Predseda KDH Alojz Hlina obhajuje pro-potratového gynekológa

Predseda „Kresťansko-demokratického hnutia“, Alojz Hlina sa opäť postavil na stranu liberálov a tým ďalej hodnotovo vyprázdňuje pôvodne kresťanskú stranu. Pustil sa totiž do obhajoby pro-potratového gynekológa Záhumenského, ktorého ako kostlivca zo skrine vytiahol ultraliberálny denník N.
Liberálny gynekológ tvrdí, že počúvanie srdca plodu v prvom trimestri je nebezpečné a ohrozuje plod. Jeho názor je však medzi odborníkmi ojedinelý

V NR SR bol predložený návrh zákona, ktorý pred rozhodnutím o potrate dáva matkám právo na informácie o aktuálnom vývojovom štádiu ich nenarodeného dieťaťa aj prostredníctvom vyšetrenia, ktoré umožňuje počuť tlkot jeho srdca. Podobný zákon už platí vo viacerých štátoch USA.

MUDr. Jozef Záhumenský, prednosta gynekologickej kliniky v Nemocnici Ružinov ale uviedol vo verejnej reakcii pre Denník N manipulatívne informácie o tom, že „zvuk srdiečka plodu možno zachytiť iba prostredníctvom pulzného dopplerovského vyšetrenia, ktoré má vysokú ultrazvukovú energiu, … Táto energia výrazne presahuje bezpečnostné hladiny pre zárodky v prvom trimestri a nesmie sa používať, pretože hrozí poškodenie tkanív srdca,“ povedal liberálny gynekológ.

Aliancia za rodinu preto iniciovala petíciu na podpisovom portáli podpisem.sk , v ktorej žiada odvolanie prednostu, pretože MUDr. Jozef Záhumenský vo svojom vyjadrení pre médiá podal zavádzajúce informácie, ktoré zasiahli do dobrej povesti a odbornosti predkladateľov a tvorcov návrhu zákona. Viac o petícii sa dočítate tu.

Hneď na to, ako sa dalo čakať, sa zo strany liberálov spustila tvrdá kritika voči Aliancii za rodinu a jej šéfovi Antonovi Chromíkovi. Voči krokom Chromíkovej iniciatívy sa ohradili strany SaS a PS/Spolu.

Čo je však smutnejšie, k liberálom sa pridalo aj KDH. Predseda Alojz Hlina sa na sociálnej sieti zastal pro-potratového gynekológa.

„Petícia za odvolanie prednostu gynekológie Jozefa Záhumenského je za hranou slušnej spoločnosti,“ vyhlásil Hlina.

Predseda KDH tiež použil ojedinelý názor spomínaného gynekológa, čím odmieta zákon, ktorý by aspoň čiastočne chránil nenarodené deti:

„Títo obchodníci so strachom navrhujú počúvať tlkot srdca počatého života v období, keď takéto počúvanie pre počatý život predstavuje možné ohrozenie.“

Hlina vo svojom statuse spomína ešte jedného gynekológa z Oravy, ktorý mu mal vraj potvrdiť, že ultrazvuk poškodzuje plod. Takéto názory sú však medzi odborníkmi ojedinelé.

Ozrejmil mu to aj samotný Anton Chromík, ktorý pod Hlinovým statusom napísal nasledovné :

„Vážený pán Hlina, zase tnete vedľa, ale to už robíte dlhšiu dobu, aj my sme volali pred spustením našej petície lekárov – gynekológov (máme ich viac ako jedného a mnohí majú atestáciu priamo z ultrazvuku a vydali sme tlačovú správu, ktorá obsahuje odporúčania Svetovej federácie pre ultrazvuk v medicíne, Európskej federácie spoločností pre ultrazvuk v medicíne a biológii, Medzinárodnej spoločnosti ultrazvuku v pôrodníctve a gynekológii a Amerického Inštitútu ultrazvuku v medicíne. Teda najrenomovanejších odborných spoločností na Slovensku. Predtým ako budete šíriť hoaxy a nenávistné reči si prečítajte celú tlačovú správu, možno sa vyhnete zosmiešneniu. My nepolitikárčime, ale podporíme, rovnako ako sme to urobili v minulosti vždy každý návrh v prospech života, aj Váš,“ napísal Chromík.

Slová gynekológa Záhumenského spochybnil aj rádiológ Valerián Valášek :

„Som lekár a robím ultrazvuky. Ak sa Doppler srdca spraví v nevyhnutne krátkom čase a za nevyhnutnej indikácie skutočným odborníkom, tak plod nie je ohrozený. Pán gynekológ J. Z. sa vyjadril v prehlásení vysoko neodborne,“ napísal odborník na ultrazvuky.

Odborníci teda jasne hovoria, že pri správnom používaní ultrazvuku nehrozí plodu žiadne nebezpečenstvo. Na tomto videu si môžete pozrieť tlkot srdca dieťaťa v 6. týždni tehotenstva ženy. Bežne sa takéto úkony vykonávajú a nie je s tým žiaden problém. Ten vyrábajú len liberáli, aby zabránili zlepšeniu ochrany nenarodených detí

Samuel Gdovin

https://www.hlavnespravy.sk/predseda-kdh-alojz-hlina-obhajuje-pro-potratoveho-gynekologa/1945552