Rakúsko: Zákaz burky aj Koránu. + Nemecko: Biskupi striktne proti „manželstvu pre všetkých“

Viedeň, 29.3.2017 (kath.net) 020 407 – Na rozsiahlom integračnom programe sa dohodla v utorok rakúska červeno-čierna vláda vo Viedni. Ženy majú zakázané nosiť na verejnosti úplne zahalenie – burku – a porušenie zákazu sa bude trestať pokutou 150 eur.

Rozhodujúce kritérium je očividné – tvár musí zostať nezahalená. Okrem toho sa zakazujú akcie rozdávania Koránu. Štátna sekretárka Muna Duzdarová z SPÖ to ocenila: „V Rakúsku sa začína nová éra integračnej politiky.“
Minister pre zahraničie a integráciu Sebastián Kurz (ÖVP) označil nosenie burky a akcie rozdávania Koránu salafistami ako „symboly anti-spoločnosti“.
Nový integračný program predpokladá povinný integračný rok pre uznaných utečencov a azylantov s dobrou perspektívou integrovania. V tomto čase majú navštevovať špeciálne kurzy nemčiny a sprostredkovania našich hodnôt. Okrem toho sa určuje, že azylanti môžu byť povolaní k neplatenej verejnoprospešnej práci. Kto odmietne, tomu sa strhnú peniaze z jeho minimálneho príspevku. Migranti budú tiež môcť začať pracovať už skôr. Minister Kurz k tomu povedal: „Iba tak si môžu títo ľudia získať rešpekt väčšinovej spoločnosti.“

 

Nemecko: Biskupi striktne proti „manželstvu pre všetkých“

Mníchov-Berlín, 28.3.2017 (KAP/KNA) 020 405 – Nemeckí socialisti strany SPD narážajú svojimi plánmi zaviesť „manželstvo pre všetkých“ na zreteľný odpor katolíckej cirkvi.
„Nemeckí biskupi sa vyslovujú proti otvoreniu manželstva pre partnerstvá rovnakých pohlaví. Zdieľajú ústavno-právne výhrady, ktoré sa stavajú proti zákonu zavádzajúcemu manželstvo pre všetkých,“ povedal arcibiskup Heiner Koch, predseda Komisie pre manželstvo a rodinu pri Biskupskej konferencii Nemecka pre noviny „Passauer Neue Presse“ zo stredy.
„Z hľadiska biskupov je jasný rozdiel medzi registrovanými partnerstvami a manželstvom. Na rozdiel od manželstva, nemôže registrované partnerstvo priviesť na svet deti. V tomto zmysle aj pápež František v ‘Amoris laetitia’ stanovil, že partnerstvá osôb rovnakého pohlavia nemožno proste dať na roveň manželstvu, lebo im je neprístupné odovzdávanie života, ktoré zabezpečuje budúcnosť spoločnosti,“ povedal berlínsky arcibiskup Koch.
V minulých rokoch nemeckí zákonodarcovia homosexuálne páry žijúce v registrovanom partnerstve v niektorých právach a povinnostiach krok za krokom zrovnoprávňovali s manželmi. No naďalej im napríklad nie je dovolené spoločne si adoptovať dieťa. SPD chce teraz ešte pred voľbami presadiť „manželstvo pre všetkých“ a predložiť príslušný návrh zákona. Koaličný výbor sa témou zaoberá v stredu, no téma je veľmi sporná, pretože CDU a CSU sú proti úplnému zrovnoprávneniu s manželstvom.
„Dúfam, že CDU a CSU konečne preskočia svoj tieň. V manželstve nesmie ísť o príslušnosť k pohlaviu, ale iba o to, či partneri uzavrú trvalý zväzok a chcú prebrať za seba zodpovednosť,“ vyhlásil šéf frakcie SPD Thomas Oppermann v utorok pre noviny „Funke“.
Podporu dostal od Strany zelených, ktorá SPD vyzvala, aby to teraz dôkladne vyriešila. Politik zelených Volker Beck vyhlásil, že za zrovnoprávnenie hovorí vraj široký konsenzus v parlamente, v spolkovej rade aj medzi obyvateľstvom a dodal: „Iba večne včerajší v stranách CDU a CSU sa uzatvárajú a sú proti rovnakým právam na rovnakú lásku.“
No Volker Kauder z frakcie CDU v parlamente vyhlásil: „Manželstvo pozostáva z muža a ženy. To predpokladá aj ústava. Krátko pred voľbami sa touto témou nebudeme zaoberať.“
No aj v CDU sú hlasy za úplné zrovnoprávnenie partnerstiev s manželstvom, ako poslanec CDU Štefan Kaufmann, ktorý sám žije v registrovanom partnerstve.

