Česko nepodporí Globálny pakt OSN o migrácii. SNS vyzýva, aby poslanci odmietli súhlas s Globálnym paktom OSN

Minister zahraničných vecí Českej republiky Tomáš Petříček uviedol, že vláda pristúpenie k paktu OSN nepodporí.

Od zmluvy vlani ustúpili USA, podpísať ju odmietli aj Rakúsko a Maďarsko. Pakt už odmietli aj predstavitelia Spojených štátov a Austrálie. Negatívne sa k dokumentu stavia Poľsko a pochybnosti vyjadrilo aj Dánsko, Chorvátsko alebo Slovinsko.

Kontroverzný dokument už skôr kritizoval premiér Andrej Babiš s tým, že stiera rozdiely medzi legálnou a nelegálnou migráciou. Česko tak potvrdilo, že po USA, Maďarsku a Rakúsku povie kompaktu OSN jasné nie. Podobné hlasy zaznievajú aj z Poľska

Česká vláda definitívne prerokuje materiál v priebehu budúceho týždňa, no minister Petriček, ktorého vláda poverila vypracovaním podkladov už v stredu uviedol, že stanovisko vlády bude negatívne. Informuje Česká televízia.

Petříček v tlačovom vyhlásení uviedol, že pri vyjednávaní o dohovore neboli akceptované všetky české výhrady. “Nepáči sa nám napríklad nejednoznačné rozlíšenie medzi nelegálnymi a legálnymi migrantmi v otázke sociálnych práv alebo fakt, že kompakt nezmieňuje aj nútený návrat nelegálnych migrantov,” napísal. Česko by podľa Petrička malo od paktu ustúpiť.

“Verím, že dokážeme, a to bude úloha pre českú vládu, náš postoj riadne obhájiť, tak aby nás zahraniční partneri pochopili a aby nás toto rozhodnutie neizolovalo v situácii, keď 90 percent všetkých štátov chce kompakt naopak prijať,” dodal minister zahraničia.

Premiér Babiš už skôr hovoril, že dohovor stiera rozdiely medzi legálnou a nelegálnou migráciou, výhrady k dokumentu dával najavo aj Petříček.

Od zmluvy vlani ustúpili USA, podpísať ju odmietli aj Rakúsko a Maďarsko. Pakt už odmietli aj predstavitelia Spojených štátov a Austrálie. Negatívne sa k dokumentu stavia Poľsko a pochybnosti vyjadrilo aj Dánsko, Chorvátsko alebo Slovinsko.

O pakte sa živo debatuje aj v Nemecku. Proti sa okrem protiimigračnej AfD stavajú napríklad aj niektorí členovia vládnej CDU kancelárky Angely Merkelovej. Podľa nich pakt nedostatočne rozlišuje utečencov a ekonomických migrantov.

Globálny pakt o migrácii predbežne schválili všetky členské krajiny OSN s výnimkou USA. Ide o nezáväznú dohodu, ktorá má byť oficiálne prijatá na stretnutí v marockom meste Marrákeš 10. a 11. decembra tohto roka.

Česká televízia zároveň uvádza, že dokument okrem iného definuje migráciu ako ľudského právo. Slovenský minister zahraničia Miroslav Lajčák však Slovákom vysvetľuje, že v dokumente sa nepíše, že migrácia je ľudské právo, ani to, že nie je rozdiel medzi legálnou a nelegálnou migráciou. Jednotlivo formulované záväzky dokumentu však hovoria niečo iné, čo vidia aj okolité krajiny vrátane Rakúska, Maďarska či Poľska.

https://www.hlavnespravy.sk/cesko-nepodpori-globalny-pakt-osn-o-migracii/1572694

 

SNS vyzýva, aby poslanci odmietli súhlas s Globálnym paktom OSN

Poslanecký klub SNS navrhuje, aby po rokovaní s koaličnými partnermi a dohode prijala Národná rada SR uznesenie, ktorým Slovenská republika odmietne pristúpenie ku Globálnemu paktu OSN, resp. odmietne súhlas s týmto paktom. Uviedol to v stredu na tlačovej konferencii v Bratislave predseda poslaneckého klubu SNS Tibor Bernaťák

Riziká vyplývajúce z Globálneho paktu OSN o migrácii berie SNS na vedomie a zároveň žiada, aby sa nimi zaoberalo nielen Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVaEZ) SR, ale aj ich koaliční partneri a ostatné politické strany, vyhlásil prvý podpredseda SNS Jaroslav Paška.

