Otvorený list predsedu AZN predsedovi predstavenstva spotrebného družstva COOP Jednota Slovensko

Vážený pán predseda predstavenstva spotrebného družstva COOP Jednota Slovensko
Aliancia za nedeľu- Slovensko, o.z. oceňuje Vaše rozhodnutie zatvoriť skušobne predajne COOP Jednota Slovensko v Trnavskom kraji, ku ktorému Vás viedla nerentabilita nedeľného predaja, ale aj tá skutočnosť, že práca v nedeľu nie je u zamestnancov atraktívna a veľa pracovníkov preto odchádza, aby mohli tráviť nedeľu so svojími deťmi a v kruhu svojej rodiny.

K podobnému kroku pristúpila aj spoločnosť Mountfield už v roku 2012, ktorá sa tiež rozhodla, z úcty k naším tradíciam, mať predajne v nedeľu zatvorené. Bolo to najmä preto, že nákup záhradnej techniky presunula väčšina zákazníkov na sobotu, lebo tá je pre nich symbolom práce v záhrade. Ukázalo sa, že mať otvorené v nedeľu je aj pre ních nerentabilné. Zistili, že na tržbách sa zníženie prodajných dní zo sedem na šesť vôbec neprejavilo.

Veríme, že toto Vaše rozhodnutie budú nasledovať aj ďaľšie, a to predovšetkým zahraničné supermarkety, ktoré v ich domovských krajinách majú na základe legislatívnych opatrení predajne striktne v nedeľu a počas sviatkov zatvorené. Nepracuje sa ani v iných odvetviach v hospodárstve a zamestnanci majú ďaleko vyššie mzdy ako zamestnanci na rovnaných pozíciach na Slovensku.

AZN aj s aktívnou podporou odborových organizácií združených v COOP Jednota Slovensko v roku 2017 predložila do NR SR petíciu s viac ako 83 000 podpisov občanov SR žiadajúcich prijatie zákona na ochranu nedele. Viaceré politické strany sa už aj v minulosti inšpirovali touto našou iniciativou a podali do NR SR viacero návrhov zákonov na ochranu nedele. Zatiaľ s menšou úspešnosťou. My ale veríme, že NR SR v dohľadnej dobe príjme také legislatívne opatrenia, ktoré zaručia všetkým zamestnancom na Slovensku právo na spravodlivú mzdu, právo na odpočinok po celotýždennej práci ale aj právo na spoločný čas strávený v kruhu svojej rodiny.

Vážení pán predseda predstavenstva spotrebného družstva COOP Jednota Slovensko.

Na prvú marcovú nedeľu (4. 3. 2018) si znovu pripomenieme Európsky deň za voľnu nedeľu, ktorú vyhlásila ESA (European Sunday Alliance). Je na uváženie, či by nebolo dobré spojiť svoje sily a pri tejto príležitosti zorganizovať (aj so spoločnosťou Mountfield, KOZ SR, AZN) nejaké podporné akcie, ako sú: rozdávanie letáčikov, lízatiek, nafukovacích balónikov, plagátov s témou „Európskeho dňa za voľnu nedeľu“. Podobne aj na Slovenský deň za voľnú nedeľu ktorým je 13. máj a vyzvať všetky obchodné reťazce na Slovensku, aby zabezpečili pre všetkých svojích zamestnancov právo na zaslúžený deň odpočinku po celotýždennej práci, tak, ako je to aj v ich domovských krajinách v EÚ.

S kresťanským pozdravom,

Anton Čulen, predseda AZN