 

 

Rakúsko: Kalvária v Eisenstadte sa reštauruje

Eisenstadt, 28.03.2017 (KAP) 020 406 – Sanácia Kalvárie v Eisenstadte pokračuje. V r. 2015 farská rada schválila koncepciu plánu sanácie „Hora Kalvárie 2020“. Náklady majú dosiahnuť 1,2 milióna eur. V pondelok vrátili 18 renovovaných anjelov na ich miesta, ako informovala agentúra APA: „Sanačné práce sú profesionálne a bez nehody,“ ako povedal prepošt farár Wilhelm Ringhofer. Pritom je sanácia ekonomicky aj tehcnicky veľkou výzvou.
V r. 2015 zrenovovali najprv Kaplnku kríža na vrchole Kalvárie a vyčistili odtoky vody. Minulý rok sa začali práce na južnej strane Kalvárie. Opravili sa poškodenia medzi Kaplnkou kríža a Milostivou kaplnkou. V r. 2017 sa plánuje renovácia severnej strany Kalvárie. Odmontovali aj Ďalších 20 anjelov na reštaurovanie.
Práce financuje mesto Eisenstadt, kraj Burgenland, Úrad kancelára, Pamiatkový úrad, ale aj podnikatelia a súkromné osoby. A prispieva aj samotná fara. Dôležitý prínos prišiel aj od spolku „Priatelia Haydnovho kostola“.

 

Základný kameň položili v r. 1701
Kalvária postavená začiatkom 18. storočia pri Haydnovom kostole v Eisenstadte priťahuje tisíce pútnikov ročne. V r. 1701 knieža Pavol Esterházy dal postaviť na kopčeku – vtedy ešte mimo mesta – pri zámockej kaplnke Kalváriu. Základný kameň položili 22.9.1701. Práce viedol františkán Felix Niering. V r. 1707 dokončená a posvätená Kalvária mala 10 kaplniek, 18 oltárov, množstvo výklenkov, schodov, jaskýň a chodieb z tufového kameňa a dokonca aj „Sväté schody“. Viac ako 200 barokových sôch v nadživotnej veľkosti prezentujú príbeh umučenia Ježiša na 33 zastaveniach.
Čoskoro sa tu objavil veľký prúd pútnikov, čo si vyžiadalo postavenie kostola – neskoršieho Haydnovho kostola. Základný kameň položili už v r. 1715 a na stavebné práce znova zviezli časť vŕšku Kalvárie a prestavali ju. Z nedostatku miesta museli zrušiť niektoré z 33 zastavení – dnes je ich 20 – a „Svätý hrob“ dostal iné miesto.
V r. 1744 postavili Milostivú kaplnku – dnešnú vstupnú halu:
V sobotu, 8. apríla, Kalváriu po zimnej prestávke znovu otvoria. Cez Veľký týždeň bude vstup zdarma. Otvorená je denne od 9. do 17. hod. do 31. októbra.

Tento obsah bol zaradený v Domáce, Slovania, Správy, Zahraničné, Zo života Cirkvi. Zálohujte si trvalý odkaz.