Kardinál s krížom v Riade! Prísaha vernosti katolíckej viere, nie blúdiacim pastierom. Chystá sa stavba Jeruzalemskeho chrámu? Pápež František varuje pred diablom

Prelomová návšteva v Riade – kardinál s krížom!
Saudská Arábia, 12.12.2017 (kath.net) 021 540 – Maronitského patriarchu Libanonu, kardinála Bécharu Boutrosa Raia (foto) prijal v novembri na oficiálne pozvanie vedenia v Riade kráľ Salman.

Pritom mal on a niektorí duchovní, ktorí ho sprevádzali dobre viditeľné kríže na hrudi. Informovala o tom ľudsko-právna organizácia CSI na webovej stránke. Normálne je dokonca len ukazovanie kríža, alebo vlastníctvo Biblie v Saudskej Arábii zakázané.

Prísaha vernosti katolíckej viere, nie blúdiacim pastierom

Londýn, 14.12.2017 (kath.net/jg) 021 550 – „Prísahu vernosti autentickej náuke Katolíckej cirkvi“ podpísalo zatiaľ 37 vedúcich osobností z oblasti ochrany života a rodiny v Londýne. Dokument má dátum 12. decembra 2017, spomienku Guadalupskej Panny Márie, dôležitej patrónky ochrany života.

„V ostatných rokoch bolo možné pozorovať rastúcu stratu jasnosti vo vieroučných a morálnych otázkach, najmä v témach podstatných pre ochranu života a klasickej rodiny ako rozvody, antikoncepcia, prijatie homosexuálnych aktov a zväzkov, šírenie ideológie gender – rodovej rovnosti.

Pri našej činnosti sme mohli z prvej ruky pozorovať škody a zmätenie, ktoré vznikli nejasným hlásaním viery. Aby sme mohli plniť úlohy pre tých, ktorých chceme ochraňovať, je potrebný jasný postoj v týchto otázkach,“ uvádza sa v dokumente. Signatári potom uvádzajú nasledovné body:

– Existujú zlé konania. Tie sú za každých okolností zakázané.
– Patrí k nim potrat, eutanázia a pomoc pri samovražde.
– Manželstvo je nerozlučiteľný zväzok muža a ženy. Všetky sexuálne úkony mimo manželstva sú sami v sebe zlé. Cudzoložníkov možno pripustiť k spovedi a Eucharistii, iba ak oľutujú svoj životný štýl a zmenia ho.
– Oddelenie sexuality od plodenia detí antikoncepciou je samo v sebe zlé a má veľmi zlé následky pre rodinu, spoločnosť a Cirkev.
„Signatári sa výslovne podriaďujú hierarchii Katolíckej cirkvi. Odchýlenie sa od katolíckej viery je však pre nás nemysliteľné. Ak bude konflikt medzi slovami a konaním predstaviteľa hierarchie vrátane pápeža a stálou náukou Cirkvi, budeme verne stáť pri nezmenenom poklade viery.“

K prvým signatárom patrí aj Nemec Mathias von Gersdorff, predseda „Akcie deti v nebezpečí“, Roberto de Mattei, prezident nadácie „Fonazione Lepanto“ a John-Henry Westen, spoluzakladateľ a vydavateľ „LifeSiteNews“ ako aj ďalší zástupcovia organizácií na ochranu života a rodiny z Európy, Severnej a Južnej Ameriky a Nového Zélandu.

Arcibiskup: „Obávam sa explózie v arabskom svete“

„Dokiaľ náboženstvá nenájdu riešenia, ktoré zohľadnia aj toho druhého, bude nemožné dohodnúť sa o Jeruzaleme. Jeruzalem je viac ako hlavné mesto – on zasahuje jadro náboženskej identity.“

Jeruzalem , 14.12.2017(kath.net/Kirche in Not) 021 548 – Najvyšší predstaviteľ Katolíckej cirkvi vo Svätej zemi, arcibiskup Pierbattista Pizzaballa, označil rozhodnutie Donalda Trumpa uznať Jeruzalem oficiálne ako hlavné mesto Izraela, ako ťažkú ranu mierovému procesu:

„Nepovažujem za múdre pristupovať k problému týmto spôsobom. Myslím, že toto rozhodnutie privolá úplnú explóziu v arabskom svete.“

Administrátor Latinského patriarchátu Jeruzalema sa vyjadril na okraj konferencie o prenasledovaní kresťanov na Blízkom Východe, ktorú pomáhala zorganizovať nadácia „Kirche in Not“. Konala sa 5. decembra v Bruseli. O deň neskôr oznámila vláda USA rozhodnutie preložiť americké veľvyslanectvo z Tel Avivu do Jeruzalema.