Paška pripomenul, že v súčasnosti sa otvára diskusia o akceptácii Globálneho parku OSN. “Dokument obsahuje pre členské štáty, ktoré sa k nemu pridajú, viac ako 100 záväzkov. Ak sa nejaká krajina k tomu zaviaže, mala by ich plniť,” poznamenal Paška. Doplnil, že dokument je z pohľadu SNS rozporuplný.

Minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák (nominant Smeru-SD) minulý týždeň okrem iného vyhlásil, že Globálny pakt OSN o migrácii je politický dokument, ktorý členské krajiny do ničoho nenúti a formulovanie migračnej politiky ostáva suverénnym právom každého štátu. Minister preto vyzval na konštruktívnu diskusiu bez dezinformácií. “Môžeme sa o tom dokumente rozprávať, koľko chceme, ale rozprávajme sa o tom, čo v ňom je a čo je jeho zmyslom, a nie nejaké nezmysly, že sa tým zaväzujeme, že prijmeme x migrantov a že im budeme platiť x stoviek eur mesačne. Nič nie je ďalej od pravdy ako takéto bludy, ktoré niektorí ľudia aktívne šíria,” uviedol Lajčák, podľa ktorého sa v dokumente nepíše, že migrácia je ľudské právo ani to, že nie je rozdiel medzi legálnou a nelegálnou migráciou.

Predseda vlády SR Peter Pellegrini (Smer-SD) ubezpečil občanov SR, že Slovensko nijako nemení svoju pozíciu v otázke migrácie. Tvrdí, že vláda pod jeho vedením v žiadnom prípade neurobí nič, čo by mohlo akokoľvek ohroziť či oslabiť bezpečnosť a suverenitu SR.

Na prijatí migračného paktu sa 193 členských štátov OSN dohodlo v septembri 2016. Práce na jeho texte sa začali v apríli 2017. Cieľom 34-stranového dokumentu je pomôcť lepšie organizovať migračné toky a posilniť práva migrantov. Zdôrazňuje sa v ňom nedotknuteľnosť suverenity jednotlivých krajín a ich právo na vlastnú podobu migračnej politiky.

Avšak, prvý podpredseda SNS uviedol, že musíme byť veľmi opatrní, či pristúpime k tomuto dokumentu. Podľa Bernaťáka sa Globálny pakt OSN “tvári ako nezáväzný dokument, ktorý však zavádza rôzne spôsoby implementácie a následnej kontroly a hodnotenia tohto paktu.” Podľa neho jedným z cieľov tohto dokumentu je vytvorenie migračnej siete. “Na jednej strane sa tento pakt tvári ako nezáväzný, avšak na druhej strane z neho nejaké záväzky vyplývajú,” povedal Bernaťák.

“Rozporuplný dokument OSN o migrácii sa tvári ako nezáväzný a plánuje sa podpísať? Je potrebné ho podrobiť širokej odbornej aj verejnej diskusii. Návrh znenia Globálneho paktu OSN pre bezpečnú, riadenú a legálnu migráciu z 11. júla 2018 je nevyváženým dokumentom plný protirečiacich si pojmov. Vstupuje do integrity suverénnych štátov zavádzaním nových politických mechanizmov a záväzkov. Nie všetci utečenci prichádzajú do EÚ z dôvodu núdze a dobrými úmyslami. Niektoré mocnosti nás chcú držať v strachu, aby sme ako zvrchovaný štát nezosilneli. Definovaním nových titulov v migračnej politike akými sú klimatické zmeny a chudoba dávajú právo na migráciu obyvateľstva do štátov EÚ. Globálny pakt OSN je v rozpore s aktuálnou pozíciou SR v oblasti migračnej politiky,” uviedol na sociálnej sieti predseda SNS Andrej Danko.

https://www.hlavnespravy.sk/sns-chce-aby-nr-sr-odmietla-suhlas-s-globalnym-paktom-osn/1572640