Kresťanskí aktivisti vyzývajú poslancov NR SR, aby podporili návrh zákona ĽSNS o sprísnení potratovej politiky

V Národnej Rade Slovenskej republiky sa schyľuje k hlasovaniu o návrhu zákona z dielne Kotebovej strany ĽSNS o sprísnení potratovej politiky. Momentálne máme na Slovensku jeden z najliberálnejších potratových zákonov na svete. Kresťanskí aktivisti preto vyzývajú všetkých poslancov NR SR, aby nehľadeli na stranícke tričko, ale aby hlasovali za dobrú vec, ktorá zabráni ďalšiemu vraždeniu nenarodených detí.

Kotlebova strana ĽSNS predstavila návrh zákona na zákaz svojvoľného a neodvôdodneného umelého ukončenia tehotenstva. Laicky povedané, chcú zakázať potraty – vraždenie nenarodených detí. Výnimkou by boli len výmimočné prípady a to ohrozenie života matky, znásilnenie, či genetické poškodenie plodu.

“Náš návrh vychádza z prirodzenej nutnosti chrániť aj životy nenarodených detí. Okrem morálnych argumentov sa opiera aj o samotnú Ústavu SR, kde sa uvádza, že ľudský život je hodný ochrany už pred narodením,” povedal na tlačovej konferencii šéf strany Marian Kotleba.

ĽSNS chce presadiť, aby potraty boli možné len v troch prípadoch. Prvým je, ak je ohrozený život matky, druhým, ak žena otehotnela v dôsledku trestného činu. Treťou možnosťou má byť, ak ide o preukázateľne geneticky chybný vývoj plodu.

Podľa Kotlebovcov bolo od roku 1967 na území Slovenska potratom zabitých viac ako 1 249 000 detí, čo predstavuje takmer štvrtinu slovenskej populácie.

Hlasovanie o tomto návrhu zákona sa nezadržateľne blíži a pohľady slovenskej verejnosti sa upierajú na poslancov NR SR, ktorí sa hlásia ku kresťanstvu.

Kresťanskí aktivisti dávajú politikom jasný signál :

“Pri hlasovaní o nejakom návrhu je dôležité, či je dobrý. Ak je dobrý, treba ho podporiť,” tvrdí napríklad šéf Inštitútu pre ľudské práva a rodinnú politiku Patrik Daniška. “Mne sa ten zákon celkom pozdáva. V určitom zmysle reflektuje súčasný stav verejnej mienky viac ako súčasná legislatíva,” povedal pre portál Aktuality.sk

Podobný názor zastáva aj Tomáš Kováčik z Asociácie za život a rodinu aj keď má určité výhrady voči ĽSNS: “Nie je ideálne, že lepšiu ochranu života nenarodených predkladá po prvýkrát v tomto volebnom období zrovna strana, pri ktorej sú rôzne podozrenia, napr. z hádzania dlažobných kociek do ľudí. No na druhej strane je dôležité odstrániť diskrimináciu nenarodených, ktorých najzákladnejšie ľudské právo na život nie je chránené,” myslí si prolife aktivista.”

Kotlebov návrh zákona podporuje aj Anton Chromík z Aliancie za rodinu. Vo svojom blogu píše: “Najvražednejšou ideológiou na Slovensku nebol ani fašizmus ani komunizmus. Najvyšší počet nevinných obetí spôsobil nový výhonok predchádzajúcich ideológii, ideológia liberalizmu, ktorá zaútočila na najnevinnejšie detské životy. V tomto besnení za 50 rokov legálnosti potratov zomrelo na Slovensku viac ako 1 milión 360 tisíc detí, teda asi každé štvrté dieťa.”

Chromík tiež kritizije pasivitu kresťanských politikov: “Vďaka kresťanským politikom, ktorí sú pasívni a boja sa rozhádzať si to s úhlavnými nepriateľmi slobody detí – liberálmi, predkladajú teraz návrh tí, od ktorých by to nikto nečakal. S návrhom prišiel predseda strany Kotleba a jeho kolegovia poslanci.”

