Ako majú katolíci voliť prezidenta SR? “Postoje kandidátov k potratom, registrovaným partnerstvám či Istanbulskému dohovoru sú pre katolíkov kľúčové,” upozorňuje kancelár KBS Ziolkovský

Výkonný kancelár Konferencie biskupov slovenska (KBS) Anton Ziolkovský na sociálnej sieti napísal o tom, že pre mnohých katolíkov sú niektoré veľmi zásadné hodnotové otázky, podľa ktorých sa rozhodujú vo voľbách.

Vyzval tiež na podrobnejšie sledovanie života, s kým spolupracujú, ktoré médiá podporujú jednotlivých kandidátov pred prezidentskými voľbami.

Ziolkovský si myslí, že diskusia k prezidentským voľbám ukázala, že je vhodné si niektoré veci ujasniť. “Stále platí, že pre katolíkov sú postoje kandidátov ku potratom, registrovaným partnerstvám či Istanbulskému dohovoru kľúčové a podľa toho by sme sa mali rozhodovať,” vyhlásil.

Veriaci by podľa neho nemali rezignovať na ideál, aby sme mali prezidenta, ktorý bude “prolife a profamily”.

Katolíci a politika. V našom štáte mohli by mať katolíci rozhodujúce slovo, keby boli katolíkmi aj pri volebných urnách a pri hlasovaní

“Niektorí tejto zásade nerozumejú, ba dokonca si myslia, že iné hodnoty pre nás nie sú dôležité. To však nie je pravda.”

Vysvetlil, že byť proti korupcii, chcieť spravodlivejšiu spoločnosť a demokraciu, to je štandard, ku ktorému sa hlásia všetci. “Nepoznám nikoho, kto by otvorene povedal, že chce zachovať korupčný systém alebo nespravodlivé zákony. K našim témam sa však rozhodne všetci nehlásia,” zdôraznil výkonný kancelár KBS.

“V každej dobe stáli katolíci v spoločnosti pre nejakou výzvou. Tá sa mení. V časoch komunizmu to bola náboženská sloboda, občianske práva a slobody. Dnes je pre nás kľúčovou témou obrana prirodzených ľudských hodnôt: život, rodina, manželstvo. Preto sú pre nás tieto hodnoty dôležité. Nemôžeme, ba nesmieme sa ich vo verejnom živote vzdať.”

Katolíci nemajú byť katolíkmi len doma, ale svoje katolícke presvedčenie majú prejavovať aj v politike a najmä pri volebnej urne

Ziolkovský si myslí, že ak sa k týmto hodnotám hlási nejaký kandidát či kandidátka, mali by sme sa tešiť a nespochybňovať jeho či jej úmysel. “Kiežby sa k nim prihlásili všetci kandidáti. Ak máme takýchto kandidátov, treba si z nich vybrať.”

“To však neznamená, že medzi kandidátmi, ktorí sa ku kresťanským hodnotám hlásia, nie sú alebo nemôžu byť rozdiely. Pri posudzovaní toho, či kandidát bude pripravený a ochotný aj niečo reálne urobiť v súvislosti s ochranou života a rodiny, a vytvárať v tomto zmysle v spoločnosti priaznivú atmosféru, by sme si mali všimnúť jeho osobnú integritu.”

Politizovať či nepolitizovať? Katolíci sa nemôžu a ani nesmú odťahovať od politickej činnosti. Je našou katolíckou povinnosťou zúčastniť sa politického boja nášho štátu.

Taktiež vyzýva, aby si voliči všímali doterajší život kandidátov. “Ako sa v ňom osvedčujú hodnoty, ku ktorým sa teraz hlásia. Čím sú vo verejnom živote známi. Kto ich podporuje, kým sa obklopujú, ktoré médiá ich podporujú a kto ich haní a najmä prečo. S akým politickým prúdom či stranou sú spájaní. V akých témach vyvolávali na verejnosti kontroverzie a prečo. Pozrime sa, ako napomáhali k vytváraniu spravodlivosti a posilňovaniu demokracie. Skúmajme, či sú dôveryhodní a ak zlyhali, či sú schopní sebareflexie. Čo je pre nich v živote dôležité a kto o nich vydáva dobré a zlé svedectvo a s akou motiváciou. Tieto informácie pomôžu nášmu svedomiu, aby sme dobre rozlišovali a vybrali,” uzavrel Anton Ziolkovský.

https://www.hlavnespravy.sk/ako-maju-katolici-volit-prezidenta-sr-postoje-kandidatov-ku-potratom-registrovanym-partnerstvam-ci-istanbulskemu-dohovoru-su-pre-katolikov-klucove-upozornuje-kancelar-kbs-ziolkovsky/1640908#comment-4289262612