Arcibiskup M. Jendraszewský: „Po našej krajine už nekráča červený mor, ale objavil sa nový, neomarxistický, ktorý si želá ovládnuť naše duše, srdce a myseľ – nie červený, ale dúhový“

Jednotná fronta českej, slovenskej, poľskej a maďarskej katolíckej ligy proti LGBT duhovému moru. Názor, že po zemi už nekráča len červený mor, ale objavil sa nový, dúhový, si vydobýja podporu.

So slovami krakovského arcibiskupa Marka Jendraszewského na adresu LGBT komunity na jednej z kázni súhlasia predstavitelia aj ďalších veľmi konzervatívnych náboženských kruhov. Znáša sa na neho ale aj vlna kritiky, vrátane výziev na rezignáciu.

Denník Gazeta Wyborcza upozornil, že poľskí katolícki biskupi majú podporu cirkví z Česka, Maďarska a Slovenska pre Jendraszewského, ktorý čelí kritike po svojej kázni namierenej proti sexuálnym menšinám.

Hlava českej katolíckej cirkvi, kardinál Dominik Duka podporil krakovského preláta už začiatkom augusta a k rovnakému kroku vyzval aj slovenskú a maďarskú cirkev, ako si cez víkend všimol poľský spravodajský server Onet.

Jendraszewski nedávno v kázni vyhlásil, že „po našej krajine už nekráča červený mor, ale objavil sa nový, neomarxistický, ktorý si želá ovládnuť naše duše, srdce a myseľ – nie červený, ale dúhový“.

Arcibiskupa za tieto slová kritizovala poľská lavica, liberáli a homosexuáli, a to aj kvôli júlovému útoku extrémistov na pochod za práva sexuálnych menšín v Bialostoku. Pred arcibiskupovým sídlom v Krakove mlčky demonštrovali homosexuáli s transparentmi okrem iného s nápismi „Nie som mor“ a „Nevyslovíš krivého svedectva proti blížnemu svojmu“.

Arcibiskupovho slová podľa denníka šokovali aj niektorých duchovných, z ktorých Pawel Gužyňski spustil „katolícky maratón písania listov“ s výzvou, aby Jendraszewski „čestne rezignoval“.

Za arcibiskupa sa postavil aj Duka

Gazeta Wyborcza pripomenula, že za arcibiskupa sa postavil prímas poľskej katolíckej cirkvi a následne aj jeho český náprotivok. Z Dukovho vyjadrenia list zdôraznil varovanie, že „témy ideológie LGBT“ (skratka pre lesby, gejov, bisexuálov a transgender osoby) sa rozširujú o „ateistickú a satanistickú agendu“.

Teraz dorazila do Poľska aj podpora zo Slovenska a Maďarska. „Ešte pred 30 rokmi boli stredo- a východoeurópske štáty pod nadvládou komunistov, a preto sme oprávnene veľmi citliví na akékoľvek pokusy potláčať názory na isté témy len preto, že sú z ideologických dôvodov považované za politicky nekorektné,“ napísal arcibiskup Stanislav Zvolenský, ktorý vedie konferenciu biskupov Slovenska. Útoky na Jendraszewského podľa neho v skutočnosti skrývajú aj pokus obmedziť náboženskú slobodu.

„Solidaritu a bratskú pomoc“ vyjadril menom maďarských biskupov András Veres: „Vieme z našich dejín, že trvanie na náuke našej viery mnohokrát budilo hnev iných. Avšak s údivom sledujeme nesprávne útoky za to, že ste vyjadrili učenie katolíckej cirkvi voči súdobým javom. Šokuje, že tí, ktorí sa domáhajú akceptácie svojho presvedčenia, súčasne odmietajú právo vyjadriť sa tým, ktorí majú opačný názor. „

Arcibiskup Jendraszewski sa podľa denníka odmietol dištancovať od svojich slov a v rozhlasovej stanici Radio Maryja označil LGBT za „protikresťanský systém antihodnot“. V nedeľňajšej kázni vyzval na odmietnutie „antropologickej chyby v podobe veľmi nebezpečných ideológií gender a LGBT“, ktorých „cieľom je pokaziť poľský národ“.

https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/knezi-arcibiskup-cirkev-lgbt-homosexualita-polsko-dominik-duka-marek-jendraszewski.A190813_191454_zahranicni_klf

https://www.infovojna.sk/article/jednotna-fronta-ceske-slovenske-polske-a-madarske-katolicke-ligy-proti-lgbt-duhovemu-moru