“Kresťanskí politici, nech preto ani neskúšajú hľadať dôvody, prečo a ako nepodporiť dobrý návrh. Tu nemáme právo hľadieť na osoby, vlastné antipatie, či sympatie. Zahoďte politikárčenie. Ide o otázku života a smrti, ktorá sa nepredáva a s ktorou sa nehandluje.”

Najznámejšia kresťanská politička zo strany OĽaNO, Anna Verešová, ktorá bola aj kolegyňou Chromíka v Aliancii za Rodinu a spoluorganizovala referendum sa rodinu však pre portál Aktuality.sk povedala nejasné stanovisko. Tvrdí, že v ich klube o zákone ešte diskutujú a stále teda nie je jasné, ako zahlasujú.

Viacerým sa vraj nepáči, že kotlebovci o podpore pre zákaz potratov s nikým nerokovali. “Bez akejkoľvek komunikácie predkladateľov s opozíciou aj koalíciou, bez predchádzajúcej diskusie je to len čistá politická hra a populizmus,” vraví Verešová.

Poslankyni sa nepozdáva ani to, že zákon, s ktorým prichádza ĽSNS, umožňuje vykonanie interrupcie v prípade geneticky poškodených plodov. “Ja som za ochranu života bez selekcie,” dodáva.

Stanovisko poslankyne Verešovej zrejme ovplyvnenej Matovičom je však alibistické. Keď má možnosť sprísniť potratovú politiku je absurdné, aby to nepodporila z toho dôvodu, že je nedostatočná. Vždy je lepšie aspoň niečo než ponechať súčasný liberálny potratový zákon.

Navyše treba mať na zreteli aj verejnú mienku a nie len ísť hlavou proti múru. Podľa posledného prieskumu ohľadom potratov, viac ako polovica respondentov (59 %) tvrdí, že interupcia by mala byť dovolená len z veľmi vážnych dôvodov. Štvrtina respondentov si myslí, že umelý potrat je prípustný z akýchkoľvek dôvodov. Podľa desatiny respondentov (11 %) by umelé ukončenie tehotenstva nemalo byť dovolené vôbec, teda zo žiadnych dôvodov. Viac sa dočítate tu

Medzi týmito dôvodmi ľudia najviac tolerujú ohrozenie života matky a poškodenie plodu, teda rovnaké dôvody, aké uvádzajú Kotlebovci vo svojom návrhu zákona.

Kresťanský poslanec zo Sme rodina Milan Krajniak, známy aj pod prezývkou Posledný križiak, je tiež za ochranu života od počatia. Ani on však nevedel povedať, či legislatívnu úpravu podporí alebo nie. Zákon si chce ešte preštudovať a potom sa rozhodne.

“V klube máme dohodu, že o kultúrno-etických otázkach každý hlasuje podľa svojho vedomia a svedomia. Som si takmer istý, že nebudeme mať jednotné stanovisko,” doplnil.

Hlasovanie o tomto návrhu zákona sa zapíše do dejín. Ukáže sa, ktorí kresťanskí politici v NR SR svoje presvedčenie myslia úprimne a vážne , či skutočne bojujú za kresťanské hodnoty, alebo sú len vypočítaví politici hľadiaci na farbu politického trička.

Samuel Gdovin

https://www.hlavnespravy.sk/kdh-sa-pod-vedenim-alojza-hlinu-liberalizuje-uz-nechce-tlacit-na-zakaz-potratov-pohlti-nakoniec-konzervativcov-kotlebova-lsns/1388046

0
0

Vážený priatelia a čitatelia,

        tvorba stránky AZN si vyžaduje veľa práce, času a námahy. Vzrastajú výdavky aj na zabezpečenie správneho chodu web stránky AZN a zabezpečenia pred útokmi hackerov (aj na osobné počítače členov AZN), čo sa prejavuje o.i. aj s problémami spojenými s načítavaním článkov, ktoré nám avizujete.

       Aby sme mohli lepšie zabezpečiť chod web stránky AZN a bezproblémový prístup čitateľov AZN k správnemu otváraniu článkov, potrebujem aj vašu podporu. Podporiť nás môžete zaslaním ľubovoľného príspevku na číslo účtu: IBAN SK05 0200 0000 0012 6606 0056

       Za pochopenie ďakujeme.

      Boh Vás žehnaj,

      Anton Čulen