Budú na Slovensku konečne voľné nedele? So zákazom predaja súhlasí až 88% pracovníkov v maloobchode. AZN odovzdala do NR SR petíciu viac ako 83 000 podpisov občanov SR za prijatie zákona na ochranu voľnej nedele

Minister hospodárstva Richard Sulík je znechutený tým, že sa mu nedarí v boji o nedeľu.
Pokiaľ Sulík by chcel, aby nebola nedeľa dňom pracovného pokoja /v mnohých európskych krajinách sa v nedeľu nepracuje/, silnie počet tých, ktorí si naopak vedia nedeľu bez obchodov predstaviť

Argumenty v prospech voľnej nedele pribúdajú. Čoraz viac ľudí podporuje zatvorenie veľkých predajní potravín a supermarketov cez nedeľu aj po koronavírusovej kríze. Za sú aj mladí ľudia do 25 rokov a tiež čoraz viac ľudí vo veľkých mestách.

Za sú aj zamestnanci supermarketov, ktorým by takisto vyhovoval deň pracovného pokoja, pretože nedeľná práca je záťažou na psychiku zamestnancov. So zákazom predaja súhlasí až 88% pracovníkov v maloobchode, teda tých, ktorých by sa takáto zmena mohla negatívne dotknúť znížením príjmu či stratou práce.

Koronavírusová kríza ukázala, že obchodníci nijako neutrpia, ak bude nedeľa voľná. Ľudia si dokážu nákupy rozložiť do ostatných šiestich dní, obchodníkom sa tržby neznížia, naopak ušetria na nákladoch. A to že sa poniektorí zákazníci a zákazníčky nebudú môcť ísť venovať nákupu v obchodných centrách je v porovnaní s pracovnou vyťaženosťou zamestnancov a ich právom aspoň na čiastočný víkend naozaj marginálne.

Kúpychtiví zákazníci, budú môcť na realizáciu veľkých nákupov využiť sobotu a v nedeľu, namiesto nákupov, sa venovať svojim blízkym, alebo víkendovému oddychu v prírode.

František Olčaj

https://www.hlavnespravy.sk/budu-slovensku-konecne-volne-nedele/2169026