Hnoj pred parlamentom: Keď sa to médiám hodí, sú to farmári – ináč by to boli obyčajní vandali

Poľnohospodári sú najdôležitejší ľudia, bez nich by sme všetci pomreli od hladu. Ale dáva im to právo sypať hnoj pred parlament vždy, keď sú nespokojní s nejakým krokom politikov, napríklad keď sa ide postaviť stožiar s vlajkou?

Farmári vysypali pred NR SR kopu hnoja

Alebo je problém inde a opäť niekto iba zneužíva dobrých ľudí na svoje politické ciele? Keď dvaja robia to isté, nie je to vždy to isté. Keď kedysi protestovali francúzski farmári a vysypali pred radnicou hnoj, mali veľmi konkrétnu požiadavku na konkrétnu zmenu legislatívy, týkajúcu sa priamo fungovania subjektov v oblasti poľnohospodárstva. Keď však nejaký občan vysype hnoj pred parlament iba preto, že sa mu nepáči rozhodnutie umiestniť štátnu vlajku tam či onam, to je trochu iný prípad.

Poľnohospodári sú tí najdôležitejší ľudia. Bez nich by sme nemohli existovať ani my ostatní. Svet by mohol fungovať bez žurnalistov, divadelných teoretikov, dokonca aj bez lekárov, stavbárov, krajčírov a extrémne zlé jazyky tvrdia (pozor, toto nie je overené tvrdenie), že údajne dokonca aj bez politológov, sociológov a mimovládok. Ale je isté, že bez poľnohospodárov by sme všetci pomreli od hladu.

Farmári protestujú proti výstavbe stožiara pre vlajku. Vraj „farmári“. Lenže to je opäť určitá špinavá mediálna hra. Keby to boli ľudia pracujúci v podniku na výrobu obuvi alebo v sklenárstve, ťažko by niekto napísal, že to urobili obuvníci alebo sklenári. Prečo farmári? Lebo všetci vedia, ako nespravodlivo sa tento režim stavia práve k nim, azda najhoršie zo všetkých znevýhodnených skupín. Kto by si dovolil kopnúť do chudákov poľnohospodárov? Tí predsa majú svoju spravodlivú pravdu.

Lenže ani táto ich výnimočnosť im nedáva exkluzívne právo sypať hnoj pred parlament. Napriek tomu, že slovenské poľnohospodárstvo (a nielen ono) je politickým a ekonomickým systémom EÚ doslova sabotované a slovenskí poľnohospodári sú naozaj v zlej situácii, nemôže to byť tak, že teraz každý farmár má právo byť nespokojný so svojím životom a riešiť si svoju frustráciu tým, že vysype hnoj pred parlament pri akejkoľvek príležitosti.

Jednoducho takto to nejde, kam by to viedlo a čo by to vyriešilo, keby to tak robili všetci? To by mohli pred parlament nespokojní mäsiari vysypať kosti, nespokojní zdravotníci vysypať infekčných pacientov, nespokojní pracovníci pohrebníctiev… radšej túto paralelu nechajme tak, je azda jasné, že tadiaľto cesta nevedie.

A kto vlastne dostal ten skvelý nápad s hnojom? Boli to naozaj farmári? Naozaj práve farmárom tak veľmi prekáža práve to, že pred parlamentom bude viať slovenská vlajka v cene jedného menšieho traktora? Nefúka náhodou vietor úplne z inej strany?

Nepriatelia slovenskej štátnosti len veľmi ťažko niesli skutočnosť, že pred bratislavským hradom pred časom pribudla socha Svätopluka na koni a je ľahké si predstaviť ich vlastenecké pocity, ktoré musia pociťovať teraz, pri predstave vysokého stožiara s veľkou slovenskou vlajkou. Ťažko by však mohli priniesť rozumný argument, prečo by nemala pred parlamentom suverénneho štátu byť primerane dôstojná vlajka – a tak je dosť možné, že sa rozhodli skúsiť na tom vytrieskať nejaké politické body inak. Cez farmárov. No kto by mohol mať niečo proti farmárom, uznajte…

Ivan Lehotský

https://www.hlavnespravy.sk/hnoj-pred-parlamentom-ked-sa-mediam-hodi-su-farmari-inac-boli-obycajni-vandali/1826645