“Ideologická kolonizácia viery” – upozorňuje na liberálnu iniciatívu Progresívni veriaci sekretár KBS Ziolkovský

Výkonný sekretár Konferencie biskupov Slovenska (KBS) Anton Ziolkovský sa vyjadril k liberálnemu zoskupeniu Progresívni veriaci, ktoré je súčasťou politického hnutia Progresívne Slovensko (PS) a ktoré prezentuje spájanie viery s liberálnymi hodnotami

“Javí sa, že spomínanú platformu Progresívni veriaci reprezentuje viacero ľudí, ktorí sú v otvorenom konflikte s vlastnými cirkvami,“ uviedol k liberálnemu hnutiu sekretár KBS.

Táto platforma sa podľa neho netají pretláčaním zmien, ktoré, ako sám vraví, sa vieru pokúšajú „ideologicky kolonizovať“. “Katolícka cirkev takéto predstavy o ‚dialógu‘ nepokladá za legitímne. Podobne sa neplánuje stať ich súčasťou,“ upozorňuje Ziolkovský.

Iva Mrvová hnutie charakterizuje ako skupinu teológov, kňazov a laikov, ktorí navonok vystupujú ako nestranníci, ktorým ide o „otvorený a progresívny“ dialóg o viere s cieľom politicky pomôcť Progresívnemu Slovensku. Má vraj ísť o akési KDH pre liberálov…

O tejto liberálnej iniciatíve sme bližšie informovali v lete. Ide o občiansku a “nadkonfesionálnu” iniciatíva, ktorá vznikla na pôde politického zoskupenia Progresívne Slovensko a chce zjednocovať ľudí presvedčených o tom, že viera má zmysel aj v 21. storočí. Uvádzajú to na svojej stránke s tým, že chcú “diskutovať so všetkými, ktorých viera buduje mosty, nie múry”. Pri príležitostiu sviatku sv. Cyrila a Metoda predstavili svoj manifest, pod ktorý sa podpísali evanjelickí a moslimskí aktivisti podporujúci migráciu či práva LGBTI.

K hnutiu sa hlásia napríklad vysokoškolský profesor a evanjelický teológ František Ábel, ktorý sa prezentoval názorom, že islam nie je hrozbou pre Európu. “Ak sa hlásime ku kresťanstvu, potom je našou povinnosť deliť sa s ostatnými o to, čo máme,” povedal v súvislosti s migráciou do Európy. “Svet sa dynamicky mení a bude sa meniť aj v budúcnosti. A na brány Európy budú – či chceme či nechceme – klopať stále väčšie počty ľudí z iných krajín. My sa tvárime, ako keby sme mali nárok na nejaký malý kúsok zeme s ktorým sa nesmieme deliť s inými – a to je základný problém. Pýtam sa, kde máme právo na to, aby sme tú vieru jednoducho takýmto spôsobom dehonestovali?“ uviedol pre Netky.sk vo februári tohto roka.

Manifest podporuje aj prezidentská kandidátka Zuzana Čaputová, ktorú oficiálna stránka hnutia charakterizuje ako advokátku, ktorá dlhodobo pracovala v neziskovom sektore na posilnení práv občanov a právneho štátu. Pracovala pre mimovládku Via Iuris financovanú aj Sorosovými nadáciami, ktorá stála za zrušením Mečiarových amnestií a teda aj protikorupčnými pochodmi. Čaputovú je aktuálne kandidátkou na post hlavy štátu, v kandidatúre ju podporil aj emeritný biskup Robert Bezák. Žiaľ, ani podpora emeritného biskupa nezmenila hodnoty kandidátky (viac v článku). Kandidátka, ktorá reprezentuje ešte liberálnejšiu stranu ako je SaS, vysvetlila, že sama je veriaca, ale to sa podľa jej slov nevylučuje s liberálnymi hodnotami ako právami jednotlivca – jej chápanie viery nabralo praktickú rovinu po zverejnení informácie o jej rozvode (viac TU).

Ďalší signatár – Azim Farhadi prezentovaný ako podnikateľ a občiansky aktivista je štatutárom občianskeho združenia Inštitút pre migráciu a komunikáciu, ktoré v roku 2012 založili zástupcovia rôznych národnostných komunít žijúcich na Slovensku. Žije na Slovensku od konca 90. rokov, kedy musel utiecť pred vojnou z rodného Afganistanu. Cudzincom dlhodobo pomáha so začleňovaním sa do slovenskej spoločnosti a Slovákom chce zas pomocou rôznych osvetových akcií ukázať, že všade na svete sú ľudia rovnakí. “Čo sa týka strachu a nedôvery voči ani nie islamu, ale skôr voči moslimom, tak toto by som pripísal na vrub politikom resp. geopolitickej situácii. Problém teda netreba hľadať v islame, ktoré je mierumilovné náboženstvo, ale v ľuďoch,” povedal pre TV Markíza v decembri 2017. V rozhovore tiež, priznal, že bol osobne pomáhať utečencom na tzv. balkánskej trase.

Ondrej Prostredník, známy evanjelický teológ, ktorému kvôli podpore LGBTI hnutí Generálny súd evanjelickej cirkvi v máji potvrdil odňatie kanonickej misie, takisto podporil manifest Progresívneho Slovenska (viac v článku). Prostredník vystúpil 19. augusta minulého roka na Dúhovom pochode v Bratislave. Evanjelickí biskupi vtedy uviedli, že jeho názory nie sú názormi Evanjelickej cirkvi a. v. na Slovensku a dištancujú sa od nich.

https://www.hlavnespravy.sk/ideologicka-kolonizacia-viery-upozornuje-liberalnu-iniciativu-progresivni-veriaci-sekretar-kbs-ziolkovsky/1553334