Veľké medziročné porovnanie cien potravín: Slováci pracujú za žobrácku mzdu, ale ceny tovarov sú ako vo Švajčiarsku

Koľko sme si priplatili za veľkonočný nákup?!

A opäť tu máme nákupnú mániu! Bielou sobotou sa končí obdobie pôstu, konečne si zase doprajeme všetko, čo sme si dlhé týždne odopierali.

K Veľkej noci do nákupných košíkov vkladáme najmä šunku, údené, vajcia, chlieb či zeleninu. Po avizovanom zdražení bravčového mäsa či zemiakov sa zdalo, že oproti minulému roku si za potraviny poriadne priplatíme. Nový Čas vám prináša veľké porovnanie cien potravín aj odpoveď na otázku, o koľko viac nás vyjde tohtoročné hodovanie.

Veľkonočné sviatky sú časom prejedania sa a tak sa naše stoly v budúcich dňoch budú opäť prehýbať pod všakovakými dobrotami. Zákazníci podľa predajcov siahajú najviac po mäsových výrobkoch. „Vyhľadávajú predovšetkým šunky, údené mäso, suché salámy a klobásy. Veľkú predajnosť zaznamenávame pri tovare na pečenie – múka, vajíčka, maslo, med, kvasnice a rôzne cukrové posypy,“ približuje nákupné správanie zákazníkov Branislav Lellák, vrchný riaditeľ obchodnej sekcie COOP Jednoty Slovensko s tým, že Slováci si z alkoholu najviac doprajú borovičku.

Najviac
Najviac za posledný rok zdražela zelenina.
Zdroj: Ivan Kováč, Nový Čas

Koľko si priplatíme?

Oproti minulému roku vzrástli najmä ceny niektorých druhov zeleniny a to najmä cibule, kapusty či zemiakov. Naopak, lacnejšie sú napríklad jablká, kryštálový cukor, ale najmä vajcia, ktoré sú o 20 percent lacnejšie ako vlani. Summa summarum veľkonočný nákup by nám oproti minulému roku nemal zasiahnuť hlbšie do našej peňaženky.

„Rast cien potravín sa totiž medziročne opäť zrýchlil a dosiahol až 3,1 %. V medzimesačnom porovnaní zdraželi potraviny výraznejšie, a to až o 1,0 %,“ vysvetlila analytička Jana Glasová z Poštovej banky. Teda ak sme zaplatili minulý rok za nákup 50 eur, tento rok to bude 51,50 eur.

Zdroj: anc
Bravčovina zdražie po sviatkoch

Slovenskí spracovatelia bravčoviny očakávajú nárast cien na úrovni výrobcov už v apríli, a to o 8 – 10 %. Vyššie ceny by sme mali pocítiť už o niekoľko týždňov. „Odhadujeme, že v priemere by mohlo ísť o zdraženie takýchto produktov o 5 – 10 %,“ dodala analytička Slovenského farmarského družstva Eva Sadovská s tým, že dôvodom je africký mor ošípaných v Číne, ktorý viedol k rušeniu viacerých chovov. Predpokladá sa, že rast cien potravín bude pokračovať aj v nasledujúcich mesiacoch, pričom sa bude pod to podpisovať odvod pre obchodné reťazce, vyššie ceny energii, nafty a benzínu, ale aj sezónne zdraženie niektorých potravín.

Zdroj: anc
Najviac zdražela zelenina

Eva Sadovská, analytička

– Aktuálnymi ťahúňmi medziročného rastu cien potravín sa stali viaceré druhy zeleniny ako petržlen, cibuľa, kapusta biela, zemiaky, karotka, karfiol, ale aj paradajky, ktoré si na svoje konto pripísali cenový nárast o desiatky percent. O viac ako tretinu ale zdražel aj mak a hovädzie mäso (predné s kosťou). Naopak, lacnejšie ako vlani sú momentálne jablká, hrozno, kivi, citróny, banány a mandarínky. O desatinu lacnejší ako pred rokom je aj kryštálový cukor. Jednoznačne za zmienku stoja aj vajcia, nakoľko ich cena je aktuálne o vyše pätinu nižšia ako vlani.

https://www.cas.sk/clanok/827291/velke-medzirocne-porovnanie-cien-potravin-kolko-si-priplatime-za-velkonocny-nakup/