Dvojaký kilometer? Kuffovi zakázali politicky sa angažovať. Bezák otvorene podporuje kandidáta strany Progresívne Slovensko. Podľa hovorcu KBS em. arc. Bezák nie je členom KBS. Otec národa M. Kuffa podľa hovorcu KBS zrejme členom KBS je

Napriek tomu, že biskupi prednedávnom zverejnili stanovisko, v ktorom vyzývajú klérikov, aby sa nijako neangažovali v politike a nepodporovali žiadne politické strany, čím narážali hlavne na farára Martiana Kuffu, bývalý arcibiskup Róbert Bezák najnovšie podporil kandidáta strany Progresívne Slovensko, Miroslava Kocúra. Bude to KBS nejako riešiť?

Podľa hovorcu KBS je zrejme Otec národa Vdp. M. Kuffa členom KBS! Dostali sme (redakcia HS) od neho krátke stanovisko: „Mons. Bezák nie je členom KBS. V mojej kompetencii nie je vyjadrovať sa k jeho činnosti.“

Bratislavský arcibiskup metropolita a predseda Konferencie biskupov Slovenska Mons. Stanislav Zvolenský a spišský biskup Mons. Štefan Sečka zverejnili v novembri stanovisko k otázke politického angažovania klerikov:

„Angažovanie sa v politických stranách, hoci prostredníctvom druhých osôb, nie je primerané kňazskému stavu. Úlohou kňaza je byť otcom všetkých veriacich, nie vodcom tých, ktorí sa hlásia k určitej strane.

Ak v spoločnosti vznikne presvedčenie, že niektorý z kňazov, aj keď z úzadia, ovláda politickú stranu, je nevyhnutné, aby všetky svoje aktivity v tomto smere bezodkladne ukončil.

Toto stanovisko sa v aktuálnych okolnostiach týka otca Mariána Kuffu, ale vo všeobecnosti aj každého klerika, ktorý by sa angažoval v činnosti alebo verejnej propagácii politických strán,“ napísal dvaja arcibiskupi.

Reagovali tak po zverejnenom článku na liberálno-kresťanskom portáli Postoj.sk , v ktorom značne dezorientovaný novinár napísal, že kňaz Marian Kuffa ovláda stranu KDŽP – Aliancia za Slovensko, ktorá kandiduje vo voľbách na kandidátke Kotlebovej strany ĽSNS.

Marianovi Kufovi dokonca spišský biskup zakázal vystúpiť na nedávnom modlitebnom zhromaždení za odmietnutie Istanbulského dohovoru, ktorého skrytým cieľom je zaviesť nebezpečnú Gender ideológiu do právneho systému Slovenskej republiky, zo strachu, že sa toto podujatie spolitizuje. Pritom Marián Kuffa je najhlasnejším hlasom cirkvi proti prijatiu tejto škodlivej ideológie, a keby nie jeho aktivít, už je dávno prijatá a celá spoločnosť, nie len cirkev a veriaci, má problém. Biskup Sečka dokonca následne zakázal farárovi Kuffovi vystupovať kdekoľvek mimo Spišskej diecézy.

Vzhľadom na priebeh modlitbového stretnutia, na ktoré Biskup Sečka zakázal jeho iniciátorovi účasť, keď sa podujatia síce zúčastnili mnohí politici, v čom sa im nedalo zabrániť, no i napriek tomu sa o podujatí nedá hovoriť ako o spolitizovanom, sa postup biskupa javí ako zbytočne opatrný.

Je členom KBS aj predseda AZN? Žiadosť o stanovisko hovorcu KBS k hanobeniu Sedembolestnej Panny Márie, Patrónky Slovenska na kontroverznej reklame na “transgender” Hell-o-queen 2019

Na druhej strane tu máme emeritného arcibiskupa Róberta Bezáka, ktorý otvorene podporuje politikov z ultraliberálnej strany Progresívne Slovensko. Pred prezidentskými voľbami podporil Zuzanu Čaputovú, teraz sa objavil na videu kandidáta Progresívneho Slovenska, Miroslava Kocúra.

„Miroslav Kocúr je pre mňa človekom, ktorý sa nevzdal, nerezignoval, neodtiahol sa. Takže má moju dôveru,“ hovorí Bezák v propagačnom videu a pokračuje : „ Miroslav Kocúr mi príde ako dobrý partner pre život, pre rozhovor.“

Spoločne s Bezákom v spomínanom videu vystupuje aj herečka a bývalá politička Magda Vašáryová, ktorá je známa svojim pozitívnym vzťahom k prijímaniu imigramtov a „preslávila“ sa svojim výrokom , že politici v otázke migrácie by mali ísť proti väčšinovej mienke ľudí.

Je zaujímavé, že v prípade Róberta Bezáka je cirkev ticho a nespisuje žiadne stanoviská voči takémuto konaniu bývalého arcibiskupa. „Navyše je to šokujúce z toho dôvodu, že Bezák podporuje človeka, ktorý obvinil niektorých katolíckych kňazov zo sexuálneho zneužívania. V tejto veci začala polícia v apríli 2019 trestné stíhanie voči Kocúrovi za rozhovor v Denníku N s nadpisom „Teológ Kocúr: Viem o slovenskom biskupovi, ktorý tiež sexuálne zneužíval deti“ s podtitulom „Klonovanie monštier, ktoré raz budú páchať zlo na bezbranných, v cirkvi pokračuje,“ v ktorom bez dôkazov obvinil biskupa Chautura zo sexuálneho zneužívania.

O stanovisko k tejto situácii sme požiadali aj hovorcu Konferencie biskupov Slovenska. Dostali sme od neho krátke stanovisko: „Mons. Bezák nie je členom KBS. V mojej kompetencii nie je vyjadrovať sa k jeho činnosti.“

Samuel Gdovin

https://www.hlavnespravy.sk/dvojaky-kilometer-kuffovi-zakazali-politicky-sa-angazovat-bezak-otvorene-podporuje-kandidata-strany-progresivne-slovensko/2053722