Kristova socha nájdená bez hlavy po najnovších útokoch na katolícke sochy. Miamský arcibiskup pre políciu vyjadril, že znesvätenie Kristovej sochy by sa malo považovať za akt nenávisti voči Cirkvi a viere

V reakcii na posledný útok sa miamský arcibiskup pre políciu vyjadril, že znesvätenie Kristovej sochy by sa malo považovať za akt nenávisti voči Cirkvi a viere.

Nedávne série útokov na cirkevné budovy a majetok pokračujú. Vo farnosti Miami na Floride bola nájdená zvrhnutá socha Krista bez hlavy. V meste Colorado Springs zase našli sochu Panny Márie natretú červenou farbou.

V posledných týždňoch sme boli svedkami pokračujúcej série činov vandalizmu a ničenia katolíckych kostolov naprieč Spojenými štátmi vrátane podpaľačstva, dekapitácie a graffiti. Ale zatiaľ čo niektoré incidenty boli zachytené na kameru, vo väčšine prípadov je ešte potrebné odhaliť páchateľov a ich motív.

V reakcii na posledný útok sa miamský arcibiskup pre políciu vyjadril, že znesvätenie Kristovej sochy by sa malo považovať za akt nenávisti voči Cirkvi a viere.

„Neskorý utorkový večer 14. júla alebo skoro v stredu ráno 15. júla bola znesvätená socha Ježiša Krista: Dobrého pastiera; Ježišova hlava bola oddelená od tela,“ uviedla pre redakciu CNA Mary Ross Agosta, riaditeľka pre komunikáciu Miamskej arcidiecézy.

„Socha sa nachádzala pred kostolom nesúcim rovnaké meno v okrsku Miami-Dade. Polícia bola upovedomená a arcibiskup Thomas Wenski žiada, aby sa prípad vyšetroval ako zločin z nenávisti,“ dodala riaditeľka pre komunikáciu.

V stredu ráno bola socha nájdená prevrátená a bez hlavy. Otec Edvaldo DaSilva, farský vikár kostola, povedal miestnym médiám, že neverí, že by mohlo ísť o náhodu, pretože so skrutkami podstavca bolo manipulované.

„Museli mať silné ruky, aby ich odstránili,“ uviedol otec DaSilva pre médiá. „Keď vidím, čo sa deje v našej krajine, predpokladám (že to bolo úmyselné), ale nemáme 100% istotu.“

Otec DaSilva povedal, že sa modlí za toho, kto znesvätil sochu.

„Ako kresťanské spoločenstvo sa modlíme za tých, ktorí to urobili, aby im Pán mohol odpustiť a daroval im obrátenie,“ uviedol DaSilva.

V súčasnosti sa preverujú kamery z farnosti, či je vandalizmus zachytený na páske.

Pri bývalom podstavci sochy je dnes transparent umiestnený farníkmi, na ktorom je uvedené: „BOH vyhrá nad zlom“.

Počas utorkovej noci bola posprejovaná červenou farbou aj socha Panny Márie v Katedrále sv. Márie v Colorado Springs. Vandal alebo vandali zafarbili kríž sochy a zrejme aj nechty na nohách.

Otec David Price, rektor katedrály, miestnym médiám odkázal, že škoda „vyzerá skôr ako graffiti než čokoľvek iné“ a dodal, že vandal napísal slovo „redrum“ na podstavec sochy.

„Redrum“, čo odzadu znamená „murder“ (vražda), je odkazom na román Stephena Kinga z roku 1977 „Žiarenie“.

Otec Price uviedol, že socha už bola predtým poškodená a mesto ju očistilo.

Utorkové incidenty nadväzujú na víkend, kedy sa odohrali podobné činy.

V skorých ranných hodinách v sobotu bola v Tennessee nájdená socha Blahoslavenej matky bez hlavy. V Bostone bola zasa podpálená socha Márie a v Brooklyne bola jej socha posprejovaná slovom „IDOL“ (modla).

V ten istý víkend bola podpálená farnosť Ocala na Floride a aj 249-ročná kalifornská misia založená sv. Juniperom Serrom. Z floridského požiaru bol obvinený jeden muž a oheň v Kalifornii je vyšetrovaný ako podpaľačstvo.

V posledných týždňoch protestanti strhli alebo poškodili katolícke náboženské sochy v Kalifornii, Missouri a na ďalších miestach, vrátane niekoľkých sôch sv. Junipera Serru.

Zatiaľ čo niektoré útoky na sochy, najmä v Kalifornii, boli spáchané na verejnosti veľkými skupinami s jasnou politickou príslušnosťou, páchatelia iných činov, vrátané tých na obrazy Panny Márie a Krista, neboli identifikovaní.

Milko Kostovič

https://www.lifenews.sk/31883/kristova-socha-najdena-bez-hlavy-po-najnovsich-utokoch-na-katolicke-sochy

0
0

Vážený priatelia a čitatelia,

        tvorba stránky AZN si vyžaduje veľa práce, času a námahy. Vzrastajú výdavky aj na zabezpečenie správneho chodu web stránky AZN a zabezpečenia pred útokmi hackerov (aj na osobné počítače členov AZN), čo sa prejavuje o.i. aj s problémami spojenými s načítavaním článkov, ktoré nám avizujete.

       Aby sme mohli lepšie zabezpečiť chod web stránky AZN a bezproblémový prístup čitateľov AZN k správnemu otváraniu článkov, potrebujem aj vašu podporu. Podporiť nás môžete zaslaním ľubovoľného príspevku na číslo účtu: IBAN SK05 0200 0000 0012 6606 0056

       Za pochopenie ďakujeme.

      Boh Vás žehnaj,

      Anton Čulen