Rodičia odmietajú Matovičove a Viskupičove obvinenia z diskriminácie a myslia si, že ide o “vopred pripravenú a umelo vykonštruovanú akciu”

Kauza údajného izolovania a diskriminácie rómskeho dievčaťa počas prvého svätého prijímania v Trnave naberá na obrátkach – rodičia rómskeho dievčaťa ako aj rodičia ostatných detí plánujú na seba navzájom podať trestné oznámenia
Rodičia, ktorí boli predsedom OĽaNO Igorom Matovičom obvinení z rasizmu a diskriminácie mladej Rómky jednoznačne uviedli, že o diskrimináciu v tomto prípade nešlo.

Jeden z rodičov pre denník MY Trnava povedal, že rodičia sa o prvé sväté prijímanie zaujímali s cieľom, aby mali deti krásnu oslavu. “Všetci sme sa pravidelne stretávali, dohadovali sa, ako má tento sviatok prebiehať, kto bude mať čo na starosti a spoločne sme sa vyzbierali na všetky výdavky. Mnohí z nás si pre to museli zobrať dovolenku,” poznamenal.

“Všetky deti mesiac pred prvým svätým prijímaním absolvovali nácvik obradu v kostole, spolu s rodičmi. Spomínané dievča sa nácvikov nezúčastňovalo. V piatok išli deti spoločne na svoju prvú spoveď, ju sme tam nevideli.”

Krátko po spovedi im mali oznámiť, že príde ďalšie dieťa, ktoré sa zúčastní obradu. “Nakoľko na toto sme neboli vopred nachystaní a upozornení, nemali sme ani pre ňu pripravený darček, nemalo nacvičený priebeh slávnosti. Zostali sme zaskočení uvedenou informáciou a aj rozhorčení, že nám skutočnosť nebola oznámená dostatočne vopred.”

Podľa jeho slov, žiaden z rodičov sa nevyjadril k pôvodu dievčatka. “Veď jedno rómske dievčatko bolo medzi našimi deťmi, nebol žiadny problém, žiadne narážky, nič podobné. No ona sa pravidelne zúčastňovala spoločne s rodičmi všetkých aktivít,” dodal.

“Ak by bol zo strany matky záujem, aký uviedla, všetko by bolo inak a prijímanie mohla absolvovať ona i jej rodina s patričnou slávnosťou. Napriek všetkým okolnostiam sme sa spoločne dohodli, že by bolo seriózne, aby prispela aspoň čiastkou 30 eur s tým, že zabezpečíme pre dievčatko darček, pamätný list i fotografie. No matka dievčatka odmietla s nami komunikovať a odišla preč. Katechétka nám oznámila, že rodina je sociálne slabá. Medzi nami bola jedna mamička, ktorá rodičov požiadala o finančnú úľavu. Vzhľadom na jej situáciu tomu všetci rodičia vyhoveli. No matka malej Lucie nič také nespravila.”

Rodič si myslí, že ide o nedorozumenie, spôsobené neochotou spolupracovať a prispôsobiť sa vopred dohodnutým podmienkam. “A na naše obrovské zhrozenie obvinenie z diskriminácie. Celá situácia navodzuje dojem, že ide o vopred pripravenú a umelo vykonštruovanú akciu.”

Matka 11-ročného dievčaťa ma iný názor. “Jednoznačne to bolo kvôli farbe pokožky. Lucku nechceli ani len natočiť na spoločné video. Neklamem, pokojne môžem ísť aj na detektor lži. Ja mám svedomie čisté. Všetko je o normálnej komunikácii, všetko mohlo dopadnúť úplne inak,” dodala v rozhovore pre MY Trnava matka rómskeho dievčaťa.

Pre Nový čas priznala, že po incidente ju kontaktovalo niekoľko právnikov, ktorí jej rodine ponúkli právnu pomoc. Údajne zvažuje žaloby na farnosť ako aj na ostatných rodičov.

Zároveň sa objavili informácie, že údajne poškodená rodina je príbuzná už zvoleného europoslanca Petra Polláka, ktorého vo svojom volebnom videu spomínal a vyzýval voliť Igor Matovič. Na pravdivosť informácie sme sa opýtali samotného Polláka, ktorý však doteraz neodpovedal.

