Fico ku mimoriadnej schôdzi: „Pani excelencia zo skládky pezinskej nech sa rozhodne, čo urobí. Nech povie, že to nechce“

Mimoriadne rokovanie parlamentu o sociálnych opatreniach Smeru – sociálnej demokracie (Smeru-SD) vyprovokovala opozícia. Predseda Smeru-SD Robert Fico takto reagoval na stredajšiu mimoriadnu schôdzu Národnej rady SR.

Poslanci na nej schválili návrhy trinástych dôchodkov pre penzistov, zvýšenie rodinných prídavkov o sto percent a zrušenie diaľničných známok pre autá do 3,5 tony. Podľa Fica má Smer-SD obavu, že po parlamentných voľbách budú ohrozené sociálne práva ľudí, a preto chceli návrhy sociálnych zákonov prijať čo najskôr.

„Toto vyprovokovala opozícia a médiá. Tak to máte,“ vyhlásil dnes Fico s tým, že sa bojí toho, čo všetko bude opozícia schopná po voľbách zrušiť.

K zvolaniu ďalšej schôdze sa odmietla pridať tretia koaličná strana Most-Híd. Jej predseda Béla Bugár povedal, že poslanci sa na schôdzi nezúčastnia. Vyjadril obavy z vytvorenia „diery“ v rozpočte. Odvolal sa tiež na dohodu koalície ešte z decembra, že ďalšie zákony sa už nebudú prijímať.

Fica postoj Bugára prekvapil. Myslí si, že by názor mohol ešte zmeniť. „Bol som veľmi prekvapený z reakcie Bélu Bugára. Nerozumiem tomu. Dobre vie, že na to sú peniaze. Aj Maďari majú dôchodcov. Je na ňom, čo urobí,“ podotkol Fico.

Šéf Smeru-SD odmietol, že by rokoval o podpore vládnych návrhov aj so stranou Kotlebovci – Ľudová strana Naše Slovensko (ĽSNS). Tvrdil, že komunikoval len s predsedom Slovenskej národnej strany Andrejom Dankom a Bélom Bugárom. ĽSNS včera informovala, že za program schôdze zahlasuje.

Teraz však nasleduje ďalší krok, a to prezidentský podpis. Prezidentka Čaputová však schválené návrhy zákonov nemusí podpísať. Preto podľa Fica je potrebné schôdzu zvolať čo najskôr, aby sa k nim mohol parlament ešte vrátiť, ak prezidentka Zuzana Čaputová zákony vráti späť snemovni. „Pani excelencia zo skládky pezinskej nech sa rozhodne, čo urobí. Nech povie, že to nechce,“ povedal Fico na adresu Čaputovej. Hlava štátu má 15 dní na to, aby sa k prijatým zákonom vyjadrila.

Mimoriadna schôdzu zvolal predseda parlamentu Andrej Danko na utorok 18. februára. Voľby sa uskutočnia už 29. februára. To znamená, že súčasný parlament by už nestihol prípadné veto hlavy štátu prelomiť.

Na ďalšej schôdzi parlamentu by sa malo rokovať aj o nesúhlase s Istanbulským dohovorom. Vláda dnes takýto postup odporučila parlamentu. Téma dohovoru bola jednou z požiadaviek SNS na zvolanie mimoriadnej schôdze parlamentu. Národniari žiadajú, aby poslanci dohovor odmietli a zaviazali prezidentku postupovať rovnako.

https://www.hlavnespravy.sk/fico-zvolanie-mimoriadnej-schodze-vyprovokovala-opozicia-media/2051027