Rada KDH rozdelila stranu. Spomína sa aj vznik novej strany, ktorá sa má opierať o podporu Mariána Kuffu

Po sobotnajšej Rade zaznievajú z vnútra strany kritické hlasy ohľadom jej smerovania.
Potom čo KDH neumožnilo Anne Záborskej, ako najpoprednejšej prolife poslankyni a zakladajúcej členke KDH, kandidovať do Európskeho parlamentu a zároveň vyslalo signál, že prezidentského kandidáta ide hľadať mimo stranu do „širšieho priestoru“, konzervatívni členovia hnutia protestujú. Richard Vašečka sa vyjadril, že odmietnutie podporiť prolife političku je pre neho „povestnou poslednou kvapkou“ a viac už “odmieta mlčať”. „Ja mám o kresťanskej politike zásadne inú predstavu. Tie rozdiely sú tak veľké, že som si opakovane gratuloval k tomu, že som neprijal ponuku kandidovať za podpredsedu KDH alebo za člena jeho predsedníctva“ uviedol Vašečka.

Podľa Jaroslava Danišku ak sa na rozhodnutí Rady v budúcnosti nič nezmení znamená to, že „ľudia, ktorí reprezentujú v KDH zvyšky niečoho konzervatívneho sú porážaní a vytláčaní.“

Už na sneme KDH v marci 2018 nové vedenie odmietlo podporiť prijatie zmeny stanov, ktoré by akúkoľvek budúcu účasť KDH vo vláde podmienilo zvýšením ochrany počatého života. Túto žiadosť predkladal na sneme Peter Molda a pod návrh sa podpísali okrem iných aj vtedajší kandidáti Vašečka a Hatala, ako aj Anna Záborská a Jozef Mikloško.

Aj zo včerajšieho stanoviska bývalého predsedu KDH Figeľa je zrejmé, že s rozhodnutím KDH nenavrhnúť z vlastných radov konzervatívneho kandidáta nesúhlasí.

Alojz Hlina v reakcii na kritiku zo strany Danišku reagoval blogom na Postoji, kde obvinil Danišku, že „fabuluje, vymýšľa, podsúva. Podsúva to, čo majú dohodnuté. Podsúva, že nastal čas podsunúť.“ Zároveň spomenul vznik novej strany, ktorá sa má opierať o podporu Mariána Kuffu. Peter Molda, ktorý je v prípravnom výbore Kresťanskej demokracie – Život a prosperita na adresu Hlinu reagoval: “ja vôbec nerozumiem, prečo pán Hlina na nás útočí. V blogu sa nám vysmieva, že pracne zbierame podpisy, vysmieva sa, že to podpisujú babky, vysmieva sa, že sme radoví ľudia, ktorí nikdy nekandidovali, skrátka, že chodíme každý deň ráno do práce.

Na jednej strane sa nám vysmieva, že o nás nepíšu liberálne média, na druhej ak nás niekde niekto spomenie, vidí za tým sprisahanie a komplot a píše hneď blog. Biblia je plná príbehov, kedy ponižovaní a zaznávaní poslúžili dobru. My pánovi Hlinovi vysielací čas na TA3 nezávidíme a nie sme nepriatelia. Agentúra Focus jasne ukázala, že takmer 70% voličov KDH už inklinuje k liberálovi Kiskovi a to aj napriek tomu, že pán Štefanec hlasoval za potrestanie Maďarska, že nepresadzuje LGBTI zákony”, uviedol Molda.

Tomáš Dominik

https://svetlosveta.sk/rada-kdh-rozdelila-stranu/