„Každé jednostranné rozhodnutie vyvolá len viac frustrácie a hnevu. Jeruzalem má stáť na konci a nie na začiatku procesu. Súčasný stav rokovaní Izraelčanov a Palestínčanov je frustrujúci. Neviem, koľko intifád, útokov a vojen oba národy prekonali. No skončili sa takmer iba neúspechmi. To je veľmi smutné,“ povedal Pizzaballa.
To, že nemožno nájsť riešenie, nespočíva podľa neho v neochote rokovať. Už takmer 50 rokov sa diskutuje, všetky argumenty ležia na stole. Chýba dobrá vôľa. Ani jedna strana nie je ochotná ku kompromisom. Ako kľúčové kritické body uviedol arcibiskup líniu hraníc medzi oboma teritóriami, štatus palestínskych utečencov a otázku hlavného mesta: „Nikto nie je ochotný dohodnúť sa o Jeruzaleme.“

„Zaseknuté rokovania vedú k tomu, že medzi obyvateľstvom sa šíri frustrácia a letargia – so závažnými následkami na politiku. Je to diabolský kruh. Ak ľudia už nebudú veriť v úspech, politici už nebudú podnecovaní niečo robiť,“ povedal Pizzaballa. Františkán Pizzaballa, ktorý bol pred vysviackou za biskupa správcom kresťanských pútnických miest vo Svätej zemi, vidí v spore o hlavné mesto nielen výzvu pre vlády, ale aj pre náboženské spoločenstvá:

„Dokiaľ náboženstvá nenájdu riešenia, ktoré zohľadnia aj toho druhého, bude priam nemožné dohodnúť sa v otázke Jeruzalema. Jeruzalem je viac ako hlavné mesto – on zasahuje jadro náboženskej identity. Kto nechápe, že v Izraeli tak ako v arabských krajinách je náboženstvo súčasťou identity, nechápe Blízky Východ.“

Hovorilo sa o. i. o náboženskej tolerancii a boji proti extrémizmu. Aj v miestnych novinách sa o stretnutí podávali rozsiahle správy.

Na konci pobytu v Riade patriarcha naznačil, že princ Mohamed si želá politiku otvárania sa voči náboženstvám a kultúram. „Prezentoval som memorandum s otázkami k náboženskej slobode a v tomto kontexte som oslovil aj úlohu Viedenského centra dialógu kráľa Abdulaha (KAICIID),“ povedal Rai pre Rádio Vatikán.

USA: Ministerstvo vyšetruje „Planned Parenthood“

Washington D.C., 12.12.2017 (kath.net/LSN/jg) 021 541 – Ministerstvo spravodlivosti USA zaviedlo oficiálne vyšetrovanie Federácie plánované rodičovstvo v Amerike (PPFA). To má objasniť, či organizácia robila obchody s orgánmi a väzivom potratených detičiek. V r. 2015 organizácia pre ochranu života „Center for Medical Progress“ (CMP) zverejnila skryto natočené videá, ktoré podozrenie potvrdzujú.

Rozhodnutie je výsledkom práce vyšetrovacích výborov oboch komôr kongresu USA. Kath.net o videách už raz informoval. Vysielač FOXNews oznámil, že dostal kópiu listu zástupcu ministra spravodlivosti Stephena Boyda. V liste Boyd vyzýva právnický výbor senátu, aby jeho ministerstvu poskytol nespracované originálne podklady.

„To je dlho očakávaná dobrá správa,“ hovorí Abby Johnsonová, ktorá sama pracovala pre Planned Parenthood, no teraz sa angažuje za ochranu života. „Planned Parenthood sa aktívne podieľala na ilegálnej činnosti, keď so ziskom predávala časti telíčok potratených detí. Oklamali ženy, za ktoré údajne bojujú. Zažila som to z prvej ruky, keď som pre tohto potratového giganta pracovala,“ povedala Abby.

Pápež František varuje pred diablom

Vatikán, 13.12.2017 (kath.net) 021 543 – Pápež František naliehavo varoval katolíkov pred každým kontaktom s diablom. Veriaci „by sa nemali rozprávať so satanom“, pretože ten je veľmi inteligentnou, rétoricky oveľa šikovnejšou „osobou“ František to vyhlásil pre katolícky vysielač TV2000. Podľa Františka satan predstavuje „konkrétne zlo“. „Keď začneš so satanom hovoriť, si stratený. On ti pomoce hlavu,“ povedal pápež a dodal: „Človek by mal radšej odtiaľ odísť. Aj kňazom a biskupom satan predstiera učenosť. A ak to včas nezbadáš, tak to zle skončí.“