Kardinál Duka na pochode za život nemeckým anarchistom: “Moji drahí priatelia anarchisti, vy nie ste žiadni obhajcovia demokracie a slobody. Vaša revolúcia nie je našou revolúciou… “

V Prahe sa v sobotu 27. apríla konal každoročný Národný pochod za život a rodinu pod heslom: “Každé počaté dieťa má dostať šancu.“ Pražský pochod sa pokúsili zmariť nemeckí anarchisti a zatiahnuté nebo; akcia začala na Klárove, kulminovala českou národnou hymnou pri soche sv. Václava.

Anarchisti vyšli naprázdno, dokonca sa vyčasilo. Pochod prebehol tiež v iných mestách ČR
“Každý človek má právo dostať šancu prežiť svoj život!“ (Zdeňka Rybová, hovorkyňa Hnutia pre život ČR)
“Pravda a láska musia zvíťaziť nad lžou a nenávisťou. Ale nie pravda egoistického človeka, ale láska milosrdného, milujúceho Boha…” (režisér Jiří Strach)
“Verím, že ČR môže uživiť všetky počaté deti. ČR nemusí vymierať…” (predseda Hnutia za život Radim Ucháč)

Dopoludnia na Pražskom hrade prebehla Pontifikálna svätá omša. Ľudia zaplnili katedrálu, sedeli aj na karimatkách. Kardinál Duka tu citoval českú herečku Jiřinu Jiráskovú. Tá kedysi mala povedať, že hoci nie je teológ, chápe, že “Ježiš Kristus nikomu nohy nepodrážal, že to bol dobrý človek”. Počas omše aj počas podujatia zazneli úvahy o tom, že všetci z nás máme svojich rodičov, mal ich aj Ježiš Kristus, Syn Boží (citujeme Jiřího Stracha). Narážalo sa na to, že každý zmarený život cestou potratu môže znamenať nevyčísliteľnú civilizačnú stratu.

V katedrále sa položili červené ruže za potratom zabité deti. Pri Václavovej soche kardinál Duka držal ruže biele, za tie deti, ktoré sa narodili a dostali dar nesmiernej hodnoty – možnosť života. Zdeňka Rybová, hovorkyňa Hnutia za život ČR, hovorila v tom zmysle, že každé tretie dieťa v rodine je vystavené riziku, že sa stane obeťou potratu.

Fondy EÚ by sa mali využívať tým smerom, aby sa podporili rodiny s viacerými deťmi. Katedrálou znel tiež apel, aby sme menej počúvali tzv. “Úspešné“ VIP osobnosti, ako rôznych hercov, politikov či športovcov. Možno, že sú úspešní, ale tiež sú často singel a deti si vôbec neplánujú. To nie je ten správny smer pre našu spoločnosť.

Po skončení omše sa pochodujúci postupne začali zhromažďovať na Klárove, resp. v parku pred stanicou metra Malostranská. O druhej popoludní potom začal Pochod pre život a rodinu centrom Prahy; ohlásená trasa: Klárov – Národná trieda – Václavské námestie. Z Klárova sa pochod musel vydať cez Mánesov most. Tu vznikol kordón z držiacich sa za ruky mladých anarchistov.

“Milá vláda, peniaze z Bruselu investuj do detí!“ (Heslo na transparente)

“Duka, naša maternice v reštitúcii nedostaneš!“ (Heslo na vzdorotransparente)

Druhý hlúčik postmodernej mládeže čakal pred Rudolfínom. Polícia ČR menom zákona zasiahla tak, aby pochod mohol pokračovať. Anarchisti a zrejme tiež feministky sa od Hnutia pre život líšili v proklamáciách. Išlo im o to, že “telo patrí každému človeku a preto by ženy mali mať právo na bezpečné interrupcie“. Za isté zdržanie akcie sa ospravedlnil vo finále podujatia Radim Ucháč, predseda Hnutia pre život ČR, – povedal, že oneskorenie spôsobila “internacionálna pomoc z Nemecka“…

Hovorcovia, ktorí adresovali svoje kľúčové úvahy “pochodujúcim“, sa zhodli v tom, že je smutné, že v našej ére musíme za normálne bežné a obvyklé veci bojovať. Je to absurdné. “Nemusíme predsa pochodovať pre slnečné lúče? Prečo sme sa dostali do bodu, kedy musíme bojovať za to, aby sa mohli rodiť deti? “

“Meine lieben Freude Anarchisten, Sie sind keine verteidigung der Demokratie der Freiheit und ihre Revolution ist nicht unsere Revolution…“ (kardinál Duka)

“Moji drahí priatelia anarchisti, vy nie ste žiadni obhajcovia demokracie a slobody. Vaša revolúcia nie je našou revolúciou… “(kardinál Duka)

Akcia skončila o 16:00 pri soche sv. Václava národnou hymnou Českej republiky.

https://www.hlavnespravy.sk/kardinal-duka-na-pochode-za-zivot-vynadal-nemeckym-anarchistom/1740036