Výskumníci z Texaskej univerzity v Austine predstavili systém, ktorý využíva umelú inteligenciu na transformáciu mozgovej aktivity človeka do písaných slov.
Tím vedcov pod vedením doktoranda informatiky Jerryho Tanga a docenta Alexa Hutha použil model podobný tomu, ktorý slúži ako základ ChatGPT, na premenu mozgovej aktivity uvoľnenej pri „počúvaní príbehu alebo tichej predstave rozprávania príbehu“ na „súvislý prúd textu“. Na rozdiel od iných riešení systém, ktorý výskumníci nazývajú „sémantický dekodér“, nepotrebuje chirurgické implantáty a je úplne neinvazívny.
„Je to skutočný skok vpred v porovnaní s tým, čo sa robilo doteraz, čo sú zvyčajne jednotlivé slová alebo krátke vety,“ uviedol Huth v tlačovej správe. „Získavame model na dekódovanie súvislého jazyka na dlhší čas s komplikovanými myšlienkami.“
Dekodér sa učí prekladať myšlienky jednotlivca počas počúvania podcastov a systém súčasne meria aktivitu mozgu pomocou skenera fMRI. Dekodér potom vytvára text, ktorý má odrážať zamýšľaný význam myšlienok jednotlivca, a nie doslovný prepis presných slov, ktoré vstupujú do mozgu jednotlivca. V jednom takomto príklade dekodér uviedol, že účastník počúval hovorcu, ktorý povedal „ešte sa ani nezačala učiť šoférovať“, pričom účastník v skutočnosti počul „ešte nemám vodičský preukaz“.
Výskumníci dodali, že systém, ktorý bol opísaný v nedávnej štúdii uverejnenej v časopise Nature Neuroscience, nedokázal dekódovať slová účastníkov, ktorí systém dobrovoľne netrénovali alebo ktorí sa zámerne snažili systému vzdorovať. „Veľmi vážne berieme obavy, že by sa mohol použiť na zlé účely, a pracovali sme na tom, aby sme tomu zabránili,“ komentoval Tang. „Chceme sa uistiť, že ľudia používajú tieto typy technológií len vtedy, keď chcú a že im to pomáha.“
Systém má význam pre obete mŕtvice a iných jednotlivcov, ktorí sú pri vedomí, ale nie sú schopní fyzicky hovoriť, hoci súčasná verzia sa spolieha na prístroj fMRI, a preto je nepraktická na použitie mimo laboratória.
Popredné korporácie a investori v uplynulých mesiacoch vložili značné finančné prostriedky do vývoja nástrojov umelej inteligencie určených pre spotrebiteľské produkty a obchodné riešenia. Spoločnosť Microsoft, ktorá investovala miliardy dolárov do tvorcu systému ChatGPT OpenAI, oznámila, že tento systém bude začlenený do vyhľadávača Bing a internetového prehliadača Edge, čo používateľom umožní ľahšie vyhľadávať informácie. Podobne aj spoločnosť Google odhalila, že do jej vyhľadávača bude čoskoro pridaná experimentálna konverzačná služba AI Bard.
Štúdia o sémantickom dekodéri bola zverejnená v čase, keď lekárski výskumníci v Spojenom kráľovstve predstavili nástroj AI, ktorý dokáže zlepšiť predpovede toho, či sa z uzliny vyvinie rakovina, čím pomáha lekárom identifikovať ochorenie oveľa skôr ako súčasné metódy.
https://www.dailywire.com/news/scientists-unveil-ai-that-can-turn-thoughts-into-written-text