Štátne školy v Saudskej Arábii vyučujú nenávisť k neislamským náboženstvám

Saudská Arábia 27. marca (RV) Chvála džihádu, exekúcie odpadlíkom a inovercom i ďalšie obsahy šíriace nenávisť voči iným náboženstvám zostávajú naďalej na stránkach školských učebníc v Saudskej Arábii.

Ako upozorňuje americká Komisia pre dodržiavanie náboženskej slobody vo svete, za posledné roky došlo v tejto veci len k malému pokroku. Vyzýva preto tento moslimský štát k reforme vzdelávacích osnov.

Teoreticky začal reformu už v roku 2005 predchádzajúci kráľ Abdulláh bin Abdul Azizi, ktorý v oblasti vzdelávania urobil zmeny s úmyslom zmenšiť vplyv islamu v školstve a budovať moderný štát. V praxi však – ako potvrdzuje správa komisie – sa po tejto stránke nezmenilo takmer nič.

Nástupca saudského trónu, princ Mohamed bin Salman, počas súčasnej návštevy USA opakovane sľubuje presadenie „modernejšej a otvorenejšej“ formy islamu. Podobne ako na začiatku mesiaca počas pobytu v Londýne deklaroval šírenie medzináboženského dialógu ako jeden z prvkov štátnej reformy.

https://www.tkkbs.sk/view.php?cisloclanku=20180327023

0
0

Vážený priatelia a čitatelia,

        tvorba stránky AZN si vyžaduje veľa práce, času a námahy. Vzrastajú výdavky aj na zabezpečenie správneho chodu web stránky AZN a zabezpečenia pred útokmi hackerov (aj na osobné počítače členov AZN), čo sa prejavuje o.i. aj s problémami spojenými s načítavaním článkov, ktoré nám avizujete.

       Aby sme mohli lepšie zabezpečiť chod web stránky AZN a bezproblémový prístup čitateľov AZN k správnemu otváraniu článkov, potrebujem aj vašu podporu. Podporiť nás môžete zaslaním ľubovoľného príspevku na číslo účtu: IBAN SK05 0200 0000 0012 6606 0056

       Za pochopenie ďakujeme.

      Boh Vás žehnaj,

      Anton Čulen