Príchod arcibiskupa Vasiľa na Slovensko je len začiatkom personálnych rošád. Po vypovedaní kardinálov Burkeho, Müllera a ďalších sa začalo zmrákať aj nad arcibiskupom Vasiľom.

Pozícia apoštolského administrátora v Košiciach nie je pre Cyrila Vasiľa konečnou stanicou.
Vymenovanie doterajšieho sekretára vatikánskej Kongregácie pre východné cirkvi Cyrila Vasiľa za apoštolského administrátora sede plena Košickej eparchie je veľkým prekvapením.

Aj keď o jeho možnom návrate sa hovorilo už dlhšiu dobu, napokon sa všetko zvrtlo na poslednú chvíľu. Aký bol sled udalostí?

Pápež František svoje rozhodnutie oznámil arcibiskupovi Vasiľovi v sobotu. V pondelok dopoludnia išiel podať informáciu do Košíc apoštolský nuncius. Na centrále Konferencie biskupov Slovenska (KBS) v Bratislave sa o menovaní dozvedeli až napoludnie po oficiálnom zverejnení v bulletine Svätej stolice. Nepísaným pravidlom pritom je, že personálne rozhodnutia oznamuje Vatikán vedeniu miestnej biskupskej konferencie s minimálne niekoľkohodinovým predstihom.

Nemožno vylúčiť, že po kauze Bezák, keď sa odvolanie trnavského arcibiskupa na verejnosti pretriasalo niekoľko dní vopred, bola Svätá stolica tentoraz obozretnejšia.

Podstatnejšie je však momentálne čosi iné: prečo je mimoriadne úspešné pôsobenie arcibiskupa Vasiľa vo Vatikáne minulosťou a prečo skončil práve v Košiciach?

Nezhody s pápežom

Pri nezáväznej, ale častej otázke medzi slovenskými veriacimi, kto by sa raz po kardináloch Tomkovi a Korcovi mohol stať ďalším Slovákom v purpure, dlhodobo zaznievalo jedno meno – Cyril Vasiľ.

Nebolo to jediné očakávanie späté s týmto 54-ročným jezuitom z Košíc. Čím viac sa blížili 75. narodeniny kardinála Leonarda Sandriho, prefekta Kongregácie pre východné cirkvi, tým častejšie zaznievalo, že jeho nástupcom by sa mohol stať práve dlhoročný sekretár. A s titulom prefekta vatikánskej kongregácie by prišiel aj kardinálsky klobúk.

Len s nevôľou boli preto vnímané informácie o tlmených sporoch medzi pápežom a slovenským arcibiskupom. Začalo to nevinne – knihou kritizujúcou Františkom preferovaný prístup k rozvedeným a znovu zosobášeným veriacim. No časom pribúdali ďalšie nezhody týkajúce sa niektorých problémov východných katolíckych cirkví či čínskej politiky Svätej stolice. Cyril Vasiľ svoje názory komunikoval vždy jemne, no jasne.

Pápež František už ale niekoľkými personálnymi rozhodnutiami ukázal, že v Rímskej kúrii chce mať len ľudí podľa svojho gusta. Po vypovedaní kardinálov Burkeho, Müllera a ďalších sa začalo zmrákať aj nad arcibiskupom Vasiľom.

„Napriek nezhodám pápež František k arcibiskupovi Vasiľovi prechováva rešpekt, a preto hľadal riešenie, ako sa rozísť čo najdôstojnejšie.“

Imrich Gazda

https://svetkrestanstva.postoj.sk/50853/prichod-arcibiskupa-vasila-na-slovensko-je-len-zaciatkom-personalnych-rosad