Video: Odprosujúca adorácia za znesvätené sochy Panny Márie a sv. Bernadety v Marianke

Lurdské jaskyne na Záhorí sa v posledných dňoch stali terčom vandalov
Bratislava 18. januára (TK KBS/Rádio LUMEN) Lurdské jaskyne na Záhorí sa v posledných dňoch stali terčom vandalov. V Marianke zničili sochu svätej Bernadetty a soche znázorňujúcej Pannu Máriu odrezali zopäté ruky.

Podobný prípad sa stal aj v obci Závod pri Malackách. Muž si z jaskyne vo farskom parku odniesol rovnako sochu svätej Bernadetty. Bratia tešitelia z Getsemani, ktorí areál v Marianke spravujú, za tým vidia vyčíňanie zlého. V Závode sa s krádežou náboženského predmetu stretli aj vlani.
Generálneho predstaveného bratov tešiteľov v Marianke Michala Krištofoviča informácia o zničení sochách zaskočila po rannej svätej omši. S odstupom niekoľkých dní sa na udalosť pozerá dvojako. „V Marianke sa koná dosť veľa dobra a tam, kde je dobro, vždy je prítomný zlý duch a z druhej strany vidíme zo strany Pána takú ponuku, viac sa venovať modlitbám,” povedal Rádiu LUMEN.

Tešitelia preto chystajú odprosujúcu pobožnosť, na ktorú pozývajú aj veriacich. „Teraz najbližšiu sobotu po večernej svätej omši okolo siedmej hodiny,” hovorí.

Neznámy páchateľ spôsobil škodu aj farnosti a obci Závod. Z tamojšej lurdskej jaskyne pri kostole ukradol sochu svätej Bernadetty. Zachytila ho pritom obecná kamera, bol jej však otočený chrbtom, preto ho miestni obyvatelia nevedia identifikovať. Starosta Peter Vrablec hovorí, že podobný prípad sa im stal aj pred polrokom. „Takisto nám ukradli takisto sochu, zkraja dediny máme tam svätého … bohužiaľ dnes tam už nie je. Z našej strany je to nepochopiteľné.“

Starosta Peter Vrablec nemyslí, že sa policajtom podarí obe krádeže objasniť. Krajská policajná hovorkyňa v Bratislave Veronika Slamková potvrdila, že krádež v Závode vyšetrujú iba ako priestupok, skutok v Marianke už ako trestný čin. „V prípade preukázania viny hrozí páchateľovi za uvedené konanie trest odňatia slobody až na jeden rok,” uviedla hovorkyňa Slamková.

Bratia tešitelia aj napriek napáchanej škode v rekonštrukcii lurdskej jaskyne pokračujú. Vo vynovenom areáli plánujú osadiť nové väčšie sochy. Informáciu o možnej finančnej podpore zverejnili na stránke bazilikamarianka.sk

https://www.tkkbs.sk/view.php?cisloclanku=20180118038