“Bielym vstup zakázaný.” Rasizmus vo Francúzsku naopak

Aktivisti francúzskeho odborového zväzu SUD budú v decembri robiť osobitné tréningy, na ktoré bude vstup bielych zakázaný. Za zatvorenými dverami budú imigranti z Ázie a Afriky posudzovať to, čo oni nazývajú vo Francúzsku „štátnym rasizmom“: nedostatok „rasových“ profesionálnych kádrov v rôznych sférach.

Podujatie, vylučujúce účasť bieleho obyvateľstva, sa v Piatej republike nekoná po prvýkrát. Na jar 2017 sa podobný škandál rozhorel ohľadne festivalu afrofeministiek zo skupiny Mwasi, v roku 2016 tiež a to v súvislosti so vzdelávacími podujatiami v univerzite Paríž-VIII.

Od tých čias nemá verejnosť jednotný názor: sú obmedzenia podľa farby kože prípustné, ak sa nedotýkajú bývalých belošských obetí diskriminácie, ale etnickej väčšiny?


Národnostná otázka patrí vo Francúzsku medzi citlivé. Nie nadarmo je v štáte zakázané uverejňovanie etnickej a rasovej štatistiky. Čiže zistiť, koľko v krajine žije ľudí podľa farby kože, je právne nemožné. Lenže potomkovia migrantov z iných kontinentov sú presvedčení, že ich zastúpenie vo vyšších vrstvách spoločnosti nie je veľké.

Na seminároch (18. a 19. 12.) v Saint-Denis sa bude hovoriť o tejto téme. Belochov sem nepozvú, pretože uprednostňujú diskutovať o obetiach rasovej diskriminácie len vo svojom kruhu.

„Semináre nie pre bielych“ sa asi bez škandálu nezaobídu. Na programe je aj analýza a odsúdenie „štátneho rasizmu“, ktorý údajne bráni imigrantom z bývalých kolónií zaujať dôstojné miesto v spoločnosti.

Líderka Národného frontu Marine Le Penová na to hovorí: „Sme šokovaní: je to rasizmus naopak“. Šokovaný je aj prezident asociácie vzdelávacích pracovníkov Alan Avello, ktorý hovorí, že náš spôsob života „neumožňuje robiť odlišnosti na rasovom základe!“.

Pripojili sa k nemu aj učitelia tvrdiac, že „tieto semináre sú neústavné a neprípustné. No tvrdosť, o ktorej hovoríte (pán minister vzdelávania), si vyžaduje viac: odčlenenie odborov SUD, ktoré sú zodpovedné za toto podujatie a ktoré si nectia princípy našej republiky“.

Podľa ria.ru, srspol.sk
http://www.hlavnespravy.sk/bielym-vstup-zakazany-rasizmus-vo-francuzsku-naopak/1224714