Košiar: Nebudem Matovičovi brániť, ak mi dá urobiť niekde na fasádu malú tabuľku

Matovič sa vo svojom videu vyjadril nielen k miestnemu kňazovi, ale aj kňazovi Jánovi Košiarovi.

“Ten kostol je možno známy aj tým, že v ňom pôsobil najväčší fanúšik Kotlebovej fašistickej strany, myslím že sa volal pán Košiar,” uviedol v sobotnom videu na Facebooku poslanec Igor Matovič.

Na slová opozičného politika reagoval kňaz Ján Košiar, ktorý pre Hlavné správy uviedol, že Igor Matovič “ako kresťan katolík zneužil prvé sväté prijímanie v Bazilike sv. Mikuláša vo svojej rodnej Trnave, na ktorom sa aj osobne zúčastnil aj so svojim bratrancom Jozefom Viskupičom, predsedom Trnavského samosprávneho kraja – jeho syn bol tiež vo volebnú sobotu 25. mája na prvom svätom prijímaní. V poriadku, veď tak to má v katolíckych rodinách byť.”

Dodal, že Matovič svojim volebným šotom vyvolal dojem, že Trnava je rasistické mesto. “Toto nech nám nepodsúva, to iste nie je pravda. Totiž, hovorí sa, že v slovenskom Ríme je každý s každým rodina, a tak sa človek ťažko ubráni podozreniu, či to všetko nebolo vopred pripravené. Kto všetci boli tí rodičia, ktorí si „neželali, aby rómske dievča sedelo pred oltárom v lavici s ostatnými,“ napísal Nový čas, sa nemáme možnosť dozvedieť, lebo platí norma GDPR. Takže poistené to bolo z každej strany. Stanovisko k „incidentu“ vydala aj Farnosť sv. Mikuláša, ktoré potvrdila aj Tlačová kancelária KBS. Prípadu sa venovali viaceré médiá, aj Hlavné správy.

“Matovič vo svojom príhovore spomína aj mňa,” že Hrubý kostol v Trnave je známy tým, že v ňom pôsobil pán farár Košiar“. A ja som si doteraz myslel, že Bazilika sv. Mikuláša v Trnave je známa najmä vďaka zázračnému obrazu Panny Márie.”

“Ale nebudem pánovi Matovičovi brániť, ak mi dá urobiť niekde na fasádu malú tabuľku, že som pôsobil v tomto kostole. Jeho bratranec z titulu svojej funkcie to iste vybaví s pamiatkovým úradom. Spomenul tiež „Kotlebovu fašistickú stranu“, ktorú najvyšší súd za takú 29. apríla 2019 neuznal a nezrušil…,” uviedol.

“Na nemiestne používanie slova fašizmus ako nadávky (nielen zo strany Igora Matoviča) som pána poslanca a predsedu OĽaNO upozornil spolu s písomnou gratuláciou, hneď po voľbách, 8. marca 2016. Ako prílohu som mu vtedy poslal prednášku Prof. Giovanniho Cantoniho , ktorá bola v slovenčine viackrát publikovaná, naposledy v Kultúre v marci 2016. O, tempora, o mores,” dodal Ján Košiar.

https://www.hlavnespravy.sk/rodicia-odmietaju-matovicove-viskupicove-obvinenia-diskriminacie-myslia-ze-ide-vopred-pripravenu-umelo-vykonstruovanu-akciu/1770789

 

Kňaz vyšiel v ústrety rómskej rodine, čelí obvineniam z diskriminácie

Medializovaný prípad prvého svätého prijímania v Trnave rieši protiteroristická jednotka NAKA.

V týchto týždňoch pristupujú katolícke deti k prvému svätému prijímaniu. V mestách a väčších obciach sa slávnosť koná vo viacerých turnusoch. Skupina 23 detí z jednej z trnavských základných škôl mala dostať prvé sväté prijímanie uplynulú sobotu v Bazilike svätého Mikuláša. Zo dňa na deň sa z lokálnej cirkevnej slávnosti stal prípad, ktorý rieši celé Slovensko, padajú obvinenia, že Cirkev diskriminuje a segreguje. Oprávnene?

