Spojila ich obava o život kresťanky: Politici ideovo stojaci na opačnej strane barikády chcú pomôcť Asii Bibi, žiadajú o pomoc Macrona

Príbeh Asii Bibi, pakistánskej kresťanky odsúdenej k trestu smrti za rúhanie, obletel celý svet.
Matka piatich detí sa na poli napila z vedra vody, ktoré bolo určené pre moslimov. Susedky ju udali za rúhanie, za čo bola súdnym tribunálom odsúdená na trest smrti, pričom rozsudok potvrdil aj odvolací súd. Asia Bibi strávila 8 rokov vo väzení na samotke. Dvaja politici, ktorí sa Bibi zastali boli zavraždení
Naliehavé: Asia Bibi je v ohrození života
V októbri tohto roku pakistánsky Najvyšší súd Bibi oslobodil, čo v krajine vyprovokovalo nepokoje. Zúrivé davy požadovali smrť Bibi a blokovali ulice miest. Asia Bibi napriek oslobodzujúcemu rozsudku stále zostáva vo väzení, nakoľko vláda zdržala jej prepustenie. Advokát Bibi v strachu o život utiekol z krajiny.

Jej príbeh však prekvapivo spojil dvoch francúzskych politikov, ktorí ideovo stoja na opačnej strane barikády. Prezident strany Republikánov Laurent Wauquiez a progresivistická ľavicová starostka Anne Hidalgo, obviňovaná časťou obyvateľov z nadbiehaniu islamu, nezávisle na sebe požiadali prezidenta republiky, aby Asiu Bibi prijalo práve Francúzsko.

Obidvaja politici sa v pondelok obrátili na francúzske autority so žiadosťou, aby učinili kroky na záchranu života Asie Bibi.

Prezident Republikánov na svojej sociálnej sieti v odkaze adresovanom hlave štátu a prezidentovi regiónu Auvergne – Rhône –Alpes, uviedol, že Francúzsko nemôže zostať ticho a “musí vyvíjať tlak na pakistánskych politikov, aby bola Bibi prepustená na slobodu a mohla aj so svoju rodinou opustiť krajinu, kde je jej život v nebezpečenstve.“ Wauquiez ďalej uvádza, že je úlohou prezidenta ponúknuť azyl vo Francúzsku práve v takýchto prípadoch. „ Ide o život ženy, ale ide aj o našu koncepciu civilizácie tvárou v tvár islamskému barbarstvu,“ cituje vyjadrenie politika denník Le Figaro.

Starostka Paríža Anne Hidalgo privítala verdikt Najvyššieho pakistánskeho súdu a vyjadrila sa, že je pripravená prijať Bibi v Paríži. Rozsudok súdu nazvala úľavou, ale je si zároveň vedomá prekérnej situácie, v ktorej sa Bibi nachádza. „Situácia zostáva obzvlásť prekérna, kedže je stále uväznená a jej najbližší čelia obrovskému množstvu vyhrážok smrti. Francúzsko jej musí pomôcť tak ako aj jej rodine a intervenovať v Pakistane, aby jej bol umožnený odchod do krajiny, kde bude v bezpečí a bude môcť slobodne praktikovať svoju kresťanskú vieru.“…“ nečakajme až príde k dráme. Je potrebné konať teraz,“ dodáva Hidalgo.

Manžel Asie Bibi zatiaľ požiadal pre svoju rodinu o azyl v USA, Británii a Kanade, nakoľko v týchto krajinách sa nachádza silná diaspora pakistánskych kresťanov. Azyl však bude potrebné udeliť najmenej 20 ľuďom, nakoľko „ každá osoba spojená s ňou, každý člen jej rodiny bude po jej odchode z krajiny zavraždený,“ vysvetľuje pre Le Figaro Wislon Chowdhry, prezident kresťanskej pakistánskej asociáce vo Veľkej Británii.

Advokát Bibi, Saif-ul-Mulook, bol prinútený proti svojej vôli opustiť krajinu. Na tlačovej konferencii uviedol, že kontaktoval OSN cez jej ambasádrov v Islamabáde, ktorí ho najprv zadržali na niekoľko dní a potom proti jeho vôli posadili do lietadla. Advokát uvádza, že nechcel opustiť krajinu, kedže Bibi stále nie je na slobode, ale OSN sa obávala o jeho život, nakolko predpokladala, že advokát bude teraz hlavným cieľom islamistov.

Katarína Hanzlíková

https://www.hlavnespravy.sk/spojila-obava-zivot-krestanky-politici-ideovo-stojaci-opacnej-strane-barikady-chcu-pomoct-asii-bibi-ziadaju-pomoc-macrona/1572706