Biskup Andrej Imrich: Pán Boh nám dáva najavo, že je možné zatvoriť supermarkety nielen v nedeľu, ale dokonca aj v pracovný deň. Že zdravie nemusí byť samozrejmosťou a možnosť nedeľnej svätej omše tak isto

Pán Boh nám dáva najavo, že je možné zatvoriť supermarkety nielen v nedeľu, ale dokonca aj v pracovný deň

List biskupa priateľovi. S jedným sa dá súhlasiť, že zatvorenie kostolov je pre nás veľkou ranou. 
Vynášať definitívne súdy v tejto tak rýchlo sa meniacej situácii by bolo naozaj predčasné. Pri toľkých nejasnostiach, ktoré epidémia prináša, sa môže každý z nás mýliť.

Môžu sa mýliť lekári aj hygienici, pod ich vplyvom všetci ostatní, predstavitelia štátu, biskupi, ale i každý jeden z nás. Každú hodinu nastáva nová situácia, s ktorou sa nepočítalo. Opatrenia podľa našich znalostí a možnosti sa musia robiť aj za cenu, že sa môžeme mýliť. Preto osobne chcem byť zdržanlivý v posudzovaní tých, ktorí majú na pleciach zodpovednosť.

Predstavujem si situáciu, že som v plnom kostole a viem, že za mnou sedí človek, ktorý bol na lyžovačke v Taliansku. A ten človek kašle, kýcha, alebo len oduševnene spieva, že cítim na krku jeho dych. Možno by som mu sám poradil, aby bol zodpovedný k nám ostatným a radšej zostal doma, lebo čo ak je nositeľom koronavírusu.

Pri dnešnom pohybe ľudí, keď všetci používame ten istý vozík v supermarkete, tie isté kľučky na dverách, môže už byť každý z nás nositeľom koronavírusu a ani o tom nevieme.

Toho, kto kašle ani sám Noldin neposiela v nedeľu na svätú omšu, aby nevyrušoval, neznervózňoval iných a nešíril nákazu a to bol predsa zodpovedný a Cirkvou rešpektovaný moralista (H. Noldin 1838–1922 – veľmi významný profesor katolíckej morálky v Innsbrucku).

A ak mala mamička v požehnanom stave rozumný predpoklad, že jej bude na svätej omši nevoľno, Noldin jej to tiež zohľadnil, že nemusí sa jej v nedeľu zúčastniť. To, že dnes je ešte to, či tamto otvorené, už za pár hodín nemusí byť pravdou. Preto nám treba s pokorou veci sledovať a podľa možnosti predčasne nesúdiť, lebo nemáme možnosť do všetkého pravdivo vidieť.

Veriaci človek, ktorý miluje Boha, vie, že aj v týchto okolnostiach tretí Boží príkaz platí a istotne prežije nedeľu podľa svojich možností tak, aby sviatočný deň zachoval, hoci nebude prítomný na svätej omši. Toto nás Cirkev stále učí.

Boh nám dáva najavo, že zdravie nemusí byť samozrejmosťou a možnosť nedeľnej svätej omše tak isto. Treba nám vrúcne Bohu ďakovať, ak sme doposiaľ boli zdraví a ak sme mali možnosť byť na svätej omši v nedeľu. S prekvapením sledujem, aké množstvo našich ľudí chodí na lyžovačku do Talianska, ktovie koľkí z nich tam majú záujem o svätú omšu. Pán Boh nám dáva najavo, že je možné zatvoriť supermarkety nielen v nedeľu, ale dokonca aj v pracovný deň.
Ešte si treba klásť aj otázku, čo nám tým všetkým chce Pán Boh povedať ?

Nech nám je Pán milostivý.
+ Biskup Andrej Imrich

https://modlitba.sk/?p=15900