Jedni na druhých

Týždeň pred slávnostnou udalosťou, na ktorú sa prvoprijímajúce deti a ich rodičia pripravovali celý školský rok, prišla na Rímskokatolícky farský úrad sv. Mikuláša v Trnave rómska matka, ktorá žiadala, aby jej dcéra Lucia mohla ísť na prijímanie s touto skupinou. „Dievčatko pochádza z inej farnosti a navštevuje inú školu, ale keďže matka vystupovala veľmi slušne, sľúbil som jej, že oslovím kňaza a katechétu, ktorý ju vyučuje náboženstvo, či ju považuje za pripravenú na prijatie sviatosti. Keďže jeho reakcia bola pozitívna, informoval som matku, že jej dcéra môže ísť na prvé sväté prijímanie v našom kostole,“ povedal pre Postoj farár Farnosti sv. Mikuláša a zároveň trnavský dekan Stanislav Vojtko.

Deň pred prijímaním prišli deti s rodičmi do kostola na spoveď. Po jej skončení si na dekana Vojtka počkala skupina šiestich-siedmich rodičov, ktorí povedali, že nesúhlasia s tým, aby dievčatko išlo na prijímanie s ich deťmi.

„V žiadnom prípade sa nik z rodičov nevyjadril k pôvodu dievčatka. Veď iné rómske dievčatko bolo medzi našimi deťmi, nebol žiadny problém, žiadne narážky, nič podobné. No táto sa pravidelne zúčastňovala spoločne s rodičmi všetkých aktivít,“ povedal pre MY Trnava Marián Praženka, jeden z nespokojných rodičov, ktorým prekážalo, že dievčatko sa nezúčastňovalo dlhodobej prípravy na prijatie sviatosti, nebolo na nácvikoch a jej rodina sa žiadnym spôsobom nezapojila do prípravy slávnosti.

„Ak by bol zo strany matky záujem, aký uviedla, všetko by bolo inak a prijímanie mohla absolvovať ona i jej rodina s patričnou slávnostnosťou. Napriek všetkým okolnostiam sme sa spoločne dohodli, že by bolo seriózne, aby prispela aspoň čiastkou 30 eur s tým, že zabezpečíme pre dievčatko darček, pamätný list i fotografie. No matka dievčatka odmietla s nami komunikovať a odišla preč,“ uviedol Praženka.

„Aj keby sme nechodili na prípravu, ak by sme aj finančne neprispeli, nikto nemá právo v Božom chráme a pred Bohom, pred ktorým sme si všetci rovní, určovať, kde budeme sedieť a kde bude sedieť malá Lucia,“ vyhlásila pre MY Trnava matka dievčatka.

„Jednoznačne to bolo kvôli farbe pokožky. Lucku nechceli ani len natočiť na spoločné video. Neklamem, pokojne môžem ísť aj na detektor lži. Ja mám svedomie čisté. Všetko je o normálnej komunikácii, všetko mohlo dopadnúť úplne inak,“ dodala matka. Trnavský dekan a farár Farnosti sv. Mikuláša Stanislav Vojtko.

Dekan Vojtko sa pokúsil situáciu vyriešiť komunikáciou s oboma stranami. „Nespokojným rodičom, ktorí za mnou prišli, som povedal, že nie je dôvod, aby dieťa nešlo na prvé sväté prijímanie s ostatnými. Vtedy sa medzi nimi zdvihla vlna odporu, kriku a negatívnych poznámok na adresu rómskeho dievčatka a jeho rodiny. Vyše hodiny sme o tom spolu hovorili. Nakoniec som nadobudol pocit, že aj keď sa im to nepáčilo, moje argumenty prijali,“ uviedol dekan, ktorý zároveň požiadal katechétku, aby sa telefonicky skontaktovala s matkou dievčatka.

„Katechétka jej vysvetlila zložitosť situácie a pokúšala sa navrhnúť nejaké kompromisné riešenia. Keďže matka trvala na svojom, katechétka jej povedala, že v spolupráci so mnou a s kaplánom sa to v sobotu ráno určite v pokoji dorieši,“ povedal dekan.

Do kostola s bulvárom

Ráno pred slávnosťou išiel dekan do kostola, aby zistil, či je miesto pre Luciu pripravené pri ostatných deťoch. Keď videl, že pred kostolom už postáva Luciina rodina, vybral sa k nim. Na mieste už bola aj novinárka z Nového Času, ktorú si zavolala matka.

