Argentína: biskup uzavrel seminár – neprijímali tam na ruku

Najväčší argentínsky kňazský seminár, v ktorom je 40 kandidátov na kňazské svätenie, bude uzavretý.

Rozhodol o tom biskup Eduardo Maria Taussig a má plnú podporu Vatikánu. Príčinou tohto rozhodnutia bola skutočnosť, že kňazi v seminári neplnili nové nariadenia o podávaní prijímania na ruku.

V tlačovej správe oznámil biskup zo San Rafael, že okamžite odvoláva rektora a vymenováva nového, ktorý povedie seminár do ukončenia ročníka v septembri. Potom bude seminár uzavretý. Alejandro Miguel Ciarrocchi, odvolaný rektor seminára, obhajoval právo svojich seminaristov prijímať Božie Telo podľa tradičných noriem.

Biskup zo San Rafael nariadil povinné prijímanie na ruku po tom, ako sa znovu otvorili kostoly, uzavreté počas štátom nariadenej karantény. V tejto diecéze bola až do súčasnosti zaužívaná prax prijímania Božieho Tela po kľačiačky a do úst.

Teológ Prof. Peter Kwasniewski hovorí o tom, že práve v súčasnej situácii množstvo biskupov zneužíva svoju autoritu, keď veriacim zakazujú prijímanie do úst. Uvádza cirkevný dokument Redemptionis Sacramentum, ktorý garantuje katolíckym veriacim právo na prijímanie do úst.

Hovorca diecézy, P. José Antonio Álvarez vo videonahrávke na Facebooku, obvinil seminár z nedisciplinovanosti: „V súlade s pokynmi Svätej stolice bolo rozhodnuté o uzavretí seminára. Opatrenie Kongregácie pre klérus, ktorá je dikastériom Svätého otca a ktorá má na starosti takéto prípady, rozhodlo, že z dôvodu nedisciplinovanej reakcie veľkej časti diecézneho kléru, nemôže byť zostavená skupina seminárnych učiteľov, ktorí zodpovedajú cirkevnej disciplíne. … Pretože táto situácia sa nedá vyriešiť okamžite … a aby sa zabezpečila výuka seminaristov, aby mohli pokračovať v odbornej príprave, rozdelíme ich do iných seminárov. Toto riešenie bude predmetom prebiehajúceho dialógu vo zvyšných mesiacoch akademického roka.“

Reakcia biskupa aj Vatikánu, ak je informácia hovorcu úplná a nezavádzajúca, je skutočne katastrofálna.

Pokiaľ bol seminár najúspešnejším v Argentíne, tak to malo asi nejaké dôvody. S veľkou pravdepodobnosťou to bolo práve vďaka vernosti katolíckej tradícií a vierouke, ako dosvedčuje aj reakcia seminárnych a diecéznych kňazov. Signál vyslaný argentínskym prelátom a Rímom ku kandidátom kňazstva a veriacim je zvláštny: radšej prázdne semináre ako prílišná vernosť tradícii. Pokiaľ je toto stratégia do budúcnosti, tak sa už začala napĺňať a semináre sa úspešne vyprázdňujú. A nielen v Argentíne.

BM
Zdroj: Kath net
https://www.christianitas.sk/argentina-biskup-uzavrel-seminar-neprijimali-tam-na-ruku/