Michelko: Kiskom ocenení Gál, Šimečka a Breiner prerazili dno protislovenskosti

Prezident SR Andrej Kiska pri príležitosti 25. výročia vzniku Slovenskej republiky vyznamenal 25 osobností spoločenského a kultúrneho života. Podobne ako pred rokom, aj teraz vyvolalo ocenenie niektorých z nich najvyššími štátnymi vyznamenaniami protichodné reakcie.

V tejto súvislosti sa skloňujú najmä tri mená. Rad Ľudovíta Štúra I. triedy totiž získali za “mimoriadne zásluhy na rozvoji demokracie a ochranu ľudských práv a slobôd” aj expolitik porevolučnej Verejnosti proti násiliu (VPN) Fedor Gál a publicista Martin M. Šimečka a za “mimoriadne zásluhy o rozvoj v oblasti kultúry” hlava štátu ocenila hudobníka Petra Breinera.

“Pri príležitosti 25. výročia vzniku nezávislej SR dostali ocenenie jej najtvrdší kritici. Fedor Gál fatálne zlyhal, keď ako líder VPN urobil za jediný rok z 29-percentnej strany dvojpercentnú a musel potupne odísť do akože exilu v Prahe. Neviem, za aké zásluhy dnes dostal štátne vyznamenanie, pretože sa o Slovensko ničím nezaslúžil. Akurát začiatkom 90. rokov v maximálnej miere zdiskreditoval federalistickú tvár politiky a mnohých váhajúcich voličov svojou agresívnou a neznášanlivou antislovenskou politikou nahnal do košiara národne orientovaných strán,” reagoval na kontroverzný krok Andreja Kisku politológ Roman Michelko.

“Podal” si aj ďalšieho oceneného Martina M. Šimečku: “Ten sa stal smutne známym aj tým, že začiatkom roka 1993 napísal škandalóznu esej, v ktorej ako spisovateľ dehonestoval slovenský jazyk a označil ju za ‘bačovčinu’ – akýsi nedokonalý a zdegenerovaný jazyk, pričom na druhej strane vyzdvihoval češtinu. Patril medzi ultračechoslovakistických žurnalistov – sotva by sa našiel niekto, kto by väčšmi nežičil slovenskej štátnosti a väčšmi sa snažil, aby prekazil jej vznik.”
Keď reagujú opití vyznamenaní „vlastenci“ – alebo, Pribina a Štúr sa museli 25 krát v hrobe obrátiť
Martin M. Šimečka sa nedávno zviditeľnil verejným priznaním, že je dobrým priateľom amerického finančníka Georgea Sorosa.  Michelko označil za jedného z popredných nepriateľov slovenskej samostatnosti aj umelca a publicistu Petra Breinera. “Po vzniku SR odišiel do Kanady. Navonok to zdôvodňoval protestom proti ‘mečiarizmu’, v skutočnosti odišiel za luxusnejším životom a ani po odchode Mečiara z politiky sa na Slovensko nevrátil. Hoci bol v zahraničí, médiá mu pravidelne dávali na Slovensku priestor na jeho výpady proti Slovenskej republike a jeho predstaviteľom. Patril medzi najagresívnejšie protislovensky vystupujúce osoby, pričom sa často vyjadroval odpudzujúcim ‘fekálnym’ jazykom.

Je autorom azda najhanebnejšieho komentára, aký som kedy v slovenskej žurnalistike čítal. V roku 1999 sa vysmieval novinárom škandalózne internovaným prodzurindovským vedením verejnoprávnej televízie v “koncentráku” na 28. poschodí budovy STV. Napísal, že postihnutým novinárom sa nič nestalo, akurát že majú jazyk žltý od toho, ako ho mali v Mečiarovej riti – to je presný citát. Zrejme už nik hlbšie neprerazil dno politickej kultúry a protislovenskosti, ako Peter Breiner, nik väčšmi nezlyhal v slovenskej politike ako Fedor Gál a nik viac nenávidel a neprijímal suverénnu Slovenskú republiku ako Martin Šimečka.

