Turecko: Islam je nadradený kresťanstvu. Dialóg medzi náboženstvami je neprijateľný

Nebolo to tak dávno, keď turecký prezident Erdogan vyhlásil, že neexistuje žiadny umiernený islam.

Vládou financované riaditeľstvo pre náboženské záležitosti zašlo ešte ďalej a vydalo dokument, v ktorom sa píše, že Islam je nadradený kresťanstvu a iným náboženstvám. Podľa tohto dokumentu je dokonca neprijateľný aj dialóg medzi islamom a ostatnými náboženstvami.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan svojho času odmietol koncept “umierneného islamu”. Odvolával sa na sľub saudského korunného princa Mohammeda bin Salmana – počas konferencie Future Investment Initiative v Rijáde 25. októbra, aby sa jeho krajina stala baštou “umierneného islamu”. Erdogan vtedy vyhlásil : “Islam nemôže byť ani umiernený ani neumiernený. Islam je len jeden . ” Tiež povedal, že “tento pojem vznikol na Západe”, ktorý takto chce oslabiť islam.

V súlade s tvrdeniami Erdogana, tureckou vládou financované riaditeľstvo pre náboženské záležitosti (Diyanet) vydalo v júli podrobnú 140 stránkovú správu, ktorá uvádza, že islam je “nadradený” judaizmu a kresťanstvu a že “dialóg medzi vierami je neprijateľný”. Informoval Gatestone Institute.

Správa sa zameriava na učenie a ciele amerického islamského duchovného Fethullaha Gülena, ktorého turecká vláda obviňuje z pokusu o prevrat v júli 2016. V tretej kapitole autori správy obvinili Gulena, že sa snaží “spojiť alebo zrovnoprávniť islam s kresťanstvom” pod rúškom dialógu. Píše sa tam napríklad toto:

“Gülenovo tvrdenie, že niekto, kto verí v najsvätejšiu trojicu kresťanstva, by nemal byť okamžite vyhlásený za neveriaceho, nie je v žiadnom prípade v súlade s islamskou Tawhidskou vierou (jednotou Alaha). Je zrejmé, že takéto tvrdenie, ktoré je súčasťou jeho dialógu medzi vierami, nie je nič iné ako pokus o očistenie najsvätejšej trojice kresťanstva a snahu legitimizovať trojicu v očiach moslimov. ”

“Keď príde na to, aby dokázal túto zvrátenú myšlienku, tak ani neustupuje vo svojom skresľovaní významu daného verša Koránu. Všetci islamskí učenci pochopia, že verš, ktorý hovorí:” Neveriaci sú tí, ktorí hovoria, že Alah je tretí z troch, ” (Maid 5/73) znamená, že tí, ktorí veria v trojicu, sú kafíri [neveriaci].”

“Gülenove výroky, ktoré sa pokúšajú očistiť kresťanov, sú v opozícii voči Tawhidu a sú neprijateľné, pretože podľa islamu, keď Alah vytvoril islam ako posledné náboženstvo, kresťanstvo stratilo svoju platnosť.”

V správe sa na záver píše : ”

“Islam je posledné božské náboženstvo zaslané celému ľudstvu. Všetky bývalé náboženstvá stratili svoju platnosť, keď prorok Mohamed, posledná perla postupnosti prorokov, bol vyslaný ako prorok a Korán bol predstavený ako posledná božská kniha. Preto je podľa islamu neprijateľné hodnotiť islam na rovnakej úrovni ako judaizmus a kresťanstvo a zapojiť sa do “medzi-náboženského dialógu” tým, že sa hovorí, že bývalé náboženstvá sú aj naďalej “pravými náboženstvami”. Položiť islam, posledné a jediné pravé náboženstvo, vedľa iných náboženstiev nie je v súlade s islamskou jedinečnosťou a nadradenosťou v očiach Alaha. ”

Turecko je na Západe považované za jednu z najumiernenejších moslimských krajín. Pri týchto výrokoch vládou financovanej štátnej inštitúcie preto behá mráz po chrbte. Čo sa potom musí asi diať v iných moslimských krajinách, ktoré nie sú takzvané umiernené?

Samuel Gdovin

https://www.hlavnespravy.sk/turecko-islam-je-nadradeny-krestanstvu-dialog-medzi-nabozenstvami-je-neprijatelny/1451948