Minulý týždeň sa nám udalosti valili ako nespútané lavína. Napriek tomu si vyberiem len dve udalosti, o ktorých si myslím, že ich nie je možné obísť mlčaním, píše 8.diel glosovania týždenných udalostí Anton Hrnko.
Predovšetkým by som pohovoril o odhalení súsošia ssv. Cyrila, Metoda a Gorazda. Aby sme pochopili celú skutočnosť, nemožno obísť minulý vývin okolo neho.
Ako už bolo niekoľkokrát povedané s myšlienkou prišli roku 2012 Matica slovenská a Konferencia biskupov Slovenska. Vypísali riadnu súťaž, do ktorej sa prihlásilo, myslím si, vyše dvadsať autorov. Súťaž vyhodnocovala odborná komisia a vybrala dielo ak. mal. A. Gábrika. To dielo ponúkli mestu Bratislava, ktoré ho odmietlo.
Ak si niekto myslí, že kvôli nedostatočnej umeleckej hodnoty, tak je veľmi na omyle. Odmietli ho predovšetkým kvôli námetu: V ich predstavách predsa Slováci nemajú dejiny a pripomínať, že to je ináč, je u progresívcov zločin.
Aj mesto malo “odbornú” komisiu, ktoré sochu odmietlo z nedostatku “umeleckého spracovania”. Najväčšou kuriozitou tejto novej komisie bolo, že hlavná architektka BA Konrádová, ktorá v komisii KBS a MS hlasovala za uvedené dielo, po poučení progresívnymi silami už hlasovala proti. Aj to svedčí o vysokej “odbornosti” odbornej komisie.
Nielen knihy, aj sochy majú svoje osudy. Po nástupe B. Kollára do funkcie predsedu NR SR som ho oboznámil s osudom zabudnutého projektu a on sa ho ujal. Keď tu bol pred dvoma rokmi pápež, predseda parlamentu mu predstavil model súsošia, ktorým bol Svätý otec František nadšený. Pravdepodobne nedosahuje v estetika také veľosoby ako Bartošová, Snopko alebo R. Sikora. Vtedy aj zaväzoval B. Kollára, aby dielo dokončil a dal mu pápežské požehnania.
Išli dni od stá do stá a dielo, ktoré nikto netajil, v burine nezarástlo, len sa o ňom veľa nehovorilo. Progresívni “milovníci” umenia si ho všimli, až keď stálo na hradnom návrší. Hľadeli naň ako vyorané myši. Avšak ako hovorí slovenské príslovie, kde čert nemôže uškodiť, aspoň zasmradí.
Pôvodne sme chceli súsošie odhaliť na sviatok ssv. Cyrila a Metoda 5. júla t. r. KBS nás však poprosila, aby sme to preložili na 15. septembra, lebo vtedy príde štátny sekretár Vatikánu P. Parolin a on ho vysvätí (Poznámka redakcie AZN: pamätníky sa požehnávajú).
Ako sa blížil dátum, Svätá stolica si kládla podmienky. Nechcela tam žiadne politické prejavy a požadovala účasť prezidentky Z. Čaputovej. Na tom sme sa bez problémov dohodli.
Avšak po príchode kardinála Parolina, prezidentka účasť na ceremónii odmietla a asi aj zakázala účasť všetkým ministrom.
Jedna z najvýznamnejších udalostí posledných rokov – odhalenie súsošia najvýznamnejších našich svätých sa tak odohrala za hanebného bojkotovania najvyšších štátnych úradníkov na čele s prezidentkou, čo nemožno ináč hodnotiť ako napľutie príslušníkom slovenského národa priamo do tváre.
Nie, oni sa nezúčastnili pre to, žeby dielo nemalo umeleckú hodnotu, oni sa nezúčastnili preto, že všetko, čo i len trochu zvyšuje povedomie slovenského národa, je pre nich neprijateľné.
