Vyšlo druhé vydanie spomienok Františka Revesa Živého ma nedostanete! Stalo sa to v období totalitného československého štátu

Bratislava 20. februára (TK KBS) Vo Vydavateľstve Michala Vašku vyšlo druhé, rozšírené vydanie knihy Živého ma nedostanete! Spomienky Františka Revesa. Sú to autentické a napínavé spomienky katolíckeho kňaza Františka Revesa zo začiatku 50. rokov 20. storočia, z čias komunistickej totality a prenasledovania. Reves spolupracoval s bl. Titusom Zemanom a stal sa hlavným organizátorom ilegálnych útekov kňazov, bohoslovcov a laikov do slobodného sveta.

Po zatknutí Titusa Reves v tejto nebezpečnej činnosti pokračoval a podarilo sa mu dostať za hranice vyše sto ľudí, z toho osemdesiat duchovných. Maskoval sa ako komustický agent, nosil dlhý plášť s komunistickým odznakom, noviny Pravda, falošné okuliare, nechal si narásť bradu a fúzy, dokonca bol postrelený a vyskočil z vlaku. Cirkevná historička prof. Dr. phil. Emília Hrabovec napísala, že táto kniha je napínavejšia ako akčný hollywoodsky film.

Aj samotný Reves nakoniec emigroval a skoro štyridsať rokov pôsobil ako misionár Slovákov vo Francúzsku, kde napísal aj tieto spomienky. Francúzske archívne materiály Revesa nazvali „hrdinským odporcom komunizmu“. Kniha je obohatená o fotografie a životopis Revesa, dokumenty z archívu Ústavu pamäti národa, vynikajúcu štúdiu cirkevnej historičky Emílie Hrabovec, či o spomienky na Revesa od jeho príbuzných a priateľov. Je to inšpiratívne čítanie k odvážnému svedectvu viery aj v dnešnej dobe.

Knihu si je možné zakúpiť cez Vydavateľstvo Michala Vašku a v jeho predajniach, zostavovateľa knihy Mons. Imricha Tótha, rektora Slovenskej katolíckej misie v Paríži alebo v predajniach Dobrej knihy.

https://www.tkkbs.sk/view.php?cisloclanku=20180220018