príkazmi, zákazmi, ideológiami, doktrínami, vyhláškami ani odporúčaniami.“
Veriaci kritizovali biskupov za to, že „tvrdohlavo kráčajú v harmónii so sekulárnym svetom“ a „rušia“ svedomie katolíkov.
„Každý človek má výsostné právo nechať sa viesť svojím svedomím.“ uvádza sa v petícii, ktorú podpísali stovky katolíkov.
Konferencia biskupov Slovenska vo vyhlásení vydanom tesne pred Vianocami kategoricky vyhlásila, že katolíkom nie je dovolené mať výhrady vo svedomí voči novej génovej terapii, lebo „očkovanie ako také nie je vo svojej podstate zlé“.

„Výhrada vo svedomí sa týka takého konania, ktoré je vo svojej podstate zlé,“ argumentovali biskupi. „Ak ho niekto odmieta [očkovanie], nemôže sa odvolávať na výhradu vo svedomí, „lebo aj svedomie sa môže mýliť“.

„Vlastné svedomie nemožno klásť kedykoľvek a akokoľvek nad zákony a pravidlá, ktoré platia v spoločnosti, na ktoré treba tiež brať ohľad,“ vysvetlil hovorca biskupov kňaz Martin Kramara.

„Ak sa niekto rozhodne, že bude jazdiť vľavo v takej krajine, kde všetci jazdia vpravo, nemôže sa odvolávať na slobodu svedomia.“ dodal Kramara a ako legitímne príklady výhrady vo svedomí uviedol prípady lekára, ktorý odmietol vykonať interrupciu alebo eutanáziu.

„Ako lekársky etik som zdesený tým, že biskupi odmietli koncept výhrady vo svedomí,“ povedal pre Church Militant Dr. Niall McCrae, akademik a autor knihy The Story of Nursing in British Mental Hospitals (Príbeh ošetrovateľstva v britských nemocniciach pre mentálne postihnutých).
McCrae upresnil:
Ak dôjde k potlačeniu svedomia, stratíme viac ako len zaužívané princípy medicíny a imperatív „po prvé neškodiť“. Stratili by sme to, čo znamená byť človekom. Všade tam, kde je riziko, musí byť aj možnosť voľby. Kňaz by mal vždy zaobchádzať s každým zo svojich farníkov ako s jedinečnou bytosťou, aká je v očiach Stvoriteľa.

Slovenskí biskupi vo svojom vyhlásení trvali na tom, že nakoľko „spojenie s abortom je tak vzdialené… že nikto, kto sa nechá zaočkovať, nepácha hriech.“. Dodali: „Vo svete, v ktorom žijeme, žiaľ, nie je možné dosiahnuť absolútnu nespojitosť s hriechom pri všetkom, čo robíme.“.

Väčšina spotrebných produktov, ktoré používajú katolíci, „má preukázateľne nejakú súvislosť s hriešnymi skutkami iných ľudí“, dokonca aj s „vážnymi a bezohľadnými činmi“, argumentoval Kramara a poukázal na vykorisťovanie detí pri ťažbe kobaltu pre mobilné telefóny.

„Ak by sme takisto prísne ako niektorí posudzujú vakcíny proti covidu 19 posudzovali všetko ostatné, museli by sme nielen prestať užívať bežné lieky, ale v podstate aj opustiť spoločnosť a vrátiť sa k pestovaniu vlastných potravín, výrobe vlastného oblečenia, samozrejme bez strojov, atď.“, poznamenal.

Predmetom výhrady vo svedomí nie je očkovanie, ale experimentálnych vakcín proti covidu 19, „pri ktorých ani samotní výrobcovia negarantujú jej aktuálnu bezpečnosť a nevedia povedať nič o negatívnych strednodobých a dlhodobých následkoch,“ objasňuje petícia.

Predkladatelia petície poukázali aj na záznamy o „tisícoch vážnych zdravotných komplikácií a úmrtí spojených s použitím experimentálnych vakcín“ a na skutočnosť, že „riziko použitia takejto experimentálnej vakcíny znáša každý očkovaný,“ nie výrobcovia.

Veriaci varovali, že biskupi sú v riziku, že porušujú Norimberský kódex, ktorý hovorí, že „dobrovoľný súhlas ľudského subjektu“ na podávanie experimentálnych liekov je „absolútne nevyhnutný“.

„Na základe bolestnej skúsenosti experimentovania na ľuďoch v koncentračných táboroch bol vypracovaný Norimberský kódex, aby sa v budúcnosti zabránilo šliapaniu po ľudskej dôstojnosti.“ uviedli predkladatelia petície.
„Z teologického hľadiska je morálne svedomie v človeku ‚darom Ducha Svätého‘,“ uvádza sa v petícii, citujúc encykliku Dominum et Vivificantem pápeža Jána Pavla II. z roku 1986.

