Rakúsko: Aliancia za nedeľu proti práci v nedeľu

Viedeň, 2.7.2018 (KAP) 022 472 – „Chceme jasné právo na voľnú nedeľu a sviatky s jasne a vymedzene definovanými výnimkami a nijaké experimenty.“

S touto požiadavkou sa „Aliancia za nedeľu Rakúska“ v pondelok prihlásila o slovo v aktuálnej politickej diskusii v Rakúsku. K vládnemu návrhu zmien vzhľadom na zákon o pracovnom pokoji signalizovalo združenie vyše 50 organizácií z oblasti cirkví, odborov a občianskej spoločnosti jasné odmietnutie.

„Vláda musí návrh stiahnuť,“ uvádza sa vo vyhlásení aliancie. „Ak sa realizuje vládny návrh vytvoriť výnimky z pracovného pokoja v nedeľu a vo sviatky štyri dni v roku, tak budú musieť zamestnanci odmietnuť prácu v nedeľu a vo sviatky, ak chcú mať voľno.

To však nemôže byť,“ uvádza aliancia. „Ak predpokladáme súvislosť medzi odmietnutím nedeľnej práce a prepustením, tak bude treba proti zamestnávateľovi podať žalobu na súd. Zaručené voľné nedele a sviatky však vyzerajú inak. Nebude už garantovaný nijaký sviatok, čo platí aj pre Vianoce, 1. máj, či Nanebovstúpenie Pána.

Existujú oprávnené záujmy zachovať si pravidelnú voľnú nedeľu a sviatky, ktoré vláda v návrhu nezohľadňuje. Voľná nedeľa vytvára kvalitu života spoločným voľným časom rodiny a to musí byť zaručené. Na to však je potrebné rozhodné uznanie nedele bez práce,“ uvádza „Aliancia za nedeľu“.