Pani Čaputová do už dala na vedomie viackrát. Trepala sa na úplný východ Slovenska, aby sa mohla zúčastniť na čisto iredentistickej udalosti, oslavujúcej Františka II. Rákociho, bola na iredentistických orgiách v Gombaseku, ale človek ju nestretol na nejakom podujatí so slovenským národným obsahom, nebola v Matici slovenskej ani v Múzeu národných rád na Myjave.
Tára sa po všelijakých Teplárňach, aby mohla difamovať slovenský národ a jeho kresťanskú kultúru, ale prísť na podujatie oslavujúce svätcov, ktorých uctievanie cez stáročia udržiavalo slovenský národ pri živote v takej kondícii, že sme 1. januára 1993 mohli začať so svojou samostatnou štátnosťou, to do jej svetonázoru nezapadá.
Človek si pri takýchto udalostiach vždy dáva otázku, prečo je to tak. Náš národ sa snažili ničiť ľudia ako K. Tisza, A. Apponyi, tatíček Masaryk i verný jeho epigón Beneš. Nepodarilo sa to ani starému Šimečkovi, Novotnému alebo Pezlárovi. Všetky tlaky z vonku sme odolali. Zdá sa mi, že teraz naši protivníci pristúpili k “lipanskému modelu”.
Spomeňme si na dejiny husitov v Čechách. Žiadna intervencia z vonku ich nedokázala zlomiť. V Prahe vytvorili tzv. Panskú jednotu a tá pri Lipanoch roku 1434 urobila s husitmi koniec. Zdá sa, že “progresívna” časť Slovenska sa uberá touto cestou. Veď nie nadarmo sú vo všetkých týchto aktivitách stále tí istí ľudia, ktorí si akosi nevedia a nechcú zvyknúť, že Slováci majú svoj vlastný štát.
K tejto udalosti patrí ešte aj spravodajský “grc”, ktorý urobila vo svojom spravodajstve televízia Joj. Zhromaždila na hrade zopár umeleckých stroskotancov ako R. Sikora a spol., ktorí sa rozhorčovali nad súsoším na Bratislavskom hrade. Vraj je to záber verejného priestoru “gýčovým dielom ” vytvoreným mimo súčasné trendy umenia (R. Sikora).
Silno pochybujem, že pán “umelec” bol pri zmysloch. Napriek tomu, že je profesor, asi vôbec nevie, čo je gýč. Rovnako sa pýtam, koho sa pýtalo “progresívne” vedenie Bratislavy, ktoré v jej centre umiestnilo skutočné gýče v podobe “čumila” alebo schone Naziho. To sú asi “umelecké” diela, ktoré sú na úrovni 21. storočia a zodpovedajú vkusu progresívnych umelcov. Najmä ten dojčiaci muž z Kodane. Na odhalenie takej sochy by pani Čaputová určite prišla.
Už v predchádzajúcom príspevku som hovoril, že na Slovensku sa z progresívnej strany, ale najmä zo strany Matoviča a spol. rozmáhajú praktiky, známe z 20. a začiatku 30. rokov minulého storočia z Weimarskej republiky (Nemecka).
Aj vtedy Hitlerove úderky SA rozbíjali politické zhromaždenia politických odporcov a vyvolávali pouličné bitky. Matovič, ktorý sa raz vyznal zo svojho obdivu k NSDAP, sa neštíti používať tieto praktiky aj v súčasnom boji.
Akosi naša žltá tlač zabudla na jeho manifest z roku 2010, ktorý je plný obdivu k totalitným režimom a nehoráznych antisemitských útokov. Ako to, že sa to neobjavuje v tlači, ktorá tak intenzívne spolu s týmto človekom obviňuje iné politické strany z fašizmu a podobných politických smerovaní. Alebo žeby platilo, že je to lump, ale môj lump a preto je chráneným zvieraťom?
Anton Hrnko
Ilustračné foto: súsošie sv. Cyrila, Metoda a Gorazda. Zdroj: TKKBS