Írski biskupi odmietajú rušenie sv. omší kvôli druhej vlne Covid-19. Portugalskí biskupi chcú prístupnosť cintorínov na sviatok verných zosnulých

Štyria írski arcibiskupi požiadali o stretnutie s premiérom. Chcú mu vyjadriť nesúhlas so zatvorením kostolov počas druhej vlny koronavírusu.

Zároveň napísali írskemu premiérovi Michaelovi Martinovi otvorený list. Píšu v ňom o sklamaní katolíkov z prístupu vlády a zo zatvorenia kostolov počas druhej vlny pandémie.

Paradoxne sú sv. omše naďalej povolené v Severnom Írsku, ktoré je súčasťou Veľkej Británie a má značnú autonómiu. V tomto regióne sú prísne zákony proti interrupciám, nie sú povolené homosexuálne sobáše a najnovšie tam nie sú zakázané ani katolícke sv. omše. Napriek tomu, že v Severnom Írsku vládne protestantská väčšina, ktorá vždy bojovala proti katolíkom.

Írski arcibiskupi v liste píšu: „Sväté omše nie sú ľubovoľným zhromaždením ľudí, ale hlbokým výrazom toho, čím sme ako Cirkev.“ Označili sv. omšu za „nevyhnutnú duchovnú stravu v týchto ťažkých časoch.“ Zdôraznili, že: „pre veriacich môže byť strata týchto duchovných prostriedkov k životu tiež zdrojom veľkého nepokoja a strachu a môže mať škodlivý vplyv na ich celkové zdravie a rozpoloženie.“

5. októbra írska Národná únia pre verejné zdravie vyhlásila, že vzhľadom na nárast počtu prípadov koronavírusu, majú byť všetky náboženské obrady prenesené na internet a kostoly uzavreté.

BM
Zdroj: Radio Vaticana
https://www.christianitas.sk/irski-biskupi-odmietaju-rusenie-sv-omsi-kvoli-druhej-vlne-covid-19/

Portugalskí biskupi chcú prístupnosť cintorínov na sviatok verných zosnulých

Portugalská biskupská konferencia, pri príležitosti blížiacich sa sviatkov, Všetkých svätých a Pamiatky verných zosnulých, žiada vládu, aby sprístupnila cintoríny pre návštevy veriacich. Podľa biskupov je potrebné zachovať zdravú rovnováhu medzi „príkazmi ministerstva zdravotníctva a rešpektovaním občianskych práv,“ ako uvádzajú v liste adresovanom vláde. „Nie sme chorí len na Covid-19. Nemožnosť vyjadriť konkrétnym spôsobom zármutok a cit k blízkym zosnulým môže vyvolať váženejšie utrpenie a nemoc,“ upozorňujú biskupi.

Biskupi formulovali list ako nótu a nazvali ju Oživenie plameňa nádeje. Žiadajú v ňom vládu, aby najmä 2. novembra neuzatvárala cintoríny. Pripomínajú, že pri zachovaní vládou predpísaných odstupov a ďalších pravidiel, sa dá cintorín bezpečne navštíviť. V Portugalsku sú od marca nastolené prísne sanitárne reštrikcie. Mnoho rodín nemohlo kvôli nim odprevadiť svojich blízkych na poslednej ceste a podľa biskupov to vyvoláva „bolesť duší“.

S veľkou pravdepodobnosťou, budú podobné opatrenia počas sviatkov ešte v platnosti aj na Slovensku. Tak sa už druhé najvýznamnejšie kresťanské sviatky, po Veľkej noci, stanú obeťami štátnych reštrikcií. Ešte chýbajú Vianoce a kruh sa uzavrie. Uvidíme, aké budú výsledky tejto ročnej anabázy, v ktorej prevládol kult zdravia nad úctou k Bohu, pri budúcoročnom sčítaní ľudu.

BM

https://www.christianitas.sk/portugalski-biskupi-chcu-pristupnost-cintorinov-na-sviatok-vernych-zosnulych/