Pápež hovorí hospodárskemu fóru do svedomia. Cirkvi k Davosu: Odstrániť nukleárne zbrane

Vatikán, 23.01.2018 (KAP) 021 719 – Pápež František vyzval Svetové hospodárske fórum SHF v švajčiarskom Davose k výrazne silnejšiemu úsiliu o viac spravodlivosti a o trvalo udržateľný rozvoj.
Hrozí, že ľudia sa stanú „iba ozubenými kolesami mašinérie, ktorá sa k nim staviam iba ako ku konzumentom“.

 „Akonáhle sa ľudia pre mašinériu už nezdajú užitoční, tak ich bez škrupulí vyhodia,“ napísal v liste Klausovi Schwabovi, zakladateľovi a prezidentovi SHF.

„Je morálnou povinnosťou a zodpovednosťou každého vytvoriť príslušné podmienky, aby každá ľudská osoba mohla dôstojne žiť,“ napomína pápež. „Ak by sa postavili proti ľahostajnosti a „kultúre odhadzovania“, mali by podnikateľské kruhy nesmiernu moc účinne niečo zmeniť. Mohli by zvýšiť produkciu, vytvoriť nové pracovné miesta, dodržiavať zákony na ochranu pracujúcich, bojovať proti korupcii a zasadzovať sa za verejné blaho. Iba skrze pevné rozhodnutie všetkých hospodárskych faktorov môžeme dúfať, že osudu nášho sveta dodáme iné smerovanie. Teraz je správny čas urobiť všetko pre zodpovednosť v oblasti rozvoja ľudstva,“ uviedol František.


Na Svetové hospodárske fórum do Davosu príde do piatku viac ako 3000 účastníkov – 70 hláv štátov a vlád, ako aj 2000 hospodárskych činiteľov. Očakáva sa francúzsky prezident Emmanuel Macron, nemecká kancelárka Angela Merkel aj americký prezident Donald Trump.

 

Cirkvi k Davosu: Odstrániť nukleárne zbrane

Zürich, 22.01.2018 (KAP) 021 718 – Svetová Ekumenická rada cirkví ECC vyzvala delegátov Svetového hospodárskeho fóra, aby sa spoločne vyslovili za celosvetové odstránenie atómových zbraní. Niet „absolútne nijakého morálneho oprávnenia“ pre ich existenciu a riziko ich použitia pre prípadnú chybu, alebo pre nezodpovedného politika je „veľmi reálne““, ako napomína generálny sekretár rady, pastor Olav Fykse Tveit, vo vyhlásení z pondelka. „Je na čase, aby sme spoločne označili za chybu, že atómové zbrane sú kľúčovým faktorom globálneho bezpečnostného režimu.“

Atómové zbrane sa budujú na zničenie celých miest, ich obyvateľov a každej živej bytosti v nich a na zamorenie celého životného prostredia „smrteľným rádioaktívnym dedičstvom na tisícročia“, ako povedal Tveit. Nukleárne zbrane ničia však aj všetko, čo politika, hospodárstvo a občianska spoločnosť vybudovali.

Dohoda o zákaze atómových zbraní dáva štátom „zdravú a dávno naliehavo potrebnú možnosť vytvoriť si nový normatívny, etický a morálny štandard“ proti atómovým zbraniam.
Nemecký jezuita Jörg Alt žiadal globálnu politickú reformu pre blaho globálneho spoločenstva namiesto záujmov niekoľkých ľudí.

„Musíme kapitál znovu urobiť služobníkom ľudí,“ vyhlásil v pondelok v Norimbergu. „Treba tiež napomáhať hospodársku produkciu podľa sociálnych a ekologických kritérií. Kde to nepomôže, treba nazbierať daňami za životné prostredie a od bohatých kapitál, aby sa investoval do verejného blaha. Verejnosť nemá dojem, že v Davose zhromaždená politická elita sa k týmto problémom primeranie stavia. Skôr sú to pokusy „reformičkami a flikovaním zmierniť to najhoršie bez toho, aby si to príliš rozhádzali so ziskuchtivými mocnými svetového poriadku,“ povedal jezuita.

Poukázal aj na štúdiu „Oxfam“, podľa ktorej 42 najbohatších ľudí sveta vlastní toľko ako chudobnejšia polovica svetovej populácie dokopy – 3,7 miliardy ľudí. Táto štúdia nám každoročne pripomína, že globálny svetový hospodársky poriadok sa vymkol k rúk. Z.G.