Podľa bioetikov výhrada vo svedomí voči očkovaniu môže vychádzať z náboženského, morálneho alebo filozofického presvedčenia, vrátane „presvedčenia, že zdravie a choroby by nemali byť kontrolované očkovaním alebo že vlády by nemali nútiť občanov prijímať lekárske zásahy“.

Filozof a bioetik Mark R. Wicclair vo svojej knihe Conscientious Objection in Health Care: An Ethical Analysis (Výhrada vo svedomí v starostlivosti o zdravie – etická analýza) poznamenáva, že výraz „odmietajúci vo svedomí“ pôvodne označoval rodičov, ktorí odmietli dať zaočkovať svojej deti (po tom, čo Británia schválila zákon o očkovaní z roku 1853, ktorý naradil očkovať všetky malé deti).
Títo ‚odporcovia očkovania‘ boli v tom čase označovaní ako ‚ odmietajúci vo svedomí‘,“ píše Wicclair. Spojené kráľovstvo pridalo v roku 1898 do zákona o očkovaní klauzulu o svedomí, ktorá rodičom umožnila požiadať o „certifikáty o výhrade vo svedomí“.

Rodičia boli vo všeobecnosti proti očkovaniu, ani nie z etických alebo náboženských dôvodov, ale „pretože verili, že to nie je bezpečné a účinné,“ poznamenáva Wicclair. Aby rodič mohol dostať túto výnimku, musel byť „vo svojom svedomí presvedčený, že očkovanie poškodí zdravie dieťaťa“.

„Vzhľadom na históriu výhrady vo svedomí slovenskí biskupi prejavujú svoju šokujúcu neznalosť samotného princípu, ktorý odmietajú,“ povedal Dr. McCrae pre Church Militant.

„Títo puritáni kultu covidu chcú, aby každý na planéte dostal nevhodne testované injekcie mRNA, bez ohľadu na informovaný súhlas, kontraindikácie alebo filozofické a duchovné dôvody odmietnutia“, lamentoval McCrae.
„Naše telá pre nich už nie sú posvätné, už nie sú chrámom pre Ducha Svätého, ale pichacím vankúšom pre Big Pharmu,“ poznamenal.

Na omšiach celebrovaných pápežom Františkom počas jeho septembrovej návštevy na Slovensku sa mohli zúčastniť len plne zaočkovaní katolíci, po tom, čo minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský sa dohodol s predsedom KBS arcibiskupom Stanislavom Zvolenským.

Kardinál Jean-Claude Hollerich, predseda Komisie biskupských konferencií Európskej únie v stredu [28. decembra 2021] vyzval na zákaz vstupu pre neočkovaných katolíkov do kostolov na sväté omše či iné sviatosti.

„Od Vianoc platí v Luxemburgu zákon, ktorý umožňuje účasť na liturgii iba zaočkovaným, s výnimkou slávností s menej ako dvadsiatimi veriacimi,“ upozornil Hollerich a vyzval na prijatie takého zákona v celej Európe.
Postoj ľudí odmietajúcich očkovanie „nepomáha nájsť riešenie problému,“ dodal kardinál. „Ľuďom ubližujú. Dezorientujú vás.“

Hollerich, ktorý je otvoreným zástancom islamského prisťahovalectva do Európy, už skôr odmietol tvrdenia, ktoré obviňujú islam z džihádistického terorizmu po tom, čo polícia odhalila, že štrnásť zatknutých, podozrivých za masaker vo Viedni v roku 2020, boli všetci moslimskí migranti, informoval portál Church Militant.

Kardinál ospravedlňoval islam aj za útok na katolíkov v Nice a hovoril, že „prorok Mohamed by sa za útok hanbil“, lebo „Mohamed bol počas svojho života mnohokrát kritizovaný, ale nikdy nebral tieto kritiky vážne a nikdy si z toho nič nerobil.“

Jules Gomes
https://www.churchmilitant.com/news/article/bishops-veto-conscientious-objection-to-jabs

0
0

Vážený priatelia a čitatelia,

        tvorba stránky AZN si vyžaduje veľa práce, času a námahy. Vzrastajú výdavky aj na zabezpečenie správneho chodu web stránky AZN a zabezpečenia pred útokmi hackerov (aj na osobné počítače členov AZN), čo sa prejavuje o.i. aj s problémami spojenými s načítavaním článkov, ktoré nám avizujete.

       Aby sme mohli lepšie zabezpečiť chod web stránky AZN a bezproblémový prístup čitateľov AZN k správnemu otváraniu článkov, potrebujem aj vašu podporu. Podporiť nás môžete zaslaním ľubovoľného príspevku na číslo účtu: IBAN SK05 0200 0000 0012 6606 0056

       Za pochopenie ďakujeme.

      Boh Vás žehnaj,

      Anton Čulen