Občania podporili petíciou Otvorený list slovenských osobností proti číslovaniu Slovákov osobným identifikátorom BIFO. Ministerka Saková bod o identifikátoroch stiahla z rokovania vlády

Vláda na svojom stredajšom rokovaní vypustila z programu návrh, aby rodné čísla postupne nahradili identifikátory fyzických osôb.

O stiahnutie bodu požiadala predkladateľka – ministerka vnútra SR Denisa Saková (Smer-SD), po rokovaní vlády to potvrdil hovorca Ministerstva vnútra SR Petar Lazarov.
„Pani ministerka sa dohodla s podpredsedom vlády pre investície a informatizáciu Richardom Rašim (Smer-SD) o tom, že zvolajú Radu vlády SR pre digitalizáciu verejnej správy, ktorá bude o návrhu ešte rokovať,“ uviedol Lazarov. Dôvodom tohto kroku je podľa neho zámer predložiť návrh čo najtransparentnejším spôsobom, bez potenciálnych problémových bodov a tak, aby sa téma zbytočne nepolitizovala.

Petícia občanov SR na podporu Otvoreného listu slovenských osobností proti číslovaniu Slovákov osobným identifikátorom BIFO

O identifikátoroch fyzických osôb vláda nerokovala, bod z programu vypustila

Stiahnutie bodu z rokovania vládneho kabinetu žiadala aj platforma Slovensko.digital. O návrhu výmeny rodných čísiel za identifikátory hovorí ako o „komplikovanom riešení, ktoré bude navždy pohlcovať peniaze na prevádzku a údržbu, pritom v skutočnosti ho nikto nepotrebuje“.

„Rezort vnútra by sa mal venovať dôležitejším veciam, napríklad zlepšeniu elektronických služieb, ktoré majú dlhodobo nedostatky,“ uviedol v tejto súvislosti Ľubomír Illek z občianskeho združenia Slovensko.Digital.

Podpísať petíciu TU

Remišová vyzýva vládu, aby zastavila rušenie rodných čísel

Návrh zaviesť identifikátory fyzických osôb ozremuje rezort tým, že rodné čísla nepostačujú požiadavkám dnešných informačných systémov. Jedným z dôvodov plánovanej zmeny je chybovosť pri prideľovaní rodného čísla a následné neželané duplicity. Rezort vnútra uviedol, že rodné čísla sú na Slovensku zavedené od roku 1954. Podľa neho po roku 2053 bude problémom generovať nové bez duplicít. Novým systémom chce rezort zabrániť aj zneužitiu osobných údajov.

Slováci v šoku! Rodné čísla ľudí KONČIA, takto budete označovaní po novom! Policajti budú pri kontrole odoberať občanom odtlačky prstov ako zločincom

Rezort navrhoval účinnosť zákona od 1. apríla 2020, naplno by sa mala nová sústava identifikátorov využívať v slovenskom právnom poriadku v roku 2030. „V prechodnom období bude možné popri novej koncepcii identifikácie fyzických osôb používať aj existujúcu koncepciu identifikácie,“ dodáva sa v predkladanom materiáli.

https://hlavne.sk/domace/bod-o-identifikatoroch-stiahla-z-rokovania-vlady-sakova/