Ocenenie týchto ľudí najvyššími štátnymi vyznamenaniami prezidentom Kiskom preto považujem za veľmi zlý vtip. Ale na druhej strane sa to dalo predpokladať, keďže je jasné, že o týchto nomináciách rozhodol Kiskov poradca Martin Bútora, ktorého zrejme netreba verejnosti bližšie predstavovať,” uzavrel svoje hodnotenie Michelko.

https://www.hlavnespravy.sk/michelko-kiskom-oceneni-gal-simecka-breiner-prerazili-dno-protislovenskosti/1261042

 

Reakcie čitateľov:

Tak dnes je 25 rokov od vyhlasenia samostatnej Slovenskej republiky. Nik na Slovensku si ani vo sne nepredstavil,ako ju tzv.prezident Kiska znovu opluje. Ano jedna sa o tzv.vyznamenania. Vyznamenat docentov,doktorov,umelcov to je v poriadku. Ale zamerne a naschval vyznamenat ludi,ktori spinili a spinia doteraz Slovensku republiku je nehorazna drzost a provokacia. Si predstavte,ze by v USA na den samostatnosti prezident vyznamenaval Britskych dostojnikov a generalov,ktori bojovali proti G. Washingtonovi a jeho narodnooslobodzovaciemu boju. Nepredstavitelne. Ale na 25 vyrocie vzniku Slovenskej republiky sa to stalo. Prezident vyznamenaval clenov byvalej nechvalne znamej protislovenskej tzv. zhluku cechoslovakistov a inych elementov VPN. Tito ludia spinili Slovensko aj do zahranicia. Tam ich pribuzny s krvavymi paprcami uz vyhlasovali tie somariny o ciernej diere. Neviem si predstavit,ze prezident Izraela by pri vzniku zidovskeho statu vyznamenaval jeho byvalych odporcov,ale aj sucasnych bojovnikov proti Izraelu v palestinskych ghetach. Uz sa mi ani nezda nepredstavitelne,ze by Kiska v buducnosti mohol vyznamenat in memoriam grofa Apolonyho otrasne znameho nicitela Slovenskeho naroda v 19.storoci. Takze dnesnym dnom uz statne vyznamenanie nema ziadnu hodnotu. Po odchode prveho protislovenskeho prezidenta z Prezidentskeho palaca bude treba ozaj riadne vyvetrat a zalozit nove statne vyznamenanie. L. K.

 

Ľuboš Blaha na FB o vyznamenaniach 1.1.2018

Udeliť štátne vyznamenanie Fedorovi Gálovi na 25.výročie vzniku Slovenskej republiky, to je ako keby mne udelili vyznamenanie na počesť 17. novembra 1989 – ten Kiska si fakt robí zo Slovenska dobrý deň. Veď Gál vznik SR od začiatku zurvalo odmietal a dodnes Slovensko neznáša. To je výsmech a sedlačina najhrubšieho zrna. A Šimečka? Ten, čo Slovákov označil za fašistov? To je snáď ešte väčší škandál ako Kocáb a ten organizátor Pohody, čo dostali rad minulý rok… Nedať vyznamenanie nikomu, kto stál pri zrode SR a oceniť tých, čo Slovensko nenávidia, to je symbolika na úrovni Kotlebových šekov na 1488 eur. Je to vyznanie zlomyseľného človeka, ktorý sa nezmieril s tým, že Slovensko má štát,(!?) a denne mu ubližuje. Aj takto trápne a prízemne… Priznám sa, že som pôvodne mal byť na dnešnom slávnostnom večeri, ale na poslednú chvíľu som to zrušil – ja Kiskovi nebudem robiť komparz pri takomto symbolickom zneucťovaní Slovenska. Kiska od rána do večera tára o tom, ako je zlé, že politici rozdeľujú spoločnosť,(!?) a pritom nikto tak škodoradostne a detinsky nerozdeľuje spoločnosť ako práve on.

 

O pánu Kiskovi

Doručené x 10:22 (pred 10 hodinami) komu: Tento pán nám mnohým pokazil radosť z 25 rokov štátnosti i začiatok nového roka. Viacerí sme sa obávali, čo vyvedie, ale to, čo vyrobil, prekročilo prah najpesimistickejších predpokladov. Tento pán pošpinil zásluhy mužov a žien, ktorí sa, každý podľa svojich možností, podieľali pri zakladaní druhej Slovenskej republiky.

Tento pán zneuctil vysoké štátne vyznamenania SR i zásluhy veľkých mužov, podľa ktorých boli nazvané.

Tento pán využil štátny sviatok SR na provokáciu najhrubšieho zrna. Tento pán, ktorý v ten istý deň farizejsky hovoril o existencii zla medzi nami, nás urazil a chcel nás ponížiť.

Tento pán sa nemal stať prezidentom SR, je krivým zrkadlo pre tých, ktorí ho volili.

Tento pán nie je mojím prezidentom, ale nemal by byť ani prezidentom našich občanov. Tento oklamaný dav si až takú potupu nezaslúži. M.S.

 

Vypočujte si Breinera. Ten sa smial z ocenenia, že ani nevedel za čo ho dostal… Gál – pomaličky si pripíše zásluhy za rozdelenie ČSFR, a čo to je rodu vernosť?! Ale vnučka so synom žije už v Tel Avive… Pithart – v ČŔ by mu vyznamenanie nedali a vedia prečo… P. Č.