„Opätovne som im vysvetlil, že čeliť nespokojným rodičom nie je ľahké. Rovnako som povedal, že napriek tomu, že sa dievčatko nezúčastnilo príprav a nácvikov, do kostola pôjde v slávnostnom sprievode so všetkými deťmi a bude sedieť priamo medzi ostatnými, čo bolo už vopred dohodnuté “ uviedol dekan.

Aj keď Nový Čas opakovane písal o tom, že dievčatko malo sedieť odstrčené a samo v zadnej lavici, trnavský župan Jozef Viskupič, ktorý sa ako otec jedného z prvoprijímajúcich detí vložil do riešenia spornej situácie, nám potvrdil, že celá vec sa mala ináč.

„Dievčatko malo sedieť vedľa katechétky hneď za ostatnými deťmi,“ povedal Viskupič pre Postoj s tým, že zašiel za kaplánom do sakristie, či by nebolo možné, aby sa upravil dohodnutý zasadací poriadok, deti na lavičke pred dievčatkom sa potlačili a ona mohla sedieť vedľa nich.

„Kaplán s tým bez problémov súhlasil, za čo som sa mu na konci slávnosti verejne poďakoval. Rovnako si vážim aj to, že dekan prijal Luciu medzi ostatné deti a umožnil jej ísť na prijímanie,“ dodal Viskupič.

Časť vyhlásenia Farnosti sv. Mikuláša v Trnave Vyjadrujeme poľutovanie nad správaním rodičov, ktorí si v predvečer tohto významného dňa neželali, aby išlo dieťa z inej školy, z inej farnosti spolu s ich deťmi na prvé sväté prijímanie, a že spomedzi nich zazneli pravdepodobne aj nemiestne poznámky, ktoré sa protivia kresťanskému prikázaniu lásky. Kňazi aj katechéti farnosti sv. Mikuláša sa snažili zmierniť spor medzi protestujúcimi rodičmi na jednej strane a pobúrenou rodinou rómskeho dievčatka na strane druhej. Napriek tomu, že s ochotou prijali dieťa z inej farnosti a z inej školy, ktoré navyše vstúpilo do tejto situácie na poslednú chvíľu, dostáva sa im za to krivé obvinenie z diskriminácie. Je poľutovaniahodné, že niekto chcel túto nádhernú chvíľu duchovnej slávnosti zneužiť na rozdúchavanie vášne neznášanlivosti, ktorú Farnosť Trnava – sv. Mikuláša dôrazne odsudzuje v akejkoľvek forme, lebo táto vášeň stojí v priamom protiklade s Kristovým učením, nectí si ľudskú dôstojnosť a je v príkrom rozpore s posvätnosťou miesta Božieho chrámu. Zdroj: abu.sk

Z toho, ako celá slávnosť napriek predchádzajúcemu napätiu dopadla, mal dobrý pocit aj dekan Vojtko. „Po omši som ešte zašiel sa Luciinou rodinou, podali sme si ruky a popriali pekný zvyšok dňa. Lucia sa usmievala, vyzerala spokojne, rovnako ako jej rodina“ zhodnotil dekan, ktorý je z mediálneho obrazu celej udalosti prekvapený.

„Áno, vznikol tam v piatok večer istý spor, ale ten sme spoločne dokázali vyriešiť. Keby som chcel niekoho diskriminovať, tak by som dievčatko odmietol hneď na začiatku, ale ja som urobil všetko preto, aby sa jej rodine vyšlo v ústrety, hoci som za to zožal kritiku niektorých rodičov. A nakoniec mám byť ja za rasistu?“ čuduje sa dekan, ktorý s Rómami dlhodobo spolupracuje. „Nikdy osobitne nekrstíme rómske deti, vždy spolu s ostatnými. Rovnako spolu chodia aj na prvé sväté prijímanie. Dokonca jednej finančne slabšej rodine pomáhame tým, že nám chodí vypomáhať okolo farského areálu,“ uzatvára dekan Vojtko.

Prijímanie rieši protiteroristická jednotka

Napriek ústretovému prístupu cirkvi podala matka Lucie podľa Nového Času trestné oznámenie pre podozrenie z diskriminácie na dekana, kaplána, katechétku a tiež na rodičov. V pondelok ráno polícia na svojom facebooku informovala, že prípad rieši NAKA. Prípady, kde sa objaví podozrenie na rasovú diskrimináciu či extrémizmus, totiž spadajú práve pod Národnú kriminálnu agentúru.

