Koniec sveta asi nie je ďaleko: Židia a Američania plánujú stavbu Tretieho Chrámu

Americký minister zahraničia Mike Pompeo zverejnil video z jeho návštevy Izraela na svojej stránke na Twitteri. Na videozáberoch, na ktorých je Chrámová hora sa však nenachádzajú moslimské svätyne, ale je tu model tretieho Jeruzalemského chrámu

Na snímke šéf americkej diplomacie Mike Pompeo (vľavo) a izraelský prezident Reuven Rivlin počas stretnutia v Jeruzaleme 21. marca 2019
Video ukazuje, že Pompeo navštevuje Chrám Božieho hrobu a Západný múr v Jeruzaleme, za ktorým je model Tretieho Chrámu.

Chrámová hora je hlavnou svätyňou kresťanov, moslimov a Židov – v židovských a kresťanských tradíciách je považovaná za miesto pre stavbu Tretieho Chrámu, pretože tam bol Chrám umiestnený až do jeho zničenia v 1. storočí n.l. To však vyvoláva obavy moslimov, pretože na Chrámovej hore sa nachádzajú moslimské svätyne – Skalný dóm a mešita al-Aksá.

Väčšina ortodoxných židovských teológov verí, že Tretí Chrám bude obnovený židovským Mesiášom; podľa niektorých názorov táto udalosť predznamenáva koniec sveta. Apokalyptická nálada sa odrazila na reakcii používateľov Twitteru, ktorí zanechali nasledujúce komentáre pod videom ministra zahraničia:
https://twitter.com/i/status/1109083029430067200
“Bieli protestanti, takí ako je Pompeo, veria, že sa všetci Židia musia vrátiť do biblického Izraela, kde prijmú Ježiša alebo budú zabití na konci času. Preto sa veľvyslanectvo presťahovalo do Jeruzalema. Tiež Chrám musí byť obnovený a červená jalovica musí byť obetovaná. Áno, samozrejme.”

“Pompeo teda hovorí, že Trump zachraňuje Židov a Ježiš zachraňuje kresťanov? Stane sa Trump Tower alebo Mar Largo chrámom tohto nového náboženstva?”

“Pre tých, ktorí nie sú oboznámení s evanjelickou teóriou konca sveta: kresťania, ako je Pompeo, veria, že Židia musia obnoviť Šalamúnov chrám skôr, než sa Ježiš vráti a začne apokalypsa. Z tejto viery vychádza každý nárok na právo “starostlivosti” o Židov.”

V Pompeovom videu je tiež spomínané nedávne rozhodnutie amerického prezidenta Donalda Trumpa uznať izraelskú suverenitu nad Golanskými výšinami; okupovaná krajina bola popísaná Pompeom ako “ťažko vybojovaná nehnuteľnosť” a “dôležité miesto”.

Vo štvrtkovom interview pre CBN (Christian Broadcasting Network) Pompeo povedal, že ako kresťan samozrejme verí, že je možné, že “prezident Trump bol povolaný práve v tejto dobe, podobne ako kráľovná Ester”, ktorá zachránila židovský národ pred iránskym nebezpečenstvom.

Vo štvrtok Trump napísal na Twitteri, že “po 52 rokoch je načase, aby Spojené štáty plne uznali zvrchovanosť Izraela nad Golanskými výšinami, ktoré majú zásadný strategický a bezpečnostný význam pre štát Izrael a regionálnu stabilitu”.

Golanské výšiny boli obsadené Izraelom počas šesťdňovej vojny v roku 1967, ale izraelský premiér Benjamin Netanjahu opakovane zdôrazňoval, že židovský štát nesplní požiadavky Sýrie na ústup do línie z roku 1967, pretože boli “neodôvodnené”.

https://www.hlavnespravy.sk/koniec-sveta-asi-nie-je-daleko-zidia-americania-planuju-stavbu-tretieho-chramu/1707463