Verný čínsky biskup zomrel v domácom väzení, odmietli mu katolícky pohreb. Pošle pápež František na pohreb legáta?

Hrdinský biskup podzemnej katolíckej cirkvi v Číne zomrel v domácom väzení a katolícky pohreb mu nebude umožnený.

AsiaNews uvádza, že biskup Stefano Li Side, legitímny ordinár Tianjinu, zomrel 8. júna po dlhej chorobe. Mal 92 rokov a od roku 1992 žil v domácom väzení. Pretože Li sa nikdy nepripojil k schizmatickej takzvanej Čínskej katolíckej vlasteneckej asociácii, štátom podporované náboženské autority nedovolia, aby jeho telo bolo pochované na katolíckom cintoríne.

Nateraz nie je jasné, či bude mať biskup verejný pohreb. Podľa AsiaNews, podzemní katolíci z Tianjinu rokovali s miestnou vládou o pohrebnom obrade.
„Jeden z veriacich povedal pre AsiaNews, že „miestna samospráva je oveľa civilnejšia ako PA “, informoval katolícky spravodajský portál.
„Doteraz bolo povolenie vydané len na vykonávanie omší a pohrebných obradov v každej cirkvi diecézy. Telo biskupa bolo po jeho smrti umiestnené v pohrebnom salóne (laická márnica) a nie v katedrále sv. Jozefa (Xikai) v Tianjine.


Niektorí podzemní kňazi, ktorí vraj vstúpili do pohrebného salóna, aby sa modlili za biskupa, mohli zostať len 10 minút a následne im bolo zakázané hovoriť v kostole.

David Mulroney, bývalý kanadský veľvyslanec v Číne, povedal spoločnosti LifeSiteNews prostredníctvom e-mailu, že sledoval udalosti okolo smrti Li so „smútkom a znepokojením“ a že život biskupa bol „jedným z hrdinských svedectiev“.
„Pred, počas a po Kultúrnej revolúcii bol za svoju vieru prísne potrestaný,“ povedal Mulroney.

„Napriek rokom krutých trestov zostal Li verný Rímu. Komunistická strana sa preto snaží, aby bol pochovaný čo najrýchlejšie a naj anonymnejšie. Urobia všetko možné, aby zabránili miestnym katolíkom v inšpirácii a povzbudení jeho príkladom, “pokračoval.
Bývalý diplomat povedal, že to vysvetľuje „dokonale hroznú dilemu, ktorej čelí Cirkev v Číne“.
„Vatikán verí, že nedávna dohoda s Pekingom poskytne Cirkvi priestor a oficiálnu toleranciu, ktorá je potrebná na to, aby slúžila veriacim v Číne,“ poznamenal Mulroney.

„Čínska komunistická strana však túto dohodu interpretuje ako tichý súhlas Ríma s odsunutím a konečným odstránením podzemnej cirkvi a akýchkoľvek zmysluplných väzieb s Rímom.“
„Peking chce Cirkev, ktorá by bola osadená poslušnými byrokratmi, nie svätcami a mučeníkmi,“ uzavrel.

Steven Mosher, autor Bully of Asia, tiež zdôraznil, že dohoda medzi Svätou stolicou a čínskou vládou nepomohla katolíkom v Číne.
„Každý, kto si myslí, že sa podmienky pre katolíkov zlepšili po podpísaní tajnej čínsko-vatikánskej dohody, musí len uvažovať o neúctyhodnom spôsobe, akým komunistickí predstavitelia, vrátane predstaviteľov Vlasteneckej cirkvi, zaobchádzali s dobrým biskupom,“ povedal Mosher pre LifeSiteNews prostredníctvom e-mailu.

„Zdalo sa, že sa ho takmer viac boja po smrti, než počas života,“ pokračoval.
„Možno, vzhľadom na to, že biskup Stefano Li trpel „suchým mučeníctvom“ viac ako 50 rokov a teraz je svätým v nebi, mali by byť.“
AsiaNews uviedli, že Li sa narodil 3. októbra 1927 vo veľkej katolíckej rodine a v roku 1955 bol vysvätený za kňaza diecézy Tianjin.
Nasledovalo celoživotné prenasledovanie štátu.
„Po tom, čo Mao Ce-tung získal moc a založil vlastenecké združenie na kontrolu Cirkvi a vytvoril „nezávislú“ komunitu, bol v roku 1958 zatknutý,“ hovorí AsiaNews.

„Po prepustení 16. februára 1962 sa vrátil do služby v katedrále svätého Jozefa v Tianjine, ale bol znovu zatknutý a uväznený v rokoch 1963 až 1980 a odsúdený do táborov nútenej práce.“
Po návrate do Tianjinskej katedrály bol Li tajne vysvätený za biskupa diecézy. Čínske úrady neuznali jeho biskupský štatút a v roku 1989 ho znova uväznili, keď sa zúčastnil na zhromaždení čínskej biskupskej konferencie. Li bol prepustený v roku 1991 a vrátil sa do svojej katedrály, aby bol v roku 1992 umiestnený do domáceho väzenia a poslaný do malej horskej dediny, kde prežil zvyšok svojich dní.

AsiaNews informovali, že väčšina „oficiálnych“ kňazov v diecéze je verná Li a že Tianjin má aj pomocného biskupa v domácom väzení v horách, 92-ročného Melchiorre Shi Hongzhen.
„Tianjinská diecéza má asi 100 000 veriacich, o ktorých sa stará 40 oficiálnych a 20 podzemných kňazov. Viac ako 40 oficiálnych a 20 podzemných sestier je tiež prítomných.“ ukončila správa.

https://www.lifesitenews.com/news/faithful-chinese-bishop-died-under-house-arrest-denied-a-catholic-burial