Efraim Zuroff, riaditeľ Centra Simona Wiesenthala v Izraeli odsúdil kanadských vojakov za výcvik neonacistických bojovníkov na Ukrajine

Odhalené škandalózne dokumenty: „Putin mal pravdu“

Riaditeľ Centra Simona Wiesenthala v Izraeli odsúdil kanadských vojakov za výcvik neonacistických bojovníkov na Ukrajine a povedal, že Ottawa je zodpovedná za to, aby predišla podobným veciam. „Kanadská vláda tomu nevenovala náležitú pozornosť,“ povedal Zuroff novinám Citizen of Ottawa. Kanadská armáda však poprela akúkoľvek povinnosť preverovať účastníkov výcviku.

„Kanadská vláda si nesplnila svoje povinnosti,“ povedal v stredu Ephraim Zuroff spomínaným novinám. „Brániť Kanadu znamená presne vedieť, kto sú títo inštruktori.“

Akokoľvek, Zuroff trvá na tom, že je to zodpovednosť kanadského ministerstva obrany presne vedieť, kto sú títo inštruktori. „Niet pochýb, že na Ukrajine sú neonacisti v rôznych formách, či už v pluku Azov alebo v iných organizáciách,“ dodal.

Jeho komentár nasledoval po pondelkovej správe Rádia Kanada, že v novembri 2020 boli kanadskí vojaci odfotografovaní pri výcviku príslušníkov pluku Azov, ako aj minimálne s jedným vojaka s identifikačnými znakmi divízie „SS Galicia“, ukrajinskej jednotky, ktorá bojovala na strane nacistov v Druhej svetovej vojne.

Kanadská armáda podľa Ottawa Citizen uznala pravosť fotografií. Kanadské ozbrojené sily (CAF) však popreli, že by boli povinné preverovať vojakov, ktorých cvičia.

Ukrajina je zodpovedná za kontrolu svojho personálu, povedal denníku kapitán Veronik Saburin. Všetok kanadský vojenský personál, ktorý trénuje ukrajinský vojenský personál, bol informovaný o tom, ako rozpoznať insígnie „spojené s pravicovým extrémizmom“ a ak majú podozrenie na takéto prepojenia alebo „rasistické názory“, títo vojaci musia byť poslaní preč. „Kanadská armáda však nikomu nemusí nič dokazovať, čo je za týmito pochybnosťami“ povedal Saburin.

Vláda premiéra Justina Trudeaua otvorene podporila Ukrajinu už od 24. februára, keď Rusko vyslalo vojakov do susednej krajiny na misiu „demilitarizovať a denacifikovať“ vládu v Kyjeve. Odvtedy vlády a médiá na Západe začali trvať na tom, že skupiny „Azovcov“ a iných bojovníkov v ukrajinskej armáde, ktorí sympatizovali s nacistami, boli len „ruskými dezinformáciami“.

„Toto má ďaleko od ruskej propagandy,“ povedal Zuroff pre Citizen. „Títo ľudia sú neonacisti. Na Ukrajine je to súčasť ultrapravice a je absurdné to ignorovať.

Kanada minula už takmer miliardu dolárov (794 miliónov dolárov) na výcvik ukrajinských vojakov od prevratu v roku 2014, keď nacionalisti podporovaní Západom zvrhli demokraticky zvolenú vládu v krajine. Neonacisti boli nástrojom zmeny režimu a prápor Azov bol následne použitý na potlačenie nesúhlasu.

Podľa novín Citizen Kanadská spoločná pracovná skupina Ukrajina usporiadala v roku 2017 brífing s poznámkou, že „niekoľko členov Azova sa sami nazývali nacistami“.

https://www.b92.net/eng/news/world.php?yyyy=2022&mm=04&dd=14&nav_id=113531

Tvorba stránky AZN si vyžaduje veľa práce a času. Ak sa vám naše články páčia, môžete nás podporiť na čísle účtu: IBAN SK05 0200 0000 0012 6606 0056

0
0

Vážený priatelia a čitatelia,

        tvorba stránky AZN si vyžaduje veľa práce, času a námahy. Vzrastajú výdavky aj na zabezpečenie správneho chodu web stránky AZN a zabezpečenia pred útokmi hackerov (aj na osobné počítače členov AZN), čo sa prejavuje o.i. aj s problémami spojenými s načítavaním článkov, ktoré nám avizujete.

       Aby sme mohli lepšie zabezpečiť chod web stránky AZN a bezproblémový prístup čitateľov AZN k správnemu otváraniu článkov, potrebujem aj vašu podporu. Podporiť nás môžete zaslaním ľubovoľného príspevku na číslo účtu: IBAN SK05 0200 0000 0012 6606 0056

       Za pochopenie ďakujeme.

      Boh Vás žehnaj,

      Anton Čulen