AZN mala pravdu: Obchody zažijú opäť nápor, veľké straty pre širší zákaz počas sviatkov necítia. Tak to bude aj v prípade prijatia zákona na ochranu nedele

Prognózy, že rozšírenie zákazu predaja na viac dní sviatkov, bude mať vplyv na zamestnanosť či tržby reťazcov, sa zatiaľ veľmi nepotvrdili.

Utorok 31. októbra bude v obchodoch opäť náročný. Predošlé štyri sviatky, počas ktorých bol podľa nových pravidiel na Slovensku zakázaný predaj, totiž ukázali, že sa väčšina domácností zásobuje najmä v posledný deň pred sviatkom. Potvrdili to obchodné reťazce, ktoré Denník N oslovil.

Neukazuje sa teda až tak veľmi, že by si domácnosti rozložili nákupy do iných dní, napríklad aj po samotnom sviatku, keď sú zatvorené obchody.

„Podľa našej analýzy nakupujú zákazníci viac deň pred štátnym sviatkom. Tento deň je silnejší z pohľadu predajov ako deň po sviatku,“ reagoval Ján Bilinský z reťazca COOP Jednota Slovensko.

„Naše skúsenosti sú zatiaľ také, že si zákazníci prídu nakúpiť deň pred sviatkom. Deň po sviatku je takmer štandardný,“ povedal Peter Varmuža z reťazca bratislavských predajní Yeme.

Deň pred sviatkom aj deň po ňom zaznamenávajú zvýšené tržby obchody reťazca Terno. Tvrdia, že deň pred sviatkom sa zákazníci predzásobujú, deň po sviatku zase dopĺňajú chýbajúce zásoby. Väčšie nákupy deň vopred potvrdil aj hovorca reťazca Lidl Tomáš Bezák.

https://dennikn.sk/925724/obchody-zaziju-opat-napor-velke-straty-pre-sirsi-zakaz-pocas-sviatkov-necitia/?ref=mpm

0
0