Mimoriadna správa: Horí ikonická parížska katedrála Notre Dame, padla 300-ročná veža

Známa parížska katedrála Notre Dame horí. Túto ikonu Paríža z neznámych dôvodov zachvátil požiar.

Na snímke horiaci Chrám Matky Božej v Paríži…. „Chrámová opona sa roztrhla vo dvoje odvrchu až dospodku“. Mk 15:38

Ten zachvátil podľa prvotných informácií časť katedrály, ktorá je momentálne v prestavbe. Oheň zasiahol obe veže katedrály, no údajne sa hasičom podarilo požiar dostať pod kontrolu

Zábery zverejnené na sociálnych sieťach zachytávajú plamene a veľké kúdoly dymu, vychádzajúce zo strechy 850-ročného gotického Chrámu Matky Božej v centre Paríža, ktorý je jednou z najnavštevovanejších historických pamiatok v Európe.

Výstavba dnešnej katedrály trvala od roku 1163 do roku 1345, začiatok sa datuje za panovania Ľudovíta VII. V 19. storočí bola rekonštruovaná.

Parížska starostka Anne Hidalgová opísala požiar ako “hroznú” udalosť. Zároveň vyzvala ľudí na mieste, aby rešpektovali ohraničenie, ktoré postavili hasiči, aby zaistili ich bezpečnosť.

Možná príčina požiaru zatiaľ nie je známa. Jedna z veží katedrály však momentálne prechádza nákladnou generálnou rekonštrukciou, ktorou sa odstraňujú škody spôsobené vekom, počasím i znečistením ovzdušia.

Minulý rok katolícka Cirkev vo Francúzsku začala urgentne vyzývať ľudí a organizácie, aby prispeli na záchranu katedrály, ktorá už vtedy bola na pokraji zrútenia.

Symbolika?

V jeseni roku 1205 prehovoril v zjavení Ježiš ku sv. Františkovi, ktorý sa modlil v kostolíku San Damiano v Assisi počas toho, ako opravoval byzantský kríž. František vtedy trikrát jasne počul nasledujúce slová: “František, choď a oprav moju Cirkev, ktorá, ako vidíš, padá ako zrúcanina.”

20:20 300-ročná veža katedrály, na ktorej prebiehali rekonštrukcie, sa už úplne zrútila.

https://www.hlavnespravy.sk/hori-ikonicka-parizska-katedrala-notre-dame/1729431