Nové dresy hokejovej reprezentácie vyvolali vlnu kritiky: Pozmeniť štátny znak je zakázané! Pripomína to tvorbu košických pseudoumelcov Kalmusa a Lorenza, reagujú poslanci

Len minulý týždeň predstavilo vedenie Slovenského zväzu ľadového hokeja (SZĽH) svoje nové logo, ktoré má byť aj na dresoch hráčov národnej hokejovej reprezentácie v nasledujúcej sezóne, a už sa objavila prvá kritika od politikov z koalície aj opozície.
Odborník na ústavné právo a bývalý sudca Ústavného súdu SR Ján Drgonec považuje modifikovanie štátneho znaku za neprípustné. Pre PL.sk uviedol, čo je podľa neho väčší problém než zmena loga a hokejových dresov.

Nové dresy hokejovej reprezentácie vyvolali vlnu kritiky: Pozmeniť štátny znak je zakázané! Pripomína to tvorbu košických pseudoumelcov Kalmusa a Lorenza, reagujú poslanci

Slovenská hokejová reprezentácia bude nastupovať na zápasy nasledujúcej sezóny v úplne nových dresoch. Ich dizajn, ktorý je zhodný s vynoveným logom SZĽH, predstavili na tlačovke minulý štvrtok (6. 9.) s tým, že tri vrchy sú vytvorené zo vztýčených hokejok a majú predstavovať úspech. Predstavitelia SZĽH v oficiálnom vyhlásení uvádzajú, že logo, ktorému dominuje biely dvojkríž, vychádza zo štátneho znaku.

Fakt, že logo aj znak na drese iba vychádzajú zo štátneho znaku a nie sú jeho presným vyobrazením, prekáža napríklad poslancovi Martinovi Glváčovi (Smer-SD). Na svojom facebookovom profile pripomína, že meniť podobu štátneho znaku je zakázané.

„Páni hokejisti a funkcionári: Urobte si, aké chcete moderné logo a na dres dajte, koľko chcete hokejok, ale na drese nemáte štátny znak, a použiť ešte aj pozmeniť štátny znak je zakázané!“ odkazuje Glváč vedeniu SZĽH na sociálnej sieti.

M. Glváč o zmenách znaku SR na dresoch hokejovej reprezentácie (Zdroj: Facebook / M. Glváč)

Štátny znak Slovenskej republiky podľa Ústavy SR tvorí na červenom ranogotickom štíte dvojitý strieborný kríž vztýčený na strednom vyvýšenom vŕšku modrého trojvŕšia. Driek a ramená kríža sú na koncoch rozšírené a vhĺbené, vrchy sú oblé.

Vynovené logo a dresy hokejovej reprezentácie sa nepozdávajú ani poslancovi Antonovi Hrnkovi (SNS), ktorý komentuje zmeny oveľa tvrdšie než jeho koaličný kolega zo Smeru. Podľa národniara je cieľom nového loga niečo úplne iné, než tvrdia predstavitelia SZĽH.

„Cieľom je zrušiť štátny znak na dresoch a nahradiť ho niečím, čo silne pripomína tvorbu košických pseudoumelcov Kalmusa a Lorenza. To hádam nemyslia vážne! Chcel by som sa opýtať predstaviteľov zväzu, či rovnako, ako odmietajú na svojich dresoch štátny znak, odmietajú aj štátnu podporu? Potom by som ich výkon aj hádam pochopil. Ale ináč sa to pochopiť nedá!“ konštatuje Hrnko na svojom facebookovom profile.

A. Hrnko o zmenách znaku SR na dresoch hokejovej reprezentácie (Zdroj: Facebook / A. Hrnko)

Ku kritikom loga SZĽH sa pridal aj opozičný poslanec Boris Kollár (Sme rodina). „Pri všetkej úcte k autorovi štátny znak a štátny symbol sa nikdy nesmú trendovo modifikovať a už vonkoncom przniť hokejkami. Ak idú naši chlapci do boja za Slovensko, tak majú mať hrdo na dresoch náš znak a nie trendovú modifikáciu…“ píše Kollár.

Na sociálnej sieti opozičný poslanec dodáva, že štátny symbol sa podľa neho nesmie upravovať. „Ak k tomu raz pristúpime, môžeme očakávať aj v budúcnosti jeho prerábanie, dehonestovanie. Musíme byť vlastenci hrdí na náš národ, na naše symboly, na ľudí v ňom žijúcich a nesmieme dopustiť robiť zo štátnych symbolov trhací kalendár! Za mňa dizajn dresu je pekný, moderný, ten sa vydaril, ale na prsiach musí byt náš štátny slovenský znak!“ uzatvára Kollár.

Ústavný právnik Ján Drgonec, ktorý bol v rokoch 1993 až 2000 sudcom Ústavného súdu SR a neskôr aj poslancom NR SR, si myslí, že nové logo SZĽH nie je zmenený štátny znak. „Ja to vnímam ako symbol, ktorý však nie je zhodný so štátnym znakom. Slovenský zväz ľadového hokeja (SZĽH) nemôže a nesmie meniť štátny znak,“ povedal Drgonec pre PL.sk.

Podľa neho je tu však ešte jeden, a to väčší problém, ako je samotná štylizácia štátneho znaku do nového loga, ktoré uvidíme na dresoch hokejových reprezentantov v budúcej sezóne. Na tento problém upozornil bývalý hokejový reprezentant a tréner Jozef Golonka.

Golonka podľa Drgonca „udrel klinec po hlavičke“, keď v reakcii na zverejnenie nového loga SZĽH uviedol, že na Slovensku dochádza k deformácii toho, ako je vnímaná úloha národnej reprezentácie v akomkoľvek športe, nielen ľadovom hokeji. „To sa mi zdá oveľa horšie, závažnejšie ako to, že namiesto štátneho znaku budú mať na drese niečo celkom iné,“ dodal bývalý ústavný sudca pre PL.sk.

https://www.parlamentnelisty.sk/arena/monitor/Nove-dresy-hokejovej-reprezentacie-vyvolali-vlnu-kritiky-Pozmenit-statny-znak-je-zakazane-Pripomina-to-tvorbu-kosickych-pseudoumelcov-Kalmusa-a-Lorenza-reaguju-poslanci-304594