Prípad bude riešiť národná protiteroristická jednotka, potvrdil Postoju hovorca policajného prezídia Michal Slivka. Ak sa počas predprípravného konania nepreukáže rasový motív, policajti zrejme nebudú mať ďalej dôvod cirkevnú slávnosť riešiť. Nie je však vylúčené, že sa budú musieť zaoberať trestným oznámením, ktoré pre krivé obvinenie zvažujú podať niektorí rodičia prvoprijímajúcich detí na rómsku matku.

https://www.postoj.sk/43913/knaz-vysiel-v-ustrety-romskej-rodine-celi-obvineniam-z-diskriminacie

 

Igor Matovič sprosto zneužil prvé sväté prijímanie na reklamu pred voľbami

Stáva sa už pravidlom, že kde je Matovič, tam musí byť aj cirkus a čím je cirkus väčší, tým lepšie. Naposledy sa tak stalo za pomoci štandardných médií v sobotu pri slávnosti prvého svätého prijímania v Trnavskej Bazilike sv. Mikuláša.

Matovič neváhal zneužiť prvé sväté prijímanie na volebnú agitáciu pre svojho dosadeného kandidáta v eurovoľbách. Jednalo sa pritom o obyčajný občiansky spor, ktorý bol ihneď na mieste vyriešený.

Médiá nám tiež tento prípad podsunuli ako obrovský škandál a diskrimináciu, čím spustili lavínu nenávisti a zloby na cirkev, kňaza a rodičov. Išlo pritom o vyjadrenie názoru pár nahnevaných rodičov, ktorí cítili krivdu dvojakého metra. Dievčatko bolo pripustené na prijímanie bez prípravy s ostatnými deťmi, nácviku, zapojenia sa do príprav, finančnej spoluúčasti. Bol to postoj pár rodičov a nie kňaza, ktorý napokon vyšiel z incidentu ako najväčší rasista, diskriminujúci rómske dievčatko za čo ho stíha NAKA.

Zo zverejnenej nahrávky je pritom jasné, že sedenie vzadu vymysleli rodičia. Stará mama dievčatka deň pred prijímaním volala kaplánovi, ktorý ju ubezpečil, že nemá nič riešiť, nič z toho, čo povedali rodičia, sa odohrávať nebude (čas od 1:40). Ďalej jej povedal, že keď vnučka príde v sobotu na 1. sv. prijímanie, bude sedieť tam, kde bude chcieť sedieť, bude medzi deťmi.

Znie to ako kauza na objednávku. Práve keď ide Viskupičov syn na prijímanie, na ktoré je pozvaný aj bratranec Matovič, a zhodou okolností sa v ten deň konajú aj eurovoľby.

Rodičia dievčaťa z inej školy, si zmyslia týždeň pred slávnosťou, že ich dcéra pôjde stoj čo stoj bez nácvikov a prípravy do úplne inej farnosti, úplne k cudzím deťom, ktoré ani nepozná, no bude tam zhodou okolností pán Viskupič, ktorý na mieste hrdinsky všetko vyrieši a dohovorí dokonca aj dekanovi farnosti.

Rozčúlená matka, ktorá si všetko nahráva a vyhráža sa súdmi a Markízou, pokiaľ jej dcéra nebude sedieť na mieste, o ktorom si ona myslí, že by práve tam mala sedieť. Prídu bulvárni novinári, rozšíria poplašnú správu, kde obvinia kňaza a rodičov detí z rasizmu a tešia sa, ako si množstvo ľudí vďačne kope do Cirkvi, farára, veriacich.

Čerešničkou na torte bolo cirkusantské vystúpenie Matoviča, ktorého absolútne nezaujímalo, že práve prebiehalo volebné moratórium. Bez problémov sa postavil na námestie pred kameru a spravil reklamu svojmu kandidátovi do europarlamentu, Rómovi Petrovi Pollákovi.

https://magazin1.sk/igor-matovic-sprosto-zneuzil-prve-svate-prijimanie-na-reklamu-pred-volbami/

0
0