Ako bojovať s hriechom proti čistote?

Archimandrita Jaroslav Lajčiak dnes odpovedal na otázku, ktorú položila žena, ktorá ešte nemá partnera a žiť zasvätený život nechce: Ako bojovať s hriechom proti čistote?
“Vladyka, mám takú otázku ohľadom čistoty. Budem mať čoskoro 30 rokov, som slobodná bez partnera, do zasväteného života nechcem ísť. Moja otázka je ako bojovať s hriechom proti čistote?” Pýta sa neznáma žena, ktorá sa bojí, že si nenájde manžela a ostane sama a pre ktorú jej táto situácia ťažká, hlavne keď vidí svoje kamarátky v manželstve a s deťmi.

Prikázanie “Nezosmilníš” je platné pre každého v každom veku i v každom stave. Apoštol Pavol totiž hovorí: “Slobodným a vdovám hovorím: dobre je pre nich, ak zostanú, ako ja… lepšie je však vstúpiť do manželstva, ako horieť”/1Kor 7,8-9/. Preto môže archimandrita žene doporučiť len toto, o čom hovorí sv. Pavol v zmysle života v čistote, alebo v zmysle manželskej čistoty v láske muža a ženy.

“Obe tieto skutočnosti si však vyžadujú istú disciplínu a potrebujú Božiu milosť, o ktorú je potrebné prosiť. Rozhodnutie je síce na každom z nás, ale naším bude aj životné šťastie, pre ktoré sa rozhodneme v slobode a s jasným zámerom i zodpovednosťou,” vysvetľuje.

Je síce pravdou, že sme stvorení pre spoločenstvo, a tak by to malo byť podľa jeho názoru buď rodinné spoločenstvo, alebo rehoľné spoločenstvo, ktoré má svoju charizmu i “plodnosť” duchovnú, či fyzickú. “Single- život často zvádza človeka do rozličných vybočení, ktoré nikoho nedokážu uspokojiť, iba ak človek plní nejaké mimoriadne dôležité poslanie užitočné pre mnohých.”

Preto nás archimandrita povzbudzuje k aktívnemu hľadaniu naplnenosti svojho života v láske a v zameraní na druhých, lebo každá láska vždy smeruje od seba k druhému. “Neuzatvárajte sa do seba v strachu, že vidíte život svojich kamarátok v manželstve s deťmi, ale hľadajte, ako urobiť radosť iným, lebo radosť rozdávaním rastie,” dodáva na záver archimandrita Jaroslav Lajčiak.

 

https://www.hlavnespravy.sk/ako-bojovat-s-hriechom-